Loading...

Věžový vodojem v Dašicích

Turistické cíle Technická památka

Tato stavba vznikla v souvislosti s budováním skupinového vodovodu pro okolí Dašic. Samo městečko se k tomuto projektu připojilo proto, že dosud dodávaná pitná voda byla špatné kvality, což bylo příčinou častých epidemií tyfu a jiných onemocnění. Autorem projektu měl být podle zmínky Josefa Janiše v „Dašických ozvěnách“ z dubna 2001 místní stavitel Ing. arch. Josef Huráň a stavět se mělo začít v roce 1914. Nedlouho po rozjetí výstavby však vypukla 1. světová válka, a tak nastal postupný nedostatek pracovních sil a nakonec též finančních prostředků, takže stavba byla přerušena. Jelikož o jeho výstavbě není v pamětní knize žádná zmínka, nepodařilo se mi přesně dohledat, kdy se tak stalo, protože oficiálně se na skupinovém vodovodu pracovalo přes celé válečné období. Odhaduji to však na rozmezí let 1915-1916, neboť se tak dělo v celém okolí.

Náhodou se mi však dostal nedávno do rukou výtisk „Venkova“ z 3. prosince 1915, kde se píše toto:

„Vyhláška.

Správní výbor skupinového vodovodu obcí Vysoká, Litětiny, Horní Roveň, Dolní Roveň, Komárov a Dašice v okresu Holickém zadá veřejným nabídkovým řízením stavbu skupinového vodovodu pozůstávající ze zachycení pramenů, pramenných jímek, sběrné jímky, zemního vodojemu, věžového vodojemu a rourovodu 27.486 m. délky, event. s 220 domovními přípojkami. Stavební náklad (bez přípojek) činí okr. 477.000 K.

Do projektu nahlédnouti možno ve dnech 1. až 10. prosince 1915 v obecní úřadovně v Dolní Rovni vždy od 9. do 12. a od 1. do 3. hodiny, kde též lze dostati lze za cenu 10 K (neb opsati) otisk rozpočtových položek spolu s podmínkami a smlouvou, které jsou závaznými pro nabídkové řízení, zadání a provádění stavby.

Zapečetěné a příslušně kolkované nabídky spolu s vadiem, činícím 10 proc. summy nabídky, odevzdány buďtež do 14. prosince 1915 předsednictví správního výboru v Dolní Rovni, pošta Roveň u Moravan.

Na později došlé nabídky nebude brán zřetel. Stavba zadána bude buď v celku, event. zemní a věžový vodojem odděleně aneb dle č. 6 podmínek odborným podnikatelům, při čemž správní výbor ve svém rozhodnutí není vázán výší nabídky.

V Dolní Rovni, dne 28. listopadu 1915.

Místopředseda: MUDr. Leop. Liebich. Předseda: Václav Udržal. Pokladník: Josef Schejbal. Jednatel: Václav Kohoutek. Tajemník: Jan Pilný.“

Právě z výše zmíněného textu můžeme dovodit, že k výstavbě věžového vodojemu nemohlo dojít v roce 1914, jak se traduje, ale až na přelomu let 1915-1916, kdy musela být též přerušena kvůli již zmíněným válečným událostem. Dalším důkazem mého tvrzení je to, že projekt zmíněného skupinového vodovodu byl schválen až 9. února 1915 výnosem c. k. ministerstva orby a řízení ohledně něj proběhlo 8. a 9. března téhož roku. 8. února 1918 navíc c. k. ministerstvo orby prodloužilo termín dokončení vodovodu.

Je však možné, že se stavět vůbec nezačalo a na místo byl dovezen pouze materiál, případně byly provedeny nějaké zemní práce. Ani tato varianta se nedá vyloučit. Jisté je tedy pouze to, že kolaudace stavby proběhla 19. prosince 1921, přičemž stavbu vodovodu provedla firma Továrna na měděné a kovové zboží Josef Schroll z Nového Bydžova (15 dělníků bylo na stavbě zaměstnáno v rámci projektu na zmírnění nezaměstnanosti) a stavbu vodojemu společnost Technická kancelář Fy. Ing. Jar. Matička Praha-Karlín. I zde je však nejasnost. V některých pramenech se tvrdí, že byl autorem projektu již zmíněný Ing. arch. Josef Huráň, v jiných zdrojích, že se jednalo o plány Ing. Jaroslava Matičky. Nejspíše je pravda uprostřed, neboť původně byly schváleny plány prvně zmíněného stavitele, ale v nějakých ohledech se ukázalo, že jsou nevyhovující a byly přepracovány právě Ing. Jaroslavem Matičkou. Nedá se rovněž vyloučit, že výtvarnou schránku má na svědomí právě místní stavitel a technickou Ing. Matička, který byl vyhlášeným odborníkem v oblasti vodárenství a vodního stavitelství.

Dlouhou dobu nevydrželo v původním stavu ani železné vodovodní potrubí, jež bylo pokládáno od roku 1915. Správa skupinového vodovodu pro Roveň, Litětiny, Komárov, Vysokou a Dašice konstatovala počátkem 20. let 20. století, že tamní vodovod vystavěný z železného potrubí je na mnoha místech zničený rzí, a tak se ho rozhodla nahradit železobetonovým potrubím, jež mělo i tu výhodu, že vydrží též vysoký tlak. Dokladem toho je zmínka ve „Venkově“ z 27. ledna 1928: „Skupinový vodovod přes Roveň, Litětiny, Komárov, Vysokou a Dašice, v r. 1915 založený, přestal bezvadně fungovat letos z jara. Proto se členové a správa tohoto skupinového vodovodu rozhodli k nástavbě v obci Dolní Roveň troubami železobetonovými, vycházejíce z toho přesvědčení, že trouby železné, jmenovitě tažené zinkované, ve spodinách žíravých jsou vyhazováním peněz. Provozní tlak v Dolní Rovni jsou 3-4 atm. Potrubí zřídil Fr. Ruml, Platěnice, p. Moravany.“ Následovaly však další problémy, protože v letních a sušších obdobích nebylo v dašickém vodovodu vody nikdy dost vody a roku 1934 vyschlo potrubí úplně, protože v Rovni prostě uzavřeli hlavní potrubí a vodu dále nepustili, což vyvolávalo různé hádky a třenice, neboť Dašice zaplatily 51 % z celého stavebního nákladu vodovodu a vodu pak v době potřeby jeho obyvatelé neměli. Proto později docházelo k dalším úpravám tohoto gravitačního vodovodu s vodou z lesních pramenů u Jaroslavě a s vodojemy v Rovni a Dašicích pro 2 500 hl., a to dokonce i za německé okupace. Výsledek však nepředčil očekávání a bylo jasné, že musí vzniknout úplně nový a modernější vodovodní řad, který byl nakonec vybudován Pozemními stavbami n. p. Pardubice v letech 1969-1971, přičemž tato akce vyšla na více než 5 milionů Kčs.

Vodojem, který byl naposledy zrekonstruován v roce 1967, je 24 m vysoká věž s kruhovým půdorysem a vysokým soklem, který je vyzděn z hrubě otesaných pískovcových kvádrů. Válcová a hladce omítnutá noha je postavena z cihel a vertikálně členěná lizénami. Ve střední části má trojici kosočtvercových oken z luxferů v elipsovitém ostění. Nad ní se nachází vodní rezervoár s 8 malými kruhovými okénky ve spodní části a stejným počtem polokruhových osvětlovacích oken. Jeho objem je 90 m3. Střecha vybíhající v lucernu s malou věžičkou na vrcholu je od rekonstrukce v roce 1967 oplechována pozinkovaným plechem. Předtím byla kryta eternitovými šablonami. Uvnitř vodojemu je situováno točité železobetonové schodiště s kovovým zábradlím a středem dříku vede dvojice potrubí. Více o vodojemu, který dnes náleží společnosti AmiCom Teplice s. r. o., se dá nalézt zde: http://www.vodarenskeveze.cz/Dasice/Dasice.html.
Poslední aktualizace: 13.2.2024
Věžový vodojem v Dašicích na mapě
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Věžový vodojem v Dašicích

Turistická známka č. 1869 - Město Dašice
Turistická známka č. 1869 - Město Dašice
Turistická známka
Dašice leží na řece Loučné v Polabské nížině asi 10 km…
0.5km
více »
Kostel Narození Panny Marie v Dašicích
Kostel Narození Panny Marie v Dašicích
Kostel
Tento chrám byl již v roce 1350 opatřený plebánem a v téže době byl…
0.5km
více »
Dašice
Dašice
Město
Dašice jsou malebné nevelké město s 1850 obyvateli, jež se rozklá…
0.6km
více »
Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 2. den - odpoledne:  Sadská – minerální pramen Sadka; Dašice - městská památková zóna a pivovar
Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 2. den - odpoledne: Sadská – minerální pramen Sadka; Dašice - městská památková zóna a pivovar
Cestopisy
Čtvrtek 4. 8. 2022 - odpoledne Po obědě odjiždíme do obce Sadská, kde je minerální pramen Sadka. Jeho zvláštností je, že teče jen dvě hodiny denně…
0.6km
více »
Hořánka
Hořánka
Vrchol
Jižně od Horních Ředic na Holicku (okr. Pardubice) se…
3.3km
více »
Dolní Roveň
Dolní Roveň
Vesnice
Dolní Roveň je značně dlouhá a velká zemědělská obec s 1940 a tvoří ji kr…
3.5km
více »
Sezemice - kostel Nejsvětější Trojice
Sezemice - kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Sezemice - historie kostela Nejsvětější Trojice sahá do období 13. a 14. …
6.1km
více »
Sezemice - dřevěná zvonice
Sezemice - dřevěná zvonice
Zvonice
Dřevěná osmiboká zvonice s cibulovou věží v Sezemicích je jedinou zvonicí…
6.1km
více »
Holice
Holice
Město
Holice leží ve Východních Čechách, východně od Pardubic. Město je známé jako rodiště doktora Emila Holuba ( 1847 ? 1902 ), lékaře a…
6.4km
více »
Holice - památník, muzeum Dr. Emila Holuba
Holice - památník, muzeum Dr. Emila Holuba
Muzeum
Památník Dr. Emila Holuba - Africké Muzeum je po rekonstrukci opět…
6.7km
více »
Holice v Čechách - Africké muzeum, Památník Dr. Emila Holuba
Holice v Čechách - Africké muzeum, Památník Dr. Emila Holuba
Tipy na výlet
Jedeme do východočeských Holic, do rodného města cestovatele Dr. Emila…
6.7km
více »
Kunětice - železný most
Kunětice - železný most
Most
Více než 60. let starý železný most přes Labe spojuje obec Kunětice a…
7.8km
více »
Kunětice - kostel sv. Bartoloměje
Kunětice - kostel sv. Bartoloměje
Kostel
Kunětice - první dochovaná písemná zmínka o vsi je datována rokem 1353. Dominantou obce je kostel sv. Bartoloměje. Kostel je původně…
8km
více »
Kunětická hora - hradní studna
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Kunětická hora - hradní studna
Hrad
Hradní studnu najdeme v zatáčce při výstupu k hradu. Nachází se v prostoru…
9.4km
více »
Kunětická hora
Kunětická hora
Tipy na výlet
Naše cesta směřuje k dominantě východního Polabí, ke Kunětické hoře, která se nachází cca 7 km od centra Pardubic a cca 15 km od…
9.5km
více »
Kunětická hora
Kunětická hora
Kopec
Je výraznou dominantou Pardubicka. Nachází se 1,5 km…
9.5km
více »
Z Pardubic na Kunětickou horu
Z Pardubic na Kunětickou horu
Tipy na výlet
   Konečně jsme se dočkali sobotního - a kupodivu slunného - rána ! Po…
9.5km
více »
Vysoké Chvojno - kostel Sv. Gotharda
Vysoké Chvojno - kostel Sv. Gotharda
Kostel
Farní kostel ve Vysokém Chvojně je zmiňován již ve 14. století.…
9.5km
více »
Kunětická hora - dominantní kopeček „Kuňka“ a zajímavý pozdně gotický hrad
Kunětická hora - dominantní kopeček „Kuňka“ a zajímavý pozdně gotický hrad
Hrad
Před několika desítkami milionů let (ve třetihorách) se na území dnešního…
9.5km
více »
Perníková chaloupka - Muzeum perníku a pohádek
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Perníková chaloupka - Muzeum perníku a pohádek
Muzeum
Perníkovou chaloupku - Muzeum perníku a pohádek najdeme v bývalém loveckém…
9.7km
více »
zavřít reklamu