Hořánka
Jižně od Horních Ředic na Holicku (okr. Pardubice) se táhne plochý hřbet zvaný Hořánka, který je součástí Holické tabule, ploché pahorkatiny charakteristické strukturně denudačními plošinami a plochými hřbety, které vytváří malebně zvlněnou krajinu na hranici Pardubické kotliny a Orlické tabule, jež se nad Holickou tabulí vypíná jako výrazný lesnatý stupeň. Z hlediska ochrany přírody jsou Hořánka součástí ptačí oblasti Komárov, jejímž předmětem ochrany jsou zimující populace motáka pilicha a kalouse pustovky a jejich biotop.
Hořánka se skládají z tzv. malého Hořánku (260 m n. m.) a velkého Hořánku (265 m n. m.), který jediný můžete nalézt v mapách jako Hořánek. Oba Hořánky v krajině snadno poznáte, jelikož v rámci poměrně výrazné terénní vlny pokryté mozaikou polí vystupují jako lesnaté až křovinaté vrcholy.
VÝHLED
Vrchol malého Hořánku (260 m n. m.) je poměrně zarostlý a nabízí tak omezený výhled do krajiny. Pravým opakem je velký Hořánek (265 m n. m.), ze kterého je kruhový výhled především na Pardubicko s Kunětickou horou (307 m n. m.), zmíněný okraj Orlické tabule, Chrudimsko ohraničené Železnými horami a Svitavskou pahorkatinou v podobě Vraclavského hřbetu, na jehož pozadí jsou např. dobře viditelné dvě věže barokního poutního chrámu Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži. Nad Orlickou tabulí se pak modrá hlavní hřbet Orlických hor a masiv Králického Sněžníku. Za dobré viditelnosti lze spatřit i Krkonoše.
PŘÍSTUP
Cesty na vrcholky Hořánků nejsou turistický značené, ale cestu si lze v tak přehledné krajině najít. Přímo mezi hřbetem Hořánků a Horními Ředicemi vede rušná silnice I/36. Kousek od hornoředického kostela se v zatáčce této silnice, u křížku s kamenným podstavcem a kovovým křížem z r. 1888 (věnován obětem bitvy z r. 1758, viz povídání o historii místa), odděluje polní cesta na vrchol malého Hořánku. Pokud budete chtít jít za výhledy na velký Hořánek, musíte ze silnice I/36 odbočit na silnici vedoucí do Dašic. Za malým betonovým mostkem odbočuje doleva polní cesta, která se po chvíli stačí doleva a krátce poté doprava. Pak už vede přímo na vrchol. Za sucha vede nejkratší cesta na vrchol přímo mezi poli od silnice I/36.
NĚCO MÁLO Z HISTORIE
Hořánka jsou z historického hlediska poměrně významnou lokalitou. Zde a na vrchu Chmelnice u Ostřetína (283 m n. m.) došlo ve dnech 12. a 13. července 1758, během sedmileté války, k „dvoudenní bitvě“ mezi rakouskými vojsky generála Laudona a pruskými vojsky krále Bedřicha II. Zmíněný křížek pod malým Hořánkem je věnován obětem této bitvy. Údajně by na jeho místě měli být pohřbeni Prusové.
Podle pověsti na Hořánkách stávalo dokonce město a údajně tam jsou ještě prohlubně bývalých studnic. Pravdou však je to, že Hořánka bývala pokrytá hustým lesem a těmto malým lesnatým „horám“ se říkalo Hořana. Tento název byl zaměněn za měkčí tvar Hořánka, jemuž se podobá tvar Hořičky. Hořánka bývala součástí tzv. „lesa Království“, který ve 13. století podlehl sekyrám nových německých osadníků, později českých osadníků pod vedením Němce. Mnohé obce pod Hořánky tak měly německá jména, např. Ředice byly Hermannsdorf.
Hořánka jsou také významnou archeologickou lokalitou. V pravěku se zde nacházel pohanský háj a žároviště. Před mnoha lety se stala Hořánka místem nálezu množství nádob a popelnic (uren) z pohanských hrobů.
Zdroj informací z historie:
ROSŮLEK, František K. Pověsti a báje z Pardubicka. Praha: Dobrovský, 2013. ISBN 978-80-7390-047-2.
Nadmořská výška:
265 metrů nad mořem
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.060, 15.928)
Poslední aktualizace: 4.1.2018
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Dolní Ředice
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Hořánka
Kostel sv. Václava v Horních Ředicích
Kostel
První zmínka o kostele, který je řazen mezi kostely opevněné (ecclesia incastellata, spolu se hřbitovem byl opevněn téměř 6 m širokým a asi 3 m hlubokým příkopem a náspy, jejichž zbytky jsou stále ještě patrné na …
2km
více »
Škola v Horních Ředicích
Dům, budova
Existenci zdejší školy můžeme nepřímo prokázat již v 17. století, a to díky vzniku místního literáckého bratrstva, jehož stanovy a nejstarší část kancionálu sepsal v roce 1619 Martin Theobald Konstanský z Chotusic…
2.1km
více »
Dolní Ředice
Vesnice
Archeologické nálezy prokazují, že k prvnímu zdejšímu osídlení došlo již v době kamenné. Tyto nálezy se však nejspíše nedochovaly, a tak víme pouze o mladších nálezech, např. o žárovišti na kopci "Hořánky" mezi Do…
2.1km
více »
Ředický rybník
Rybník
Jedná se o průtočný rybník na sever od Horních Ředic, který se stejně jako rybníky Smilek a Mordýř nachází na bezejmenném toku, jenž teče od Vysokého Chvojna a pod rybníkem se vlévá do Ředického potoka čili Ředičk…
2.8km
více »
Horní Ředice
Vesnice
Původně byly Horní a Dolní Ředice jedinou vsí, jež se nazývala pouze jako Ředice a byla poprvé zmíněna 9. dubna 1336, a to pod německým názvem Hermansdorf. Její osídlení má však starší původ. Na počátku 19. stolet…
2.8km
více »
Pomník Eduarda hraběte Stadiona z Thannhausenu v Dolních Ředicích
Kříž
Již v polovině 19. století si zavedla nudící se šlechta na Pardubicku parforsní hony čili štvanice na jeleny, jež se každoročně konaly v podzimním období. Pokud možno, vždy kolem svátku sv. Huberta, patrona lovců, jenž byl prohlášen za svatého roku 827 a jeho památka ustanovena na 3. listopadu, přičemž podle pověsti byl tento dosavadní náruživý lovec a značný zhýralec obrácen k…
3.1km
více »
Jedeme na sever a severovýchod Moravy – 2. den - odpoledne: Sadská – minerální pramen Sadka; Dašice - městská památková zóna a pivovar
Cestopisy
Čtvrtek 4. 8. 2022 - odpoledne
Po obědě odjiždíme do obce Sadská, kde je minerální pramen Sadka. Jeho zvláštností je, že teče jen dvě hodiny denně, a to od 8:30 do 9:30 a od 15 do 16 hodin. Vrt se nachází v nedaleké budově dnes již zrušené dětské léčebny. Pítko je u silnice. Tak to nám to vyšlo pěkně. Před 15. hodinou začíná prskat, že nás to pěkně osprchovalo. V 15. hodin začíná téct proudem. I když tvrdí, že je…
3.7km
více »
Turistická známka č. 1869 - Město Dašice
Turistická známka
Dašice leží na řece Loučné v Polabské nížině asi 10 km východně od Pardubic. Jádro města tvoří náměstí, které je lemováno měšťanskými domy z přelomu 18. a 19…
3.8km
více »
Dašice
Město
Dašice jsou malebné nevelké město s 1850 obyvateli, jež se rozkládá v oblasti Polabské nížiny, východním směrem nedaleko města Pardubice. Dašice leží podél toku řeky Loučná a u…
3.9km
více »
Památník Dr. Emila Holuba
Tipy na výlet
Přáním a zároveň posláním Emila Holuba bylo prospět vědě a své vlasti. Což se mu podařilo, ale nedostalo se mu od Českého národa takové uznání, jaké by si zasloužil. Jeho poznatků z výprav si více vážili v cizině …
4km
více »
Holice
Město
Holice leží ve Východních Čechách, východně od Pardubic. Město je známé jako rodiště doktora Emila Holuba ( 1847 ? 1902 ), lékaře a cestovatele, jemuž učarovala Afrika. Část jeho sbírek z Afriky je umístěno v Africkém muzeu ve městě. Severním a východním směrem se rozkládá rozsáhlý komplex Hradeckého lesa. Severozápadním směrem od města je vybudováno několik rybníků. U…
4.1km
více »
Holice - památník, muzeum Dr. Emila Holuba
Muzeum
Památník Dr. Emila Holuba - Africké Muzeum je po rekonstrukci opět otevřeno. Do afrického života se v Muzeu Dr. Emila Holuba můžeme přenést každý den, mimo pondělí.
vstupné:
dospělí 40,-Kč, děti, studenti, důch…
4.3km
více »
Holice v Čechách - Africké muzeum, Památník Dr. Emila Holuba
Tipy na výlet
Jedeme do východočeských Holic, do rodného města cestovatele Dr. Emila Holuba. Do Holic se jezdí většinou na motocross, nebo do Památníku - Muzea Dr. Emila Holuba, do kterého směřujeme i my. Památník se nachází ne…
4.3km
více »
Holice, srpen 2023, tradiční cyklozájezd – pt. 1 (převážně Památník Emila Holuba)
Cestopisy
Prozatím každý přelom roku (prosinec, nebo následující leden) se v mobilu objeví zpráva, kam se jede o prázdninách na „školní“ výlet. Ten letošní s lokalitou Holice. Od nás je to skoro coby…
4.3km
více »
Choteč
Zvonice
Choteč - obec nedaleko Sezemic na pardubicku. První písemné zmínky o Chotči jsou datovány rokem 1394, kdy Čeněk z Chodče prodal část svého majetku sezemickému klášteru. Po zániku kláštera v roce 1421 připadla část obce Bořkovi z Miletína a na konci 15. století se stala součástí panství pardubického panství - Pernštejnů. V obci najdeme několik zajímavostí, za vidění určitě…
4.4km
více »
Sezemice - kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Sezemice - historie kostela Nejsvětější Trojice sahá do období 13. a 14. století. Původně byl klášterním kostelem ženského cisterciálního řádu a v průběhu staletí byl několikrát přestavován. Naposledy barokně v …
5.4km
více »
Sezemice - dřevěná zvonice
Zvonice
Dřevěná osmiboká zvonice s cibulovou věží v Sezemicích je jedinou zvonicí tohoto tvaru a velikosti v Čechách. Stáří zvonice není přesně určeno, ale postavena byla zřejmě v první polovině šestnáctého století. Ve …
5.4km
více »
Vysoké Chvojno - kostel Sv. Gotharda
Kostel
Farní kostel ve Vysokém Chvojně je zmiňován již ve 14. století. Do jeho osudu však zasáhly husitské války, kdy byl pobořen. Současný kostel sv. Gotharda pochází z roku 1729, oprava byla r…
6.1km
více »
Vysoké Chvojno – přírodní rezervace U Parku
Přírodní památka
Východně od Vysokého Chvojna na Pardubicku, v sousedství známého dendrologického parku (arboreta), se na ploše 4,33 ha rozprostírá přírodní rezervace U Parku. Svah v nadmořské výšce od 280 do 310 metrů místní znaj…
6.7km
více »
Arboretum Vysoké Chvojno
Arboretum
Arboretum - park ve Vysokém Chvojně, který založil markrabě Alexandr Pallaviczini po r. 1884. Na pozemcích měl být vybudován zámek a s ním zámecký park. Ke stavbě zámku nakonec nedošlo a uskutečněno bylo pouze zal…
6.7km
více »
Kunětice - železný most
Most
Více než 60. let starý železný most přes Labe spojuje obec Kunětice a Sezemice (Počaply). Jedná se o bývalý vojenský most, který byl postaven z prostředků UNRRA ( zjednodušeně - z přebytečné vojenské zásoby spojen…
7.2km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Kunětická hora - hradní studna
Hrad
Hradní studnu najdeme v zatáčce při výstupu k hradu. Nachází se v prostoru tzv. dolní Ohrady, kde dříve byla umístěna další hospodářská stavení. Dle archivních pramenů byla původní hloubka studny více než 70 metrů…
8.6km
více »
Kunětická hora
Tipy na výlet
Naše cesta směřuje k dominantě východního Polabí, ke Kunětické hoře, která se nachází cca 7 km od centra Pardubic a cca 15 km od centra Hradce Králové. Historie hradu, který založil vůdce Orebitů Diviš Bořek z Miletínka na osamělé znělcové kupě, sahá do doby husitské, do let 1421-23. Za doby Pernštejnů byl hrad v období od konce 15. století až do poloviny 16. století významně…
8.7km
více »
Kunětická hora
Kopec
Je výraznou dominantou Pardubicka. Nachází se 1,5 km severozápadně od Kunětic a 5,5 km severovýchodně od středu Pardubic. Nejvyšší bod má nadmořskou výšku 307 m a vystupuje 85 m nad ok…
8.7km
více »
Kunětická hora - dominantní kopeček „Kuňka“ a zajímavý pozdně gotický hrad
Hrad
Před několika desítkami milionů let (ve třetihorách) se na území dnešního Pardubicka ze země vyloupl zaoblený kopeček. Široko daleko kolem něj se rozkládala pouze samá rovina. Kdyby Kunětická hora neležela v rov…
8.7km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Perníková chaloupka - Muzeum perníku a pohádek
Muzeum
Perníkovou chaloupku - Muzeum perníku a pohádek najdeme v bývalém loveckém zámečku z roku 1882 mezi obcí Ráby a Kunětickou horou. Dětičky zde naleznou expozici skřítků, strašidel, pohádkové peklo, Ježíškovo nebe a…
9km
více »
Pardubice - zámek
Zámek
Pardubický zámek je nepřehlédnutelnou dominantou centra krajského města Pardubic ve východních Čechách. Zámek je ojedinělou architektonickou památkou ve středních Evropě. V zámeckých interiérech se zachovalo renesanční vybavení sálů, několik místností je vyzdobeno malbami a kazetovými stropy. Na zámku je umístěna Východočeská galerie a Východočeské muzeum, které návštěvníkům…
11.1km
více »
Pardubice - město
Město
Pardubice leží ve Východních Čechách, jižním směrem od Hradce Králové. Pardubice jsou městem perníku, koňských dostihů Velká Pardubická a plochodrážních závodů Zlatá přilba. Město se rozkládá na soutoku Labe a C…
11.2km
více »
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
17.8km
více »