Vidnavské mokřiny
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Rezervace
PR Vidnavské Mokřiny (39.3392 ha, 222 - 232 m n.m.) chrání území asi 1 km severovýchodně od obce Vidnava. Na severu a východě rezervace vymezené státní hranicí s Polskem , na jihu a severozápadě pak cestou a melioračním příkopem. Součástí mokřadů jsou také rašelinové louky ležící mezi melioračním příkopem a řekou Vidnávkou po levé straně silnice ke státní hranici.
Jedná se o poslední dochovaný nížinný mokřad nadregionálního (evropského) významu, jeden z posledních dokladů tohoto typu vegetace na Moravě a ve Slezsku. Jedná se o zčásti meliorované rašelinné louky s tůněmi vzniklé zazemňováním bažin v bezodtokovém území. Ve společenství bažinných olšin, vrbin, Rákosin a ostřic se vyskytují vzácné druhy vodních rostlin : vachta třílistá, žebratka bahenní, blešník obyčejný, všivec bahenní a lesní, poměrně vzácný ďáblík bahenní, bezkolenec modrý, tolije bahenní a chráněná rosnatka okrouhlolistá.
Lokalita s hojným výskytem modráska bahenního (Maculinea nausithous). Údaje zpracované Agenturou ochrany přírody a KRAJINY ČR dále potvrzují mimořádnou pestrost živočišných druhů , zejména v oblasti ornitofauny. V mokřinách bylo pozorováno 90 hnízdících a 60 protahujících druhů ptáků. Z chráněných hnízdních druhů lze uvést s jistotou například tyto :
čírka obecná, jestřáb lesní, pochop rákosní, koroptev polní , chřástal vodní i polní , holub doupňák , sova pálená, rorýs obecný, ledňáček říční, skřivan lesní, rákosník velký, lejsek šedý, bramborníček hnědý, slavík obecný, žluva hajní ,volavka popelavá , konipas luční i dudek chocholatý.
K vidění jsou velmi často také ptáci zalétající za potravou : rackové, čejky a čáp bílý.
Z plazů se zde hojně vyskytuje ještěrka živorodá a užovka obojková. Jsou uváděny i nálezy krunýřů želvy bahenní (stav populace však nebyl zjištěn).
Z chráněných druhů obojživelníků se vyskytuje hojně ropucha obecná i ropucha zelená, skokan zelený a čolek obecný.
Jedinečnost a původnost mokřadu dokládá i výskyt vzácného drobného savce hraboše mokřadního a rejska černého. V tůních Vidnavských mokřin žije kromě původních druhů ryb ( kapr, karas, štika ,okoun, cejn atd.) také uměle vysazená ryba - amur, která se živí výhonky rákosů a tak pomáhá udržovat volnou plochu vodní hladiny. (Výkon práva rybářství a myslivosti je možný jen v omezené formě a při respektování ochranného režimu této přírodní rezervace.)
Uzemí leží mino značené trasy.