Piotrowice Nyskie – zámek
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Mezi polským městem Otmuchów, nacházejícím se v okrese Nisa, a česko-polskou hranicí leží nevelká obec Piotrowice Nyskie, dříve Peterwitz. Tato historická obec je poprvé písemně zmiňována v roce 1305. Ve vesnici se nachází také jedna cenná kulturní památka, evidovaná Národním institutem pro dědictví. Touto památkou je zdejší renesančně-barokní zámek, který však ze všeho nejvíce připomíná goticko-renesanční tvrz a který bývá většinou nazýván zcela prostě – palác. Ale víte, jak to v polštině chodí: nevymýtili spřežky a zámek je pro ně všechno, v čem kdy bydlela šlechta – včetně Karlštejna. Byl postaven v roce 1660 a dnes je v soukromém vlastnictví. Celý objekt, který je od roku 2008 postupně rekonstruován, je obklopen rozlehlým parkem a jeho historie je relativně pohnutá. Do roku 1829 bylo vše relativně v pořádku, i když v tomto roce prošel zámek významnou přestavbou, která mu dala dnešní historizující podobu. K dalším úpravám pak došlo za dalších 101 let. Změna nastává po roce 1945, kdy byla zámeckému paláci přidělena nová úloha a vznikly zde ubytovací prostory pro zaměstnance místního státního statku.
Na severní straně zámecké budovy se nachází kaple, do které se vchází původními pozdně renesančními dveřmi s vyřezávanými dekorativními prvky ze 17. století. Vedle vchodu do kaple je na stěně umístěn reliéfní erb vratislavských biskupů a na jednom z rohů budovy můžeme vidět „freskové“ sluneční hodiny. Cenný je také přilehlý zámecký park, jehož současná podoba pochází z 19. století. Stáří jednotlivých stromů v parku se pohybuje mezi 110 až 210 roky.
Původně zde stával hrad, pocházející nejpozději ze 14. století. Rytířské sídlo časem převzali – v tomto kraji tradičně – vratislavští biskupové. Roku 1744 získal zámek rod von Wimmersberg, kterým patřil až do roku 1858. Posledními majiteli před rokem 1945 byli Lorentzové. Od roku 2001 byl v rukou spekulantů a 6 let uzavřený chátral. Až poté ho kupuje manželský pár z Anglie, který zahajuje rekonstrukci zámku. Hned v roce 2008 jsou při ní v tzv. Tanečním sále objeveny unikátní historické nástropní malby, nacházející se na dřevě mezi nosnými trámy stropů. Pozdně renesanční malby pocházejí pravděpodobně z 17. století a patřily k původní výzdobě místnosti. Zobrazují květinové motivy i faunu a jsou ve velmi dobrém stavu. Poškození unikly zřejmě tím, že byly schovány v podhledu. I proto se dá očekávat, že piotrowický palác skrývá ještě další tajemství. Již teď byly objeveny fragmenty pozdně renesanční sgrafitové výzdoby, která je totožná s tou na fasádě otmuchowské Radnice. Na sgrafitech jsou uvedena také data 1660 a 1829.
Palác je budovou na půdorysu nepravidelného obdélníku s malým vnitřním nádvořím. V jižním křídle paláce se nachází věž a jeho rohy jsou vyztuženy kamennými pilíři. Vnitřní nádvoří je obklopeno arkádovým ambitem. V severním křídle paláce se nachází kaple se starožitným nábytkem, včetně barokního oltáře s obrazem Madony s dítětem z konce 17. století, barokní biskupské křeslo a lavice ze stejného období. Krom toho zde můžeme vidět tři obrazy a sochu sv. Jana Nepomuckého z 18. století, pozdně renesanční zábradlí schodiště a oboustranný mramorový panelový basreliéf z I. poloviny 17. století se scénou Ukřižování a dvěma heraldickými kartušemi. Interiéry zámeckého paláce jsou v současné době veřejnosti nepřístupné, i když mnohé prameny uvádí informaci, že budova dnes slouží jako ubytovací a rekreační zařízení s pěti pokoji různých kategorií nebo že v kapli se každou středu a sobotu konají ranní mše.
Vedle paláce se nachází budova bývalého statku z 19. století a jedinečná sýpka, která se skládá ze čtyř válcových sil pod jednou střechou. Kolem zámku, který se nachází v údolí, oddělujícím jižní okraj Strzelińskich hor od pohoří Sudet, vede červená TZ a cyklostezky.