Jedeme znovu na severovýchod - 6. den/odpoledne - Bernartice - kostel sv. Petra a Pavla, hrobka a zámek rodiny Latzelů, Vidnava - městská památková zóna
Neděle 13. 6. 2021 - odpoledne
Opouštíme Račí údolí, kde jsme si dopoledne udělali zajímavou procházku. Odjíždíme do Bernartic - do míst západně od Javorníku. Bereme to zkratkou - přes louky vede úzká asfaltka. To nám vyhovuje po všech stranách. Na odbočce na pole chystáme jídlo.
Zastávku v Bernarticích naplánoval Ota. Byl o nich pořad tuším v Toulavé kameře. V obci se našli stopy osídlení z doby kamenné. První písemná zmínka o této lánové vsi, která se rozkládá podél Vojtovického potoka, je z r. 1284. Z konce 13. století je nyní hřbitovní, původně románský kostel sv. Petra a Pavla. Byl několikrát přestavěn - barokně a později i romanticky. Věž byla postavena až r. 1711. V kostele jsou zachované raně gotické portály. Bohužel původní dřevěný malovaný strop se nedochoval.
Zaparkovali jsme u západní strany hřbitova, jak jsme později zjistili u zadního vchodu. Ke kostelu jsme šli přes hřbitov, u jehož severní ohradní zdi je hrobka rodiny Latzelů, která je uváděna jako drobná památka. Rodina Latzelů v této oblasti žila již od r. 1522 - tehdy se jednalo o sedláka. V 18. století se rodina pustila do podnikání. Philipp Josef Latzel se narodil r. 1813 v nedalekých Skorošicích, byl to průmyslový podnikatel v cukrovarnictví a politik. R. 1836 koupil v Bernarticích fojtství se statkem. Založil tady lihovar i cukrovar, vlastnil továrnu na zápalky a byl poslancem říšského sněmu. Ve 2. pol. 19. století si zde postavili rodinnou hrobku, která je podsklepená. Tam byl pochován, když r. 1897 zemřel. Hrobka jako taková vypadá stále poměrně dobře. Interiér bohužel nikdo neudržuje, pouze je ještě vidět, jak pěkná byla výzdoba.
Došli jsme ke kostelu, ten jsme obešli. Portály jsou úžasné. Na druhé straně kostela je vstupní portál na hřbitov, bohužel ani ten není udržovaný. V opačném případě by to mohla být chlouba obce. Vedle vchodu je hezky opravená fara z r. 1579.
Popojíždíme ještě do města, kde byla na konci 18. století původní rychta přestavěna v pozdně barokní zámek. V tomto zámku bydel již zmíněný podnikatel Josef Latzel. Na přelomu 19. a 20. století ho jeho potomci přestavěli do současné podoby. Po válce byl znárodněn a nebyl udržován. Nyní ho vlastní místní zemědělská organizaci, má tam obchod a kanceláře. Trošku nás stav těchto doporučovaných památek zklamal.
Popojíždíme kousek dál do Vidnavy, kde je městská památková zóna. Zahrnuje náměstí s unikátní valounkovou dlažbou a přilehlé ulice. Na náměstí parkujeme. Některé domy jsou zajímavé - s barokními, klasicistními a empírovými fasádami a štíty. Je tu však takový klid, jako kdyby bylo města zcela vylidněné. I zdejší kavárna je prázdná.
Město má bohatou historii. K prvnímu osídlení došlo už v mladší době kamenné, možná právě proto, že tudy protékala říčka Vidnávka. První písemná zmínka je z r. 1291 - z té doby má náměstí tvar pravidelného obdélníka. Ve městě se rozvíjel obchod i řemesla, a to až do r. 1428, kdy bylo dobyto husity a vypáleno. Až během 16. století se město začalo vzpamatovávat, rozvíjela se opět řemeslná výroba, r. 1529 získalo právo vaření piva. Vývoj města zabrzdily požáry i třicetiletá válka. Vedení města se v posledních letech snaží obnovit zchátralé historické stavby, ale je to všechno běh na dlouhou trať.
Na náměstí naši pozornost upoutala radnice. Ta stála od r. 1551 uprostřed náměstí. Po požáru r. 1867 již nebyla obnovena. Pro potřeby města byla novogoticky přestavěna budova policejní stanice. Další úpravy, vč. zvýšení věže byly r. 1883. Na náměstí je barokní mariánský sloup z r. 1714, který byl postaven rok po velkém požáru a epidemii moru, a socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1770, která byla postavena po povodích r. 1766.
Na protějším rohu s Lékárenskou ulicí stojí lékárna U černého Orla, která byla založena r. 1769 v novorenesančním městském domě. Bohužel jen prosklenými dveřmi jsme mohli zahlédnout unikátní secesní dřevěný interiér.
Mezi významné stavby patří novogotický kostel sv. Františka z Assisi. Zajímavostí je, že není dominantou náměstí, ale je postaven na východ od náměstí. Byl postaven na místě zbouraných hradeb v letech 1896 – 1898 jako gymnaziální kostel, který později využívali i studenti teologického semináře a konviktu. Průčelí dominuje štíhlá vysoká věž se dvěma malými věžičkami po stranách.
Směřujeme k další věži - patří kostelu sv. Kateřiny Alexandrijské, jehož jádro je gotické z pol. 13. století. Tehdy opevněný kostel byl součástí opevnění středověkého města a navazoval na opevnění dnešního zámku. Kostel byl r. 1537 přestavěn renesančně, r. 1728 barokně. Tato přestavba údajně narušila statiku a hrozilo mu zbourání. Místo toho došlo v letech 1800 – 1801 ke klasicistní úpravě. Dnešní podoba je z novogotické úpravy v letech 1883–1884.
V parčíku u kostela se zachovala na dvou místech část hradeb z 15. století. Mezi nimi stávala původně gotická tvrz, která byla ve 2. pol. 14. století začleněna do opevnění města. V 1. pol. 17. století byla přestavěna na renesanční zámek obdélníkového půdorysu. Je dvoupatrový, po stranách má třípatrové věže s psaníčkovým sgrafitem. Od r. 1906 ho vlastní město, které zde mělo archiv a muzeum. Od r. 1967 je tu základní umělecká škola.
Jak procházíme městem, je vidět, že většina domů je pěkně oprýskaná. Tak snad se to časem zlepší. Některé památky jsou opatřeny informačními tabulemi Po stopách historie našich měst. Jenže je zima a poprchává. Ota za normálních okolností rád prochází mezi zajímavými domy, ale dnes mu to tady nesedí. Vadí mu, že domy nejsou hezké, i když připouští, že to může být i tím vlhkým a studeným počasím. Raději vynechávám bývalý klášter Milosrdných bratří z r. 1868 i bývalý kněžský seminář z r. 1899.
Jedeme na parkoviště u koupaliště ve Velké Kraši, které je jihozápadně od Vidnavy blízko soutoku Vidnávky a Černého potoka, odkud chceme zítra vyrazit na výlet na Venušiny misky. Snad to půjde tam přespat. Je tam i kemp, tak v nejhorším případě by to šlo i tam. Jenže koupaliště je zavřené, o kempu tu není žádná zmínka. To nám však nevadí. Parkujeme u jednoho vjezdu, kde jsme tak trochu ukrytí před světem. Víc nepotřebujeme.
Ota je stále nějaký otrávený. Tvrdí, že ten ledový vítr je z polských rovin, které se mu od začátku nelíbí. Naštěstí na zítřejší výlet se těší. Aby si zlepšil náladu, jde na druhou stranu potoka na pivo. Tam se sedí jen venku, ale to mu je v tomto momentu jedno. Přišel brzy, náladu lepší neměl. Měli tam jen Gambrinus, sice 11, ale ani ta mu nechutnala. Ani nezatuploval.
Večer jsme zjistili, že Krejčíková se Siniakovou vyhrála Roland Garos i ve čtyřhře. Prý po 21 letech vyhrála naše děvčata čtyřhru i dvouhru. Tak to je senzace. A k tomu ještě včera získala zlato i naše juniorka. Po večeři a tomhle zjištění se konečně Otovi trochu zlepšila nálada.
Sedíme v kabině. Je zataženo, je 14 stupňů, ale už neprší. I ten vítr se uklidnil. Máme novou zábavu. Koupili jsme si knížky ptáků a kytiček a tak se skutečně nenudíme.
Je čím dál větší zima, na noc hlásí 5 - 3 stupně. Vytahuji peřinu a jdeme spát. Je zima, ale jeden komár se nám do auta nacpal. Snad jsme ho zabili, pak už byl klid.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.372, 17.186)
Poslední aktualizace: 8.8.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Vidnava
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Jedeme znovu na severovýchod - 6. den/odpoledne - Bernartice - kostel sv. Petra a Pavla, hrobka a zámek rodiny Latzelů, Vidnava - městská památková zóna
Turistická známka č. 2358 - Město Vidnava
Turistická známka
Město Vidnava leží na úpatí Žulovské pahorkatiny, v dešťovém stínu Rychlebských hor, v nadmořské výšce 239 m nad mořem. Vidnava je bohatá nejen svou historií, ale také množstvím kulturních památek. Pro svou výjimečnost bylo celé historické jádro Vidnavy v roce 1992 prohlášeno Ministerstvem kultury za městskou památkovo…
0.4km
více »
Zámek ve Vidnavě.
Zámek
Zámek ve Vidnavě byl původně gotickou tvrzí. Tvrz nechal postavit ve 14. století městský fojt Rüdiger Heldor. Ve druhé polovině tohoto století byla tvrz začleněna do městského opevnění. V…
0.4km
více »
Vidnava – Mírové náměstí.
Náměstí
Vidnava je po válečných pohromách v dalších městech českého Slezska nejlépe dochovaným městským celkem v této někdejší korunní zemi na území České republiky. Úvodní větu jsem si vypůjčil z průvodce po té…
0.4km
více »
Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské ve Vidnavě,
Kostel
První písemná zmínka o kostele je z roku 1285. Kostel byl zřejmě postaven už v šedesátých až sedmdesátých letech 13. století. Přestavba v 16. století převlékla kostel do renesanční podoby.…
0.4km
více »
Vidnava
Městečko
Vidnava leží na Severní Moravě, severním směrem od města Jeseník a v blízkosti hranice s Polskem. Městečko se rozkládá pod severními vrcholky Žulovské pahorkatiny a na obou březích řeky…
0.4km
více »
Vidnava, mariánský sloup na Mírovém náměstí.
Socha
Mariánský sloup stojí v jižní části Mírového náměstí, mezi radnicí a parčíkem. Je to hezká barokní práce z roku 1714. V této době postihla město morová epidemie a rozsáhlý požár. Sloup byl postaven jako projev vděčnosti občanů, kteří obě katastrofy přežili. Takový byl středověk, chybějící znalosti nahrazovala víra. Základ sloupu tvoří kamenná deska. Na ní stojí žulový sloup, nad kterým je socha Panny Marie s Ježíškem v náru…
0.4km
více »
Lesy ČR pro cyklisty otevírají nové lesní trasy v rámci známých Rychlebských stezek na Jesenicku
Tipy a novinky
Lesy ČR pro cyklisty otevírají nové lesní trasy v rámci známých Rychlebských stezek na Jesenicku v Olomouckém kraji
Na kola mohou vyrazit i …
0.4km
více »
Vidnava, kostel sv. Františka z Assisi.
Kostel
Výše uvedený kostel byl postaven mezi roky 1896 – 1898. Projekt vypracoval vídeňský architekt F. X. Theuer a stavbu finančně zajistilo vratislavské biskupství. Uvádí se, že kostel je ukázkou slezské reprezentativní sakrální architektury. Kostel je jednolodní stavba z cihel v novogotickém slohu. Průčelí zdobí tři věže, které jsou osmiboké s jehlanovou střechou. K lodi jsou přistaveny boční kaple. Na loď navazuje čtyřboký pre…
0.4km
více »
Socha sv. Jana z Nepomuku ve Vidnavě.
Socha
Město Vidnava je městskou památkovou zónou a ve staré části se nachází několik zajímavých památek. Jednou z nich je i socha sv. Jana z Nepomuku. Nachází se v severovýchodní části Mírového náměstí. Uvádí se, že byla postavena po ničivé povodni v roce 1766. Socha byla vytesána v roce 1770. Je to moc hezké rokoko z pískovce a sochař, který ji vytvořil není znám. Socha stojí na vyvýšeném základu, na kterém je nízký kovový plůtek. Následuje malý vydutý podstavec zakončený římsou. Nad …
0.4km
více »
Vidnava – Mariánský sloup a sv. Jan Nepomucký
Socha
Kdo někdy zavítal do Vidnavy, překvapila ho rozloha zdejšího hlavního Mírového náměstí, výstavnost měšťanských domů, dva kostely či zámek. To, že dnešní sotva něco málo než tisícihlavé…
0.4km
více »
Tunel bývalé úzkorozchodné dráhy kaolinového lomu ve Vidnavě
Důl, štola, šachta
Historie těžby kaolinu u Vidnavy sahá do konce 18. století, ale k průmyslovému zpracování dochází až v roce 1816, kdy bratři Latzelové ve Vidnavě založili fabriku na zpracování kaolinu.
…
0.9km
více »
Rodinná hrobka s kaplí ve Farském lese nad kaolinovým lomem u Vidnavy
Kaple
Při návštěvě Ryclebských hor se setkáme se jménem Latzel v souvislosti s různými historickými objekty v celém regionu. Jedná se na přiklad o zámky v Tomíkovících u Žulové, Červené Vodě, Horních Heřmanicích (zaniklý), Vápenné nebo rodinné hrobky v Javorníku, Bernarticích a ve Farském lese mezi Vidnavou a Starou Červenou Vodou.
Latzelové stáli na počátku průmyslového rozvoje Jesenicka a nesmazatelnou rukou se na …
1.4km
více »
Vidnavské mokřiny
Rezervace
PR Vidnavské Mokřiny (39.3392 ha, 222 - 232 m n.m.) chrání území asi 1 km severovýchodně od obce Vidnava. Na severu a východě rezervace vymezené státní hranicí s Polskem , na jihu a severozápadě pak cestou a melioračním příkopem. Součástí mokřadů jsou také rašelinové louky ležící mezi melioračním příkopem a řekou Vidnávkou po levé straně silnice ke státní hranici.Jedná se o poslední dochovaný nížinný mokřad nadregionálního…
1.6km
více »
Velká Kraš - Bludné kameny
Chodník, naučná stezka
Oblast Horního Slezska severně od našich pohraničních hor měly jednu z mála výsad, že do nich v nedávných geologických dobách (tedy pleistocénu) zasahovaly jižní okraje pevninských ledovc…
1.9km
více »
Do nejsevernějšího cípu Slezska.
Cestopisy
Říká se, že je to Bohem zapomenutý kraj nebo také místo, kde lišky dávají dobrou noc. Není to bohatá nebo průmyslová část naší země, ale je zde klid, pohoda a krásná příroda, která umí také vystrčit drápky. V době, kdy jsme zde zavítali, bylo po povodních vylíhly se miliardy komárů, které jak je u nás zvykem nestačili zlikvidovat v larválním stavu. Stanovali jsme na koupališti ve Velké Kraši a večer se venku nedalo vůbec…
2.1km
více »
Kałków – kostel Narození Panny Marie
Kostel
Opravdový klenot najde návštěvník nedaleko Polsko – České hranice v obci Kałków. První zmínka o vsi se váže k r. 1132, ovšem byla „objevena“ až r. 1822, v nalezeném nápisu na kostele mělo údajně stát, že r. 1132 kostel založili Templáři, ovšem to je dosti podivné, jestliže samotný řád vznikl v Jeruzalémě r. 1119, tedy o nějakých 13 let dříve a svou činnost přenesl do Evropy později.
Nicméně jistější je že Kostel Narození Panny Marie vznikl nejspíše v první polovině 13. století. Jedná se o…
3.9km
více »
Stará Červená Voda – Baťův lom
Důl, štola, šachta
Kdo někdy zavítal na Jesenicko, přesněji řečeno za tu část schovanou za hřebeny Rychlebských hor, tedy do okolí Žulové ví, že vlastně skoro každá obec má svůj lom a to pokud možno zatopen…
4.6km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Skalní město Smolný vrch
Skalní útvar
Někdy bývá vrchol označován jako Venušiny misky, to je ovšem název národní přírodní památky která se na vrcholu kopce nachází. Smolný vrch, 404 m vysoký vrchol Žulovské pahorkatiny, je ex…
4.9km
více »
Venušiny misky (Smolný vrch)
Přírodní památka
Smolný vrch je kopec s malým skalním městem na vrcholu a NPP Venušiny misky. Venušiny misky jsou těsně pod vrcholkem Smolného vrchu, jež se zvedá na sever od obce Červená Voda v Rychlebských horách. Přírodní pam…
4.9km
více »
Piotrowice Nyskie – zámek
Zámek
Mezi polským městem Otmuchów, nacházejícím se v okrese Nisa, a česko-polskou hranicí leží nevelká obec Piotrowice Nyskie, dříve Peterwitz. Tato historická obec je poprvé písemně zmiňována v roce 1305. Ve vesnici s…
5.3km
více »
Velký rybník u Černé Vody
Rybník
Velký rybník je největším rybníkem rybniční soustavy na Plavném potoce v Žulovské pahorkatině. Rybníky vznikly na přelomu 16. a 17. století k odvodnění a zadržení povodní v bažinaté ploch…
6.8km
více »
Žulovská pahorkatina: Z Vidnavy přes Venušiny misky a Boží horu do Žulové
Pohoří
Žulovská pahorkatina: Z Vidnavy přes Venušiny misky a Boží horu do Žulové (04/2018)
Žulovská pahorkatina je nenápadné pohoří o nadmořských výškách 400 – 500 m, které se nachází v Javornickém…
7.8km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Kaltenštejn (Hradisko)
Zřícenina
Romantická a rozlehlá zřícenina hradu Kaltenštejn, nazývaného také Hradisko a lidově Biskupská čepice, se nachází na zalesněném návrší východně od Žulové na Jesenicku v Olomouckém kraji. Rozsáhlý hradní areál byl ze tří stran chráněn strmým kopcem, jižní strana byla zesílena několika hradbami. Hradební zeď se dochovala v délce 38 metrů, dominantní částí hradní zříceniny je…
8.6km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Boží hora
Kostel
Pověst praví, že na vrchol Boží hory někdo přinesl obraz Panny Marie už ve 12. století, nicméně první barokní kaple byla na Boží hoře vystavěna v r. 1713. Kostelík byl dřevěný a okolí bylo ještě kryto dřevěným přístřeškem. V r. 1784 bylo výnosem Josefa II. poutní místo zrušeno a obraz Panny Marie přenesen do kostela ve Skorošicích. Tento kostel vyhořel r. 1833 a i obraz vzal…
8.6km
více »
Žulová - Frýdberk
Tipy na výlet
Naším cílem je „žulové“ město, resp. Frýdberk, tento název město užívalo od 14. století do r. 1945, kdy bylo pojmenováno podle množství okolních žulových lomů, tedy Žulová. Jak je již popsáno v úvodu navštívíme Žulovou, město, které je známo nejen množstvím žulových lomů v okolí, ale také zajímavým kostelem sv. Josefa. Hrad, který zde stával je připomínán již v roce 1296, jeho…
9.3km
více »
Jeskyně Na Špičáku
Jeskyně
Jeskyně na Špičáku leží ve východní části Žulovské pahorkatiny, severovýchodním směrem od města Jeseník. Jeskyně patří k turisticky velmi vyhledávané lokalitě a patří k nejdéle známým jeskyním. První zmínka je z r…
10.2km
více »
Jánský Vrch
Zámek
Monumentální Zámek Jánský vrch stojí nad městem Javorníkem na Jesenicku v Olomouckém kraji. Návštěvníci si mohou vybrat ze dvou prohlídkových tras. První návštěvníky zavede do dobových interiérů vratislavských bis…
13.7km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Jeskyně Na Pomezí
Jeskyně
Jeskyně Na Pomezí je vyhledávaným turistickým cílem lázeňské oblasti Jeseník. Jeskyni najdeme severozápadním směrem od města Jeseník a v chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Jeskyně je…
14.3km
více »
Jeseník
Město
Jeseník leží na Severní Moravě, severním směrem od města Šumperk. Jeseník je horské město, které obklopují zalesněné stráně kopců Hrubého Jeseníku. Jeseník je nejenom vyhledávaným rekreačním střediskem, ale také…
15.7km
více »