Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Tuto secesní rodinnou vilu si nechal postavit továrník a majitel místní likérky Johann Gustav Becher ve výstavní vilové čtvrti Westend v západní části města Karlovy Vary. Tento dvoupatrový rodinný palác byl vybudován z důvodů zajištění příjemného bydlení i reprezentace svých majitelů. Výstavba probíhala v letech 1913-1914 a je zajímavé, že byla dokončena v tak krátkém termínu, i když se v té době nemohlo stavět v hlavní lázeňské sezóně. Kolaudováno bylo 23. května 1914.
Projekt pro její realizaci vypracoval karlovarský architekt Karl Heller, který navrhl objekt na čtvercovém půdorysu s vystupujícími půlkruhovými rizality. V jihovýchodní části budovy byla usazena válcová věž, završená osmibokým vyhlídkovým belvedérem s jehlancovou střechou. Po stranách věže umístil architekt dvouramenné schodiště se vstupem do zahrady. Mansardová střecha byla doplněna vrcholovým světlíkem a vikýři.
Hlavní vstup do objektu je situován v ose východního průčelí. Světlo do budovy přichází obdélnými okny. Vnější stěny budovy z hlediska výzdoby pojal architekt velice střídmě a nechal je opatřit šlechtěnou omítkou imitující kámen. Sokl zdiva je proveden z pískovce jako kyklopského zdiva.
V roce 1921, po smrti Johanna Gustava Bechera, přešla rodinná vila do vlastnictví Spolku pro chemickou a hutní výrobu z Ústí nad Labem. Během druhé světové války využívalo Vilu Becher krajské velitelství SS a po jejím skončení a vysídlení německého obyvatelstva byla budova převedena do majetku československého státu.
Já tento objekt pamatuji v 70. a 80. letech minulého století jako Dům pionýrů a mládeže, kterým byla od roku 1951. Po revoluci se dohadovali politici a úředníci, co s tímto objektem dále a Vile Becher chyběla nutná údržba. Ke konci tisíciletí se stal vlastníkem objektu Školský úřad v Karlových Varech. Byly sice učiněny nějaké pokusy o provedení oprav a přestavbě na hudební školu. Ale práce nebyly dobře organizovány a docházelo také k vykrádání a ničení objektu, který dále chátral.
Dne 21. března 1995 byla Vila Becher v Karlových Varech zapsána na státní seznam kulturních památek České republiky pod rejstříkovým číslem 20197/4-4991.
Ještě před přelomem tisíciletí byla Vila Becher převedena z Ministerstva školství České republiky do majetku Karlovarského kraje. Následně město Karlovy Vary odprodalo kraji okolní pozemek. Začala se připravovat celková rekonstrukce objektu, která však byla uskutečněna až v letech 2009-201. Karlovarský kraj tady vybudoval pobočku karlovarské Galerie umění s názvem Interaktivní galerie Becherova vila. Její slavnostní otevření se konalo v květnu roku 2011.
V severozápadní části parcely stojí menší objekt původní garáže taktéž s mansardovou střechou. V současnosti slouží jako zahradní domek s příležitostnou venkovní ateliérovou dílnou.
Becherova vila je přístupná v době konání veřejných kulturních akcí a bližší informace lze zjistit na webových stránkách: http://www.becherovavila.cz/.
V blízkosti jsem navštívil například následující zajímavá místa a objekty:
- kaple sv. Anny:https://www.turistika.cz/mista/kaple-sv-anny-v-karlovych-varech
- lázeňské lesy v okolí města:https://www.turistika.cz/mista/lazenske-lesy-v-okoli-karlovych-varu
- lázeňské parky:https://www.turistika.cz/mista/lazenske-parky-v-karlovych-varech
- muzeum Becherovky:https://www.turistika.cz/mista/jan-becher-muzeum-v-karlovych-varech
- Pravoslavný kostel sv. Petra a Pavla:https://www.turistika.cz/mista/pravoslavny-kostel-sv-petra-a-pavla-v-karlovych-varech
- Rohanův kříž:https://www.turistika.cz/mista/rohanuv-kriz-lazenske-lesy-v-okoli-karlovych-varu
- socha T.G.Masaryka:https://www.turistika.cz/mista/pomnik-tomase-garriqua-masaryka-v-karlovych-varech
- Vojenský lázeňský ústav:https://www.turistika.cz/mista/vojensky-lazensky-ustav-v-karlovych-varech-a-sadovy-pramen
- židovská synagoga se sice nezachovala, ale místo, kde stávala, je alespoň označeno:https://www.turistika.cz/mista/zidovska-synagoga-v-karlovych-varech
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/