Vildštejn-hrad
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Hrad Vildštejn vznikl zřejmě jako správní středisko budišovského panství, s nímž sdílel jeho osudy. Není známo, zda stával již v r.1274, kdy území panství, patřící tehdy ještě k velkému lesu Střelná, přešlo z majetku kláštera Hradiska do majetku olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburku (1245-1281) a kapituly. R. 1301 držel Budišovské panství s hradem Vildštejnem lénem kanovník Dětřich z Fulštejna. První hodnověrná zpráva o hradu pochází z r.1316. Tehdy se podle hradu psali členové olomoucké kapituly Dětřich a Jindřich z Fulštejna, kteří od olomoucké kapituly dostali budišovské panství do vlastnictví a na Vildštejně pravděpodobně sídlili. Podle některých pramenů byl zbrojnoš z Vildštejna v r.1306 v Olomouci, při zavraždění krále Václava III., posledního Přemyslovce. Hrad pravděpodobně zanikl spolu s několika okolními vesnicemi koncem 14.stol. za válek mezi markrabaty Joštem a Prokopem, protože z r.1399 se dochovala zpráva o vypálení Budišova stoupenci markraběte Prokopa. Po zániku hradu přešlo centrum správy panství do Budišova.
Zbytky zříceniny hradu jsou na polovině cesty mezi Dvorcemi a Budišovem, na skalnatém ostrohu nad říčkou Lobníkem(Lomnicí) a potokem nedaleko vodní nádrže Lobník a Kružberské přehrady. Místo je dnes zarostlé vzrostlým lesem, zasypané množstvím sutě a proto si nelze udělat přesnou představu o dispozici hradu. I tak je však možno konstatovat, že šlo o hrad značně velký a pevný, který měl dvě části o rozměrech přibližně 38x18 m a 70x25 m a svou rozlohou v té době 3x převyšoval Hrad Sovinec. Zachovaly se zbytky valů, zdivo obytných místností a válcové věže vysoké 9 m se sílou zdiva přes 2 m i stopy po hradbách silných až 3,5 m, 5 až 9 m hluboký příkop 22 m široký, který odděluje přední část hradu od hlavního hradního jádra. Asi 400 m severně na srázu k říčce Lobníku je skála zvaná „Kazatelna", kde podle pověsti kázal Jan Amos Komenský při svém útěku po bitvě na Bílé hoře z Fulneku. Uvedené místo bylo pravděpodobně shromáždištěm tajných nekatolíků z okolních vsí.
K hradu vede červeně značená turistická cesta ze Dvorců přes bývalé výletní místo Bučinu po staré silnici ve směru na Budišov nad Budišovkou. Něco za polovinou vzdálenosti do Budišova vás turistická značka zavede vlevo ke hradu a potom dále kolem křížku do Budišova a ovšem kratší cesta je z Budišova po stejné značce. Příjemná je cesta i když neznačená, což trochu komplikuje nalezení zbytků hradu, od přehradní nádrže Kružberk, po pravé straně nádrže, po staré silnici do Herčivaldu(Lesů) a dále do Dvorců. Asi po 1 km dojdete k vodní nádrži Lobník, nejdete přes hráz, ale po pravém břehu říčky Lobník, který vás zavede asi po 2 km pod hrad Vildštejn. K hradu vás zavede lesní cesta, která vede kolem druhého pravobřežního přítoku. Po pár desítek metrů narazíte na červenou turistickou značku a hradní skálu uvidíte po pravé straně. Značka vás dovede až k informační desce u hradu. Dále od přítoku kolem Lobníka se asi po 400 m dostanete pod tzv. „Kazatelnu", kterou uvidíte po levé straně v prudké stráni. Dále po lesní cestě by jste se dostali asi po 4,5 km do městečka Dvorců.