Budišov nad Budišovkou – smírčí kříž a kamenná stéla
Turistické cíle • Památky a muzea • Kříž
Každého návštěvníka tříticového městečka Budišov nad Budišovkou, ležícího v opavském okresu v nadmořské výšce 512 metrů a poprvé písemně zmiňovaného roku 1301, jistě upoutá v pravdě monumentální kostel Nanebevzetí Panny Marie z poloviny 18. století. A tak se může lehce stát, že přehlédne památky podstatně menší, které se nacházejí v těsné blízkosti tohoto chrámu. Těmi jsou smírčí kříž a kamenná stéla.
Oba uvedené kamenné artefakty najdete – nedaleko od sebe - při jižní straně kostela. Pískovcový kříž je asi metr vysoký (informační prameny udávají hodnoty od 90 do 100 centimetrů, 75 cm široký a jeho tloušťka je přibližně 30 centimetrů. Na pravé polovině jeho hlavy a břevna lze nalézt pět – dnes již téměř neznatelných důlků - které jsou podle pověsti kouzelné.
Vedle stojící kamenná stéla je vysoká přibližně 75 centimetrů, široká 27 cm a její tloušťka je 22 cm. Na jejím čele je vyryto devět malých křížků a nápis "IHS MARIA G P N 1699". Z nápisu je tedy zřejmé, že stéla byla vztyčena 56 let před dokončením stavby kostela Nanebevzetí Panny Marie.
Budišovský smírčí kříž se řadí k těm, u kterých je známa legenda, která se váže k této památce. Podle místní pověsti nechal kříž postavit budišovský rychtář po násilné smrti svého věřitele, opavského apatykáře Kratiny. Ten totiž zdejšímu rychtáři zapůjčil peníze, rychtář je dlouho nevracel a tak se Kratina v převleku za chudáka vydal do Budišova. Překvapený rychtář mu peníze vrátil, ale lékárníkovi štěstí nepřinesly. Na zpáteční cestě ho totiž v lese mezi Melčí a Litultovicemi zabil neznámý vrah.