Vísky (u Letovic) – kostel sv. Michaela
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Vísky jsou malou romantickou moravskou vesnicí, nacházející se v blanenském okrese mezi městy Letovice a Boskovice. První písemná zmínka o obci, ve které žijí necelé tři stovky obyvatel, pochází z roku 1450. Vísky se mohou pochlubit krásnou polohou, které výrazně dominuje nejcennější památka obce. Tou je farní kostel sv. Michaela Archanděla, jehož nejstarší části pamatují již 13. století a románský sloh. V této souvislosti je zajímavé, že první písemná zmínka o zdejším kostele je zaznamenána až v roce 1568. Na druhé straně se málokterý vesnický kostelík dnes může pochlubit gotickým zvonem. Z uvedených důvodů je zřejmě vísecký farní kostel sv. Michaela evidován v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek České republiky již od roku 1958.
Jedná se o jednolodní, orientovanou, podélnou stavbu, která vznikla – jak již bylo uvedeno výše – ve 13. století a je tudíž románského původu. Dnes však vidíme kostel sv. Michaela v podobě, kterou mu vtiskla gotická přestavba, doplněná pozdějšími barokními úpravami. K severní straně lodi byla přistavěna kaple a sakristie. Na západní straně má kostel představenu čtyřbokou věž, kterou zdobí - na severní, jižní a západní straně - ve zvonicovém patře velká půlkruhová okna. Na východní straně věže zůstalo zachováno malé sdružené trojdílné románské okno s profilovaným ostěním. Věž je zastřešena jehlanovitě, loď sedlově a pětiboký presbytář valbeně.
Hlavní vchod tvoří profilovaný portál ve věži, nad nímž se nachází vitrážová podoba Krista. Nejvýraznější ozdobou kostela je ovšem kvádrová kamenná bosáž v omítce na nároží věže a na opěrácích gotického presbytáře. Mobiliář v interiéru kostela pochází převážně z období baroka. Na oltáři se nachází rozměrný obraz sv. Michaela, který kostelu věnoval v 19. století hrabě František Xaver Dietrichstein. Z roku 1882 pochází boční oltář Panny Marie Lurdské a stávající varhany byly vyrobeny v roce 1907. V kostele se také dodnes můžete procházet po původní opukové dlažbě.
Již naznačenou zajímavostí této sakrální památky je gotický zvon, o kterém se traduje, že je nejstarším dochovaným zvonem na Moravě. Na zvonu se nachází tajemný český nápis gotickou minuskulí, který byl zatím jen částečně rozluštěn. Podle legendy prý tento záhadný nápis přečte až poutník z dalekého východu. Poté se pod Vískami strhne veliká strašná bitva a krev raněných poteče potokem až ke mlýnu Pastvisko. Tento poklad ještě doplňuje velký zvon sv. Michael z roku 1689 s reliéfem Kalvárie a andělských hlav a – rovněž velmi zajímavý - barokní zvon z roku 1726. Ten zdobí reliéf Panny Marie s Ježíškem a Ukřižovaného.
V chrámové předsíni je umístěn náhrobek Jindřicha Křeckého z Býšovce z roku 1518. Kostel sv. Michaela Archanděla ve Vískách je hřbitovní a jeho nejbližší okolí může posloužit také jako zajímavá vyhlídková plošina. V těsné blízkosti kostela se navíc sbíhají tři vísecké naučné stezky a můžete si zde prohlédnout také díla mladých sochařů ze dřeva i pískovce, které vznikly v roce 2013 jako součást Betléma, vzniklého při čtvrtém sochařském ateliéru.
Nachází se v horní části obce a tvoří dominantu nejenom obce, ale i širokého okolí. Nejstarší část kostela pochází z poloviny 13. století a má románský původ (v objektu lze vidět zazděný románský portál). Později byl goticky rozšířen a nakonec do dnešní podoby byl upraven v barokním slohu kolem roku 1640. V kostelní věži jsou umístěny dva zvony, z nichž gotický patří k nejstarším na Moravě. Z terasy před kostelem se otevírá široké panorama na Boskovickou brázdu.
Kolem objektu prochází zelená značka začínající v Boskovicích a pokračuje až k bývalým lázním Andělka. Dále zde vede i regionální cyklotrasa.
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.50 Svitavsko