Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Vlkov je místní část obce Děkov a leží od něj asi 2 km severovýchodně. Jinak je na severu okresu Rakovník zhruba 20 km od Rakovníka. Patří také do Chráněné krajinné oblasti Džbán.
Vznik Vlkova lze snad zařadit do doby slovanského osídlení ještě před 10. stoletím. Je to jedna z nejstarších vsí na rakovnicku podobně jako Kolešovice, Šmikousy, Hořovičky, Pšovlky, Švihov, Tlesky a Otěvěky.
K historie Vlkova jsem moc informací nezískal. Snad tu bývala komanda doksanského kláštera - aspoň roku 1421 se zde připomíná jeptiška Anna. Traduje se, že u domu č.p. 29 jsou zbytky základů klášterní budovy a pivovaru. Dle zprávy z roku 1542 patřili zdejší poddaní klášteru sv. Anny v Praze. Ještě v roce 1615 se uvádí Vlkov jako majetek tohoto kláštera. Panský dvůr byl v 17. st. rozdělen na několik selských dvorů. Celou ves skoupil v roce 1717 hrabě Jiří Oliver z Wallisů a připojil ji ke svému kolešovickému panství.
Ještě v 18. stol. byl Vlkov převážně český, protože smlouvy v kolešovické registratuře z té doby jsou všechny české.
V rámci projektu Děkov pátrá po své historii se snaží i ve Vlkově o spojení dochovaných objektů s příběhy jejich dřívějších obyvatel:
- dům č. ev. 13
- dům č. p. 31
- dům č. p. 3 s pozůstatky středověkého stavitelství
- soubor hospodářských stavení u č. p. 11
V obci jsem našel 2 kapličky - na okraji směrem k Děkovu je kaplička s dřevěnou sochou Panny Marie (z r. 2014) a na křižovatce v obci ... nevím Je zde i pomník obětem I. světové války, ale nenašel jsem na něm žádné jméno. Myslím si, že to může být možná proto, že z obce ve válce nikdo nepadnul. Bývala tu kdysi také škola, která se později přeměnila na sanatorium pro německé pacienty (podle místního obyvatele). Dnes je prázdná a chátrá a snad i čeká na svého kupce. Příjemně mne překvapilo, že část místní silnice je ještě dlážděná "kočičími hlavami".