Vojenský hřbitov na Pouchově
Původní vojenský hřbitov se nacházel na části dnes neexistujícího kopce Rožberku, jenž dříve patřil k Pouchovu. K jeho zřízení došlo v roce 1787, kdy zanikl předem jmenovaný vrch, který byl použit na vybudování náspů při výstavbě královéhradecké pevnosti a tímto krokem rovněž zmizelo nebezpečí, že by případné nepřátelské dělostřelectvo mohlo odněkud vážně ohrozit vznikající citadelu. Tento stav nám krásně dokládá I. vojenské mapování z let 1764-1768 a jeho rektifikace z let 1780-1783 (viz http://oldmaps.geolab.cz/map_viewer.pl?lang=cs&map_root=1vm&map_region=ce&map_list=c096).
Nynější vojenské pohřebiště bylo zřízeno po zakoupení části pozemku čp. 149 o výměře 800 čtverečných sáhů od role Rychtářské za 150 zlatých městem, k němuž došlo smlouvou z 28. dubna 1806, a začalo se na něm pohřbívat v roce 1810. Nejprve sem byli pohřbíváni vojáci a důstojníci zemřelí v pevnosti a také z vojenské nemocnice, což si vyžádalo jeho postupné rozšiřování, např. o kus pastviny za 484 zlatých a 15 krejcarů, který prodal královéhradecký magistrát 27. dubna 1824. V době prusko-rakouské války roku 1866 bylo v Hradci Králové jako lazaretů používáno převážně školních budov. Pevnost byla v průběhu války připravena k obraně, a proto neprodyšně uzavřena. Nebylo tedy možné zemřelé převážet na pouchovský vojenský hřbitov a tak byli nakonec pohřbíváni za Slezskou branou u Orlického mostu v dnešních Vonešových sadech.
Odsud byli v polovině 80. let 19. století exhumováni a jejich ostatky přeneseny na Pouchov. Zároveň sem byl přemístěn mohutný pískovcový gotizující pomník ve tvaru osmibokého sloupu, na němž je nasazen litinový kříž ozdobený vavřínovým věncem. Ten věnovaly královéhradecké dámy na památku rakouských a saských vojáků, kteří ve městě podlehli svým zraněním. Rovněž sem byly převezeny z hromadného hrobu u hradecké reálky amputované ruce a nohy vojáků. Roku 1877 byl za vojenským hřbitovem založen hřbitov pro královéhradeckou židovskou obec, takže již nemohlo dojít k rozšíření vojenského pohřebiště severním a východním směrem. V roce 1897 byly nově upraveny některé hroby z prusko-rakouské války a následně došlo k jejich osázení květinami nebo keřovím. Tehdy však bylo velkou tradicí, aby v den Všech Svatých a o Dušičkách plápolaly svíce na každém z hrobů, aby bylo ukázáno na to, že lidé na zde pohřbené nezapomínají, což se však začalo postupem času vytrácet, zejména v souvislosti s 1. světovou válkou, jež byla počtem obětí nesrovnatelná s jakýmkoliv konfliktem dříve a vyvolávala postupně jakousi otrlost mezi lidmi, jako kdyby byli bez srdce a bez citů.
V letech 1914-1919 se na Pouchově pohřbívali vojáci, důstojnici a zajatci zemřelí v hradeckých lazaretech a zároveň vojenští civilní zaměstnanci. Podle pohřebních knih je tady stále uloženo několik stovek vojáků a důstojníků z řad rakousko-uherské, italské a ruské armády, i když mnohá těla byla v následujících desetiletích odsud odvezena do své domoviny. Příkladem budiž to, že 23. října 1929 byly exhumovány a odvezeny do vlasti ostatky několika desítek srbských a bosenských vojáků. Po vzniku Československa sloužil vojenský hřbitov i nadále zemřelým z posádek a vojenských nemocnic města a jejich rodinným příslušníkům, ale rovněž zde byli pohřbíváni četníci. V řadě případů se tu konaly různé vzpomínkové akce, z nichž zmiňme rusko-ukrajinskou panychidu 2. listopadu 1924. Ale ani to nezabránilo tomu, aby hřbitov chátral, pustl a postupně upadal, o čemž máme zprávy již z předem zmíněného roku 1924, kdy bylo konstatováno, že nápisy na náhrobcích jsou buď špatně čitelné nebo vůbec povětrnostními vlivy smazány a vojenská správa s tím nic nedělala. Nakonec byla v červenci 1928 alespoň omítnuta notně sešlá zeď a navrch položeny betonové desky. Od roku 1930, po vzniku vojenského letiště, tady spočinuli i někteří zahynulí či zemřelí piloti. V roce 1935 pak přišel Spolek pro udržování pomníků a památek na bojišti r. 1866 s plánem na další opravu pohřebiště.
Rovněž v období 2. světové války, kdy převzalo správu pohřebiště protektorátní vládní vojsko, bylo ve městě několik lazaretů, kam byli letecky sváženi těžce zranění z front a léčeni rovněž někteří sovětští zajatci (rudoarmějci). Většina z nich však zemřela v souvislosti s jejich transporty z pracovních i koncentračních táborů v hornoslezské průmyslové pánvi, k níž se na přelomu let 1944 a 1945 přibližovala stále rychleji Rudá armáda. První transport se objevil na Královéhradecku 17. února 1945, přičemž do 31. března téhož roku zemřelo na území okresu celkem 35 zajatců, z nichž 20 v tzv. záložním lazaretu č. I. a III. v Hradci Králové. Ti byli právě pohřbeni na Pouchově a následně k nim přibyla ještě těla 30 dalších padlých a zemřelých rudoarmějců. Jejich hroby nejsou označeny, i když se ví, kdo ve kterém leží. Památník, který jim byl vybudován, patří k největšímu pohřebišti Rudé armády v okrese. Na Pouchově byl také původně pohřben Harry Kincaid, příslušník amerického leteckého pluku ze státu Indiana v USA. Exhumován a odvezen do vlasti byl 12. srpna 1946.
Po osvobození od německých okupantů zde byli opět pohřbíváni důstojníci a jejich rodinní příslušníci, většinou z hradeckých posádek. Jmenujme např. piloty kpt. Ľubomíra Lilgeho, který zahynul 21. listopadu 1956 na letounu MiG-15, a npor. Antonína Buriana, jenž zemřel při výkonu letecké služby 18. března 1954 (viz https://www.vets.cz/vpm/3489-hrob-antonin-burian/). K 40. výročí lidické tragédie zde Český svaz žen Pouchov umístil památník, připomínající tuto smutnou událost. Čestné pohřebiště vojáků Rudé armády s pomníkem má na svědomí zase místní KSČ. Ke slavnostnímu odhalení došlo 23. června 1948 a pravidelně se tu konaly různé pietní vzpomínkové slavnosti.
Následně se péče o hřbitov jaksi zasekla a mnoho se na něm nedělo, pokud nepočítáme mnohokrát probíranou otázku pohřbívání, o jehož zákazu se začalo hovořit počátkem 70. let 20. století v různých komisích MěstNV a ONV a výsledkem bylo schvalování vyhlášky o předem jmenované věci roku 1973. V roce 1993 se zase exhumovaly ostatky italských vojáků z 1. a 2. světové války a o rok později se objevila v "Hradeckých novinách" tato slova: "Takto to vypadá na vojenském hřbitově v Hradci Králové - Pouchově. Už brána nepůsobí zrovna příznivým dojmem, ovšem stav náhrobků, betonových křížů a cest je opravdu žalostný. Kdopak má asi tuto situaci na svědomí? Postará se někdo zodpovědný o nápravu?" Od 18. února do 15. dubna 2002 se tady exhumovaly i německé vojenské hroby z období 2. světové války. Bylo vyzvednuto celkem 326 mrtvých. Dva hroby pod stromy zůstaly na místě. V roce 2004 hřbitov získala od armády do svého vlastnictví královéhradecká radnice. Hřbitov byl za ta dlouhá desetiletí v notně žalostném stavu, včetně náhrobků, zdí, vrat a plotů. Následně byla zpracována studie, která stanovila další postup města při opravě této zchátralé památky. Od roku 2006 byl hřbitov postupně rekonstruován (první práce byly prováděny od dubna do června 2006 a zrekonstruované pohřebiště bylo slavnostně otevřeno 30. června 2006), aby se stal opět důstojným místem odpočinku všech padlých a zemřelých, kteří zde byli pohřbeni, přičemž 11. listopadu 2008 zde byla odhalena informační tabule, na níž je zaznamenán unikátní seznam dohledaných zde pohřbených vojáků z válečných konfliktů a rozmístění hrobů.
Z významnějších osobností zde nalezneme např. náhrobky: polního podmaršála Simona Chevaliera Fitzgeralda; brigádníka VIII. armádního sboru generálmajora Carla Schulze a jeho brigádního pobočníka nadporučíka Paula z Moserů, jež padli 3. července 1866 u Horního Přímu; brigádníka plk. Karla Poeckha od IV. armádního sboru, který byl smrtelně zraněn v lese Svíbu, pohřben v Benátkách a odtud přenesen v témže roce na Pouchov; plk. Karla von Rippes od 45. pěšího pluku arcivévody Zikmunda, jenž byl při útoku na Chlum zraněn a zemřel téhož dne v královéhradeckém semináři; královéhradeckého posádkového velitele kpt. Wilhelma Postelta; podplk. Rudolfa Gebauera; velitele doplňovacího okresu Hradec Králové podplk. Františka Trapla; kapelníka Ferdinanda Schrolla; kapelníka pěšího pluku 18 Josefa Brissiga; hudebního skladatele a vojenského dvorního kapelníka Aloise Macáka; konsistorního rady a podplukovníka duchovní služby Ladislava Suchánka; prvního primáře hradecké gynekologie MUDr. Jaroslava Junga; generála zdravotnictví MUDr. Libora Stefana; ředitele státního letiště Vajnory-Bratislava a štábního kapitána letectva v záloze Ing. Josefa Merhauta, generála Josefa Leinera a invalidního strážce vojenských pomníků šikovatele Františka Neussra.
Nynější vojenské pohřebiště bylo zřízeno po zakoupení části pozemku čp. 149 o výměře 800 čtverečných sáhů od role Rychtářské za 150 zlatých městem, k němuž došlo smlouvou z 28. dubna 1806, a začalo se na něm pohřbívat v roce 1810. Nejprve sem byli pohřbíváni vojáci a důstojníci zemřelí v pevnosti a také z vojenské nemocnice, což si vyžádalo jeho postupné rozšiřování, např. o kus pastviny za 484 zlatých a 15 krejcarů, který prodal královéhradecký magistrát 27. dubna 1824. V době prusko-rakouské války roku 1866 bylo v Hradci Králové jako lazaretů používáno převážně školních budov. Pevnost byla v průběhu války připravena k obraně, a proto neprodyšně uzavřena. Nebylo tedy možné zemřelé převážet na pouchovský vojenský hřbitov a tak byli nakonec pohřbíváni za Slezskou branou u Orlického mostu v dnešních Vonešových sadech.
Odsud byli v polovině 80. let 19. století exhumováni a jejich ostatky přeneseny na Pouchov. Zároveň sem byl přemístěn mohutný pískovcový gotizující pomník ve tvaru osmibokého sloupu, na němž je nasazen litinový kříž ozdobený vavřínovým věncem. Ten věnovaly královéhradecké dámy na památku rakouských a saských vojáků, kteří ve městě podlehli svým zraněním. Rovněž sem byly převezeny z hromadného hrobu u hradecké reálky amputované ruce a nohy vojáků. Roku 1877 byl za vojenským hřbitovem založen hřbitov pro královéhradeckou židovskou obec, takže již nemohlo dojít k rozšíření vojenského pohřebiště severním a východním směrem. V roce 1897 byly nově upraveny některé hroby z prusko-rakouské války a následně došlo k jejich osázení květinami nebo keřovím. Tehdy však bylo velkou tradicí, aby v den Všech Svatých a o Dušičkách plápolaly svíce na každém z hrobů, aby bylo ukázáno na to, že lidé na zde pohřbené nezapomínají, což se však začalo postupem času vytrácet, zejména v souvislosti s 1. světovou válkou, jež byla počtem obětí nesrovnatelná s jakýmkoliv konfliktem dříve a vyvolávala postupně jakousi otrlost mezi lidmi, jako kdyby byli bez srdce a bez citů.
V letech 1914-1919 se na Pouchově pohřbívali vojáci, důstojnici a zajatci zemřelí v hradeckých lazaretech a zároveň vojenští civilní zaměstnanci. Podle pohřebních knih je tady stále uloženo několik stovek vojáků a důstojníků z řad rakousko-uherské, italské a ruské armády, i když mnohá těla byla v následujících desetiletích odsud odvezena do své domoviny. Příkladem budiž to, že 23. října 1929 byly exhumovány a odvezeny do vlasti ostatky několika desítek srbských a bosenských vojáků. Po vzniku Československa sloužil vojenský hřbitov i nadále zemřelým z posádek a vojenských nemocnic města a jejich rodinným příslušníkům, ale rovněž zde byli pohřbíváni četníci. V řadě případů se tu konaly různé vzpomínkové akce, z nichž zmiňme rusko-ukrajinskou panychidu 2. listopadu 1924. Ale ani to nezabránilo tomu, aby hřbitov chátral, pustl a postupně upadal, o čemž máme zprávy již z předem zmíněného roku 1924, kdy bylo konstatováno, že nápisy na náhrobcích jsou buď špatně čitelné nebo vůbec povětrnostními vlivy smazány a vojenská správa s tím nic nedělala. Nakonec byla v červenci 1928 alespoň omítnuta notně sešlá zeď a navrch položeny betonové desky. Od roku 1930, po vzniku vojenského letiště, tady spočinuli i někteří zahynulí či zemřelí piloti. V roce 1935 pak přišel Spolek pro udržování pomníků a památek na bojišti r. 1866 s plánem na další opravu pohřebiště.
Rovněž v období 2. světové války, kdy převzalo správu pohřebiště protektorátní vládní vojsko, bylo ve městě několik lazaretů, kam byli letecky sváženi těžce zranění z front a léčeni rovněž někteří sovětští zajatci (rudoarmějci). Většina z nich však zemřela v souvislosti s jejich transporty z pracovních i koncentračních táborů v hornoslezské průmyslové pánvi, k níž se na přelomu let 1944 a 1945 přibližovala stále rychleji Rudá armáda. První transport se objevil na Královéhradecku 17. února 1945, přičemž do 31. března téhož roku zemřelo na území okresu celkem 35 zajatců, z nichž 20 v tzv. záložním lazaretu č. I. a III. v Hradci Králové. Ti byli právě pohřbeni na Pouchově a následně k nim přibyla ještě těla 30 dalších padlých a zemřelých rudoarmějců. Jejich hroby nejsou označeny, i když se ví, kdo ve kterém leží. Památník, který jim byl vybudován, patří k největšímu pohřebišti Rudé armády v okrese. Na Pouchově byl také původně pohřben Harry Kincaid, příslušník amerického leteckého pluku ze státu Indiana v USA. Exhumován a odvezen do vlasti byl 12. srpna 1946.
Po osvobození od německých okupantů zde byli opět pohřbíváni důstojníci a jejich rodinní příslušníci, většinou z hradeckých posádek. Jmenujme např. piloty kpt. Ľubomíra Lilgeho, který zahynul 21. listopadu 1956 na letounu MiG-15, a npor. Antonína Buriana, jenž zemřel při výkonu letecké služby 18. března 1954 (viz https://www.vets.cz/vpm/3489-hrob-antonin-burian/). K 40. výročí lidické tragédie zde Český svaz žen Pouchov umístil památník, připomínající tuto smutnou událost. Čestné pohřebiště vojáků Rudé armády s pomníkem má na svědomí zase místní KSČ. Ke slavnostnímu odhalení došlo 23. června 1948 a pravidelně se tu konaly různé pietní vzpomínkové slavnosti.
Následně se péče o hřbitov jaksi zasekla a mnoho se na něm nedělo, pokud nepočítáme mnohokrát probíranou otázku pohřbívání, o jehož zákazu se začalo hovořit počátkem 70. let 20. století v různých komisích MěstNV a ONV a výsledkem bylo schvalování vyhlášky o předem jmenované věci roku 1973. V roce 1993 se zase exhumovaly ostatky italských vojáků z 1. a 2. světové války a o rok později se objevila v "Hradeckých novinách" tato slova: "Takto to vypadá na vojenském hřbitově v Hradci Králové - Pouchově. Už brána nepůsobí zrovna příznivým dojmem, ovšem stav náhrobků, betonových křížů a cest je opravdu žalostný. Kdopak má asi tuto situaci na svědomí? Postará se někdo zodpovědný o nápravu?" Od 18. února do 15. dubna 2002 se tady exhumovaly i německé vojenské hroby z období 2. světové války. Bylo vyzvednuto celkem 326 mrtvých. Dva hroby pod stromy zůstaly na místě. V roce 2004 hřbitov získala od armády do svého vlastnictví královéhradecká radnice. Hřbitov byl za ta dlouhá desetiletí v notně žalostném stavu, včetně náhrobků, zdí, vrat a plotů. Následně byla zpracována studie, která stanovila další postup města při opravě této zchátralé památky. Od roku 2006 byl hřbitov postupně rekonstruován (první práce byly prováděny od dubna do června 2006 a zrekonstruované pohřebiště bylo slavnostně otevřeno 30. června 2006), aby se stal opět důstojným místem odpočinku všech padlých a zemřelých, kteří zde byli pohřbeni, přičemž 11. listopadu 2008 zde byla odhalena informační tabule, na níž je zaznamenán unikátní seznam dohledaných zde pohřbených vojáků z válečných konfliktů a rozmístění hrobů.
Z významnějších osobností zde nalezneme např. náhrobky: polního podmaršála Simona Chevaliera Fitzgeralda; brigádníka VIII. armádního sboru generálmajora Carla Schulze a jeho brigádního pobočníka nadporučíka Paula z Moserů, jež padli 3. července 1866 u Horního Přímu; brigádníka plk. Karla Poeckha od IV. armádního sboru, který byl smrtelně zraněn v lese Svíbu, pohřben v Benátkách a odtud přenesen v témže roce na Pouchov; plk. Karla von Rippes od 45. pěšího pluku arcivévody Zikmunda, jenž byl při útoku na Chlum zraněn a zemřel téhož dne v královéhradeckém semináři; královéhradeckého posádkového velitele kpt. Wilhelma Postelta; podplk. Rudolfa Gebauera; velitele doplňovacího okresu Hradec Králové podplk. Františka Trapla; kapelníka Ferdinanda Schrolla; kapelníka pěšího pluku 18 Josefa Brissiga; hudebního skladatele a vojenského dvorního kapelníka Aloise Macáka; konsistorního rady a podplukovníka duchovní služby Ladislava Suchánka; prvního primáře hradecké gynekologie MUDr. Jaroslava Junga; generála zdravotnictví MUDr. Libora Stefana; ředitele státního letiště Vajnory-Bratislava a štábního kapitána letectva v záloze Ing. Josefa Merhauta, generála Josefa Leinera a invalidního strážce vojenských pomníků šikovatele Františka Neussra.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.229, 15.845)
Poslední aktualizace: 25.1.2025
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Hradec Králové
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Vojenský hřbitov na Pouchově
Hradec Králové - kostel sv. Pavla na Pouchově
Kostel
Historie kostela sv. Pavla v Hradci Králové je datována před rok 1510, kdy je poprvé zmiňován. Místo, na kterém byl postaven přesně známo není. Během výstavby hradecké pevnosti byl rozebrán a přenesen na Pouchov. …
0.2km
více »
Hradec Králové - zvonička na Pouchově
Zvonice
Nenápadná, ale zajímavá funkcionalistická železobetová zvonička se nachází v křižovatce Malá a Velká v městské části Pouchov nedaleko vojenského hřbitova. Strohý betonový vzhled dokládá dobu vzniku zvoničky. Vybudována byla církví československou v roce 1930, jak potvrzuje štítek s datem. Současný zvon pochází z r. 1946.
0.3km
více »
Pomník obětem šoa v Hradci Králové
Pomník
Když skončila 2. světová válka a bylo tak ukončeno nesmírné utrpení nejen židovského národa, tak se začalo přemýšlet o tom, že se musí vybudovat v Hradci Králové památník obětem rasové persekuce, aby tu byl do bud…
0.4km
více »
Hradec Králové - vojenský hřbitov
Hřbitov
Hradecký vojenský hřbitov se nachází v městské části Pouchov. Na hřbitově jsou pohřbeni účastníci tří světových válek. A to války prusko-rakouské roku 1866, 1. a 2. sv. války, Češi, Rakušané, Němci, Rudoarmějci...…
0.4km
více »
Cyklopecky Východní Čechy – velká soutěž o báječné ceny
Tipy a novinky
Zveme vás na nový ročník soutěže Cyklopecky Východní Čechy, kterou organizuje Destinační společnost Východní Čechy ve spolupráci s Centrálou cestovního ruchu Královéhradeckého kraje a oblastními destinačními společnostmi.
Pro milovníky cykloturistiky je…
0.7km
více »
Výzva pro studenty starší 18 let – Přijďte, pomozte v lese a vydělejte si.
Tipy a novinky
Hradec Králové, 19. března 2020 – Sázet stromky, stavět oplocenky, které ochrání sazenice před zvěří, nebo také označovat kůrovcem napadené stromy mohou nyní ve svém volnu všichni …
0.7km
více »
Hradec Králové - zvonička a pomník ukřižování ve Věkoších
Zvonice
„To“ čemu se říká krajinotvorný prvek se nachází v prostoru křižovatky při cestě z centra HK k letišti. Jedná se o dřevěnou sloupovou zvoničku z pomníkem ukřižování, který před nedávnem prošel rekonstrukcí. Na zvoničce je vytesán datum 1970, v tomto případě se jedná o datum obnovy zvoničky. I zvon není původní, současný zvon je z roku 1948, kdy nahradil zvon zrekvírovaný za 2.…
1km
více »
Hradec Králové - pomník Dukelských hrdinů
Pomník
Někdo si možná řekne, že se autor příspěvku spletl, ale pomník Dukelských hrdinů v HK opravdu je, nachází se v areálu bývalého vojenského letiště u „buzerplacu“. Jedná se o zmenšenou kopii známého pomníku, který se nachází u Dukelského průsmyku nedaleko Vyšného Komárníku severně od Svidníku. Ti, kdo zažili vojnu na letišti v HK určitě vědí o čem je řeč…
1.1km
více »
Devět měst, devět příchutí zábavy
Tipy a novinky
Královská věnná města, která až na jednu výjimku leží ve východních Čechách, spojuje společná historie. Města Dvůr Králové nad Labem, Hradec Králové, Chrudim, Jaroměř, Mělník, Nový Bydžov,…
1.3km
více »
Šrámkův statek v Pileticích
Tipy na výlet
Jedeme do severní části Hradce Králové, do bývalé samostatné obce Piletice. Naším cílem je Šrámkův statek. Památkově chráněný areál Šrámkova statku v Pileticích je tvořen roubenou obytnou budovou, roubenou stodolo…
1.4km
více »
Piletice - Šrámkův statek
Statek
Areál Šrámkova statku v Pileticích je tvořen roubenou obytnou budovou, roubenou stodolou, kamennou trojosou bránou a hospodářskými budovami. Jedná se o jednu z mála zachovaných staveb lidové architektury z počátku…
1.4km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Hradec Králové - letecké muzeum
Muzeum
Hradecké letecké muzeum se nachází v areálu bývalého vojenského letiště. V expozici jsou k vidění legendární stíhací MiGy 15 a 21, bitevník SU 25 a vrtulníky Mi 2 a Mi 24. Provozovatel muzea je i provozovatelem Lé…
1.7km
více »
Hradec Králové - letiště
Letiště
Historie bývalého vojenské letiště v Hradci Králové spadá do období vzniku Československé republiky. Ve třicátých letech zde sídlila letecká škola, kterou prošla i budoucí ČS letecká esa 2. sv. války. Působení luf…
1.8km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Cyklostezka Hradec Králové - Josefov - Kuks, MAPA
Trasy
Cyklostezka spojující Hradec Králové, Smiřice, Josefov, Jaroměř a Kuks nás přivádí k významným památkám regionu jako je areál Hospitalu Kuks, Pevnost Josefov a kaple Zjevení Páně ve Smiřicích. Tato vybudovaná stez…
1.8km
více »
Kamenný most na Pláckách
Most
Výrazným kajinným prvkem je kamenný most přes Labe, který spojuje dnešní části Hradce Králové, Plácka s Věkošemi. Most byl postaven dle projektu architekta Františka Sandera v roce 1912 a nahradil zde původní most…
1.8km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Hradec Králové - Šimkovy sady
Park
Dnešní Šimkovy sady byly zakládané v letech 1932-35, tehdy jako Herrmannovy sady. Mnohem známější byly pod názvem sady Pionýrské, doba soudruhů je zaplať pánbu pryč a tak se po r. 1990 název sadů měnil potřetí, na…
1.9km
více »
Hradec Králové - pozůstatky vojenské pevnosti - hradební val
Pevnost, opevnění
Dochovaný hliněný hradební val, který se nachází za lékařskou fakultou u Šimkových sadů, je dlouhý cca 400 metrů. Val zde kopíruje zbytek Ravelinu, který je, při Pohledu ze Šimkových sadů, "očím uschován". Stavba …
2km
více »
Hradec Králové - Rudolfinum
Dům, budova
Rudolfinum, bývalý ústav hluchoněmých, budova mezi hradečáky obecně zvaná Hluchák se nachází na Pospíšilové třídě naproti Kubištovým sadům. Tato mohutná pseudobarokní budova s mansardovou střechou byla postavena v…
2km
více »
Hradec Králové - po stopách vojenské pevnosti
Tipy na výlet
Jedeme do města, které bývalo (a snad stále je) po právu nazýváno Salón republiky. Ještě než se Hradec Králové, díky práci architektů Jana Kotěry, Josefa Gočára, Oldřicha Lisky a dalších, salonem stal býval vojenskou pevností. Putujeme do doby, kdy byl Hradec Králové v letech 1766-89 přeměněn na tehdy moderní mohutnou bastionovou pevnost s 8 bastiony a 8 raveliny. Popud ke…
2km
více »
Výlet do Hradce Králové – Kolekce Hradecké pralinky
Tipy na výlet
Výlet nás zavede do Hradce Králové na východě Čech. Město je dodnes nazýváno salónem republiky a nejen díky mnoha parkům , ale především díky práci architektů Jana Kotěry, Josefa Gočára, Oldřicha Lisky a dalších.
Hradec Královébyl v letech …
2.5km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Hradec Králové - dětská železnice
Zábava, atrakce
První dětská železnice v Čechách byla slavnostně otevřena 21.srpna 2010 na náměstí 5. května v Hradci Králové. Vybudována byla Královéhradeckým klubem přátel parních strojů na zmíněném náměstí 5. května u Novákový…
2.5km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Muzeum východních Čech v Hradci Králové
Muzeum
Muzeum Východních Čech - vrcholné dílo české secesní architektury a jedna z dominant Hradce Králové. Budova muzea byla postavena v letech 1909 - 1912 dle plánů Jana Kotěry, jednoho z nejvýznamnějších českých archi…
2.5km
více »
Hradec Králové – pamětní deska Josefu Arazimovi
Ostatní
Dne 12. listopadu 2016 se sešla před domem číslo 283/ 4 na náměstí 5. května v Hradci Králové přibližně stovka účastníků u příležitosti odhalení pamětní desky legionáři a četníkovi Josefu Arazimovi. Nenápadný dvou…
2.6km
více »
Hradec Králové
Město
Hradec Králové je krajským městem Královehradeckého kraje a leží východním směrem od Prahy. Metropole východních Čech, Hradec Králové, je označován jako jedno z nejstarších českých měst. Ve středověku šlo o věnné město českých královen a této době vděčí za gotickou katedrálu sv. Ducha na svém Velkém náměstí, která dnes vedle Bílé věže a Staré radnice patří mezi městské dominant…
2.6km
více »
Bílá věž - Hradec Králové
Tipy na výlet
BÍLÁ VĚŽ je velmi zajímavá stavba v centru města Hradec Králové. Pohled na věž je téměř ze všech světových stran. Stojí na Velkém náměstí, je k ní dobrý přístup z několika směrů. Pěšky se k ní dostanete např. po b…
2.6km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Hradec Králové - chrám Sv. Ducha
Chrám
Chrám Svatého ducha je společně s Bílou věží nepřehlédnutelnou dominantou Hradce Králové. Chrám dala, z důvodu nízké kapacity kostela sv. Klimenta, vystavět Eliška Rejčka r. 1307. Kostel byl v průběhu 14-16. století několikrát poškozen požáry a přestavován. V letech 1788-89 byl barokně upraven, regotizován byl v letech 1864-66. V chrámu, který tvoří tři lodě, najdeme např. pozdně gotický oltář z konce 15. století, raně barokní oltář ze 17. století, na bočním oltá…
2.7km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Hradec Králové - jižní terasy mezi Bono publicem a Gočárovým schodištěm
Odpočinkové místo
Jižní terasy v Hradci Králové najdete nad Komenského ulicí, mezi Bono publicem a Gočárovým schodištěm. Z obou schodišť jsou terasy přístupné po většinu roku od 7 do 21 hodiny. Od prosince do února jsou z bezpečnos…
2.7km
více »
Zvon Augustin na Bílé věži
Zvonice
Chcete-li vidět druhý největší zvon v Čechách, musíte vystoupat do čtvrtého patra Bílé věže nacházející se na Velkém náměstí v Hradci Králové. Augustin váží úctyhodných 9.801,05 kilogramů, je vysoký 169 cm a šir…
2.7km
více »
Hradec Králové - náměstí Svobody
Náměstí
Náměstí Svobody se rozkládá v prostoru, kde kotěrův Pražský most přechází do hvězdicového rozestoupení 5 ulic, tj. V lipkách, Švehlova, Tylovo nábřeží a Gočárova třída. Autorem projektu není nikdo jiný než Josef G…
2.8km
více »
Hradec Králové - aquapark, koupaliště Flošna
Aquapark
Hradecké koupaliště FLOŠNA, které bylo veřejnosti otevřeno 22. května 2010, se nachází nedaleko II. silničního okruhu a malšovického stadionu u bývalé Pivovarské flošny. Flošna je jedním z pozůstatků na dobu, kdy …
2.9km
více »