Loading...
Veselí se nachází 2,5 k východně od Dalečínína a dnes je jeho místní částí. V současné době zde trvale žije něco přes 100 obyvatel. Jde o ulicovku rozloženou na začátku plochého údolí s několika většími statky a třemi návesními rybníčky. Přímo nad obcí se zvedá zalesněný Veselský vrch (673 m) a severním směrem pak výrazný většinou nezalesněný hřeben Na Jedli s nejvyšším bodem 728 m n. m. Okolní krajina s množstvím luk, pastvin, dobných lesíků a bezpočtu zarostlých remízů dodává obci idilický ráz poklidu a pohody. Území je součástí rozlehlého Přírodního parku Svratecká hornatina.
První zmínka o obci se datuje k roku 1367. V roce 1386 se připomíná Bohuše z Veselí, která roku 1407 přijala manžela Hartmana ze Šerkovic na spolek ve Veselí. Roku 1486 je zmínka, že veselské zboží koupili Vilém a Vratislav z Pernštejna. V druhé polovině 16. století se dostává Veselí k panství Kunštátskému. Pozdější historie je již spjata společně s vesnicí Dalečín.
Veselí byla převážně nekatolická obec. Její obyvatelé byli proto často pronásledováni. Po vydání tolerančního patentu v roce 1781 se všichni přihlásili k náboženství evangelickému. Roku 1782 si zde obyvatelé z Veselí a okolních obcí vystavěli prostou modlitebnu z kamene. V této době zde bohoslužby vykonával místní učitel Tomáš Juren, který zde od roku 1784 i trvale bydlel.
Dnes se na severním okraji vsi nachází památkově chráněný toleranční evangelický kostel s mandsardovou střechou, ke kterému byla později přistavěna věž. Součástí je i hřbitovní areál s mohutnou kamennou zdí a ozdobnými prvky (vstupní brány a plastiky). Ke kostelu se váže i zajímavá historická událost. V zimě na přelomu let 1944-45 se v kostele ukrývala část partyzánského oddílu operujícího v té době v blízkém okolí. Vypráví se, že Němci hledali ve Veselí partyzány a žádali faráře o klíče od kostela. Pan farář jim je bez rozpaků vydal, neboť nevěděl, že jsou v kostele partyzáni ukryti. Farářovo sebevědomí a čerstvě napadlý sníh partyzány, a asi i celou vesnici, tak zachránilo. Němci zmateni jistotou pana faráře a nepřítomností stop ve sněhu, upustili od prohlídky kostela a odešli je hledat jinde.
Turistická mapa KČT 1:50 000 č.48 Žďárské vrchy, čverec B6