Votice
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Votice leží ve Středních Čechách, jižním směrem od města Benešov. Městečko se rozkládá ve východní části Středočeské pahorkatiny a u jižního okraje přírodního parku Džbány ? Žebrák. Od okrajových částí města se zvedají zalesněné stráně kopců. V okolí města je vybudováno značné množství malých rybníků. Jeden z rybníků u západního a jeden u východního okraje města slouží jako přírodní koupaliště. Nedaleko jižního okraje města je vybudovaná sjezdovka s lyžařským vlekem a v jejím sousedství je motokrosová dráha. Ve městě se křižují lokální cyklistické trasy, severním směrem se můžeme po cyklostezce vydat k zámku Konopiště. Votice jsou výchozím bodem několika značených turistických tras. Jižním směrem dojdeme do obce Kouty kde jsou patrné pozůstatky zříceniny hradu. Severovýchodním směrem dojdeme pod vrchol kopce Džbány ( 688 m.n.m.) a odtud můžeme pokračovat severním směrem na vrchol kopce Žebrák ( 585 m.n.m.).
Historie
Votice byly založeny jako městečko ve 13. století a v roce 1488 byly povýšeny na město. Ve 14. století město patřilo rodu Otickým z Otic a od roku 1600 se majiteli města stali Kaplířové ze Sulevic. V roce 1627 se ve městě začalo s výstavbou františkánského kláštera. V období třicetileté války bylo město i klášter napaden a vypleněn Švédy. Průmysl se na území města začal rozvíjet až koncem 19. a počátkem 20. století. V místech kde původně stávala ve středověku tvrz byl v 16. století postaven renesanční zámek, který byl přestavěn v barokním slohu. V roce 1746 byl zámek přestavěn na pivovar. Měšťanský dům v sousedství zahrady františkánského kláštera byl v 18. století přebudován na pozdně barokní Nový zámek. Klášter františkánů s kostelem byl přebudován na hospodářské objekty. V pozdějších letech byly tyto hospodářské budovy využity pro továrnu Tesla. Na náměstí stojí barokní budova radnice pocházející ze 17. století, kterou zdobí věžička. Gotický Kostel svatého Václava byl v letech 1731 přebudován. Střed náměstí zdobí barokní morový sloup zhotovený v roce 1715 a vedle něj je kašna pocházející z roku 1885. V blízkosti kostela byl umístěn pomník blanických rytířů zhotovený v roce 1937.
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 41 A2
starý a nový zámek
klášter (1627) a kostel sv. Františka Serafinského (1627)
kostel sv. Václava (1200)
kapličky křížové cesty a Boží hrob (1685)
radnice (1661)
pomník Blanických rytířů
První zmínka o objektu 1318
Jiný název objektu Otice
Prvně se ves, původně zvaná Otice, uvádějí při datu první zmínky a tedy roku 1318 v majetku vladyky Diviše z Otic On a nebo jeho potomci zde, nedaleko kostela vystavěli tvrz. Otičtí drží ves do roku 1554, kdy ji Burian z Otic odkázal Skuhrovským ze Skuhrova. Zdejší tvrz po tomto datu zaniká a její sporé zbytky, respektive zbytky valového opevnění se nacházejí v poloze označované “Na Hradčanech” za bývalým pivovarem. Skuhrovští zde vystavěli nový dům po roce 1567. Roku 1574 však prodávají Votice Šternberkům, kteří tehdy seděli na Konopišti. Na přelomu 16. a 17. století koupila obec Johanka Hrzánová ze Sulevic (provdaná Kaplířová), v tomto rodu zůstávají Votice do roku 1621, kdy je majetek Kaplířů ze Sulevic zkonfiskován a novými majiteli se následně stávají Vrtbovští, kteří následně přestavují původní panský dům na barokní zámek. Po požáru v roce 1746, kdy zde vypukl velký požár byl zámek opraven jen částečně a později byl upraven pro účelové využití. Roku 1766 se Vrtbovští rozhodli pro přestavbu původního panského domu Kořenských z Terešova, kteří zde před časem vlastnili též malý díl. Tato stavba byla později označována jako nový zámek. Roku 1807 se dědickou formou dostávají k této vsi i Vratislavové z Mitrovic. Později se zde vystřídalo ještě několik majitelů a roku 1948, byly oba zámecké objekty zkonfiskovány státem a účelově využívány. Kostel sv. Václava byl původně vystavěn někdy kolem roku 1200. Ve století 14. či 15. byl goticky přestavěn a do současné podoby jej uvedla přestavba z roku 1731. U tohoto kostela se nachází i sousoší sv. Václava se sochami Blanických rytířů. Zdejší kostel byl roku 1700 upravován. V okolí se nachází mnoho dalších kulturních a historických památek. Na Komenského náměstí se nachází sousoší Panny Marie doplněné sochami sv. Barbory, sv. Rosálie, sv. Rocha a sv. Sebastiana z první poloviny 18. století. Dále ve Voticích nalezneme budovu staré radnice z roku 1661, kopii Jeruzalémského Božího hrobu z roku 1685 u bývalého hřbitova, sochu sv. Jana Nepomuckého, areál židovského hřbitova z roku 1538, budova děkanství v čp. 57 a zajímavé jsou i domy s dnešními čísly popisnými 83 a 85. Městečko leží na křižovatce červená, modré, žluté a zelené TZN vedoucí převážně severním, východním a jižním směrem. Zelená TZN směřuje do Koutů a Smilkova. Modrá TZN míří do Neustupova. Červená TZN, která přichází do Votic od Ouběnic a Kaliště pokračuje dál do osady Lysá, kde se dělí na proud vedoucí kolem lokality sv. Vojtěch k lokalitě Mezivrata a na proud mířící do Vlčkovic a přes Nosákov do Odlochovic.