Vrbice - boží muka u sv. Anny
Jihomoravské Vrbice jsou sice známy především jako vinařská obec Velkopavlovické podoblasti, ale to neznamená, že bychom zde nenašli také pár zajímavých historických památek, převážně drobných. Jednou z nich jsou i půvabná boží muka tyčící se vedle kaple sv. Anny z roku 1870. A přibližně do stejného období můžeme zařadit i vznik těchto božích muk.
Ta bývají většinou popisována jako drobný objekt postavený z omítnutých cihel v historizujícím slohu a II. polovině 19. století. Jedná se o rustikální pilířová boží muka, která můžeme považovat nejen za cenný doklad venkovské zbožnosti, ale také za hodnotnou uměleckou památku.
Vrbická boží muka u sv. Anny stojí u křižovatky historických cest, a to nejpozději od počátku 19. století. Jejich původní podoba však není známa, současná boží muka pocházejí až z II. poloviny nebo ze závěru 19. století. Stavební forma s výrazně rustikální podobou odkazuje na pozdně gotickou – či spíše neogotickou – architekturu, což je pro toto období obvyklé.
Sněhobílá pilířová boží muka u kaple sv. Anny charakterizují masivně zkosená nároží oktogonálního dříku a zjednodušená kordonová římsa nesoucí čtyřhrannou lucernu. Ta je prolomena hrotitě zaklenutými nikami. Vrchol božích muk tvoří stanová střecha s dvouramenným křížem.
Popisovaná boží muka najdeme na jihozápadním okraji obce, při silnici ve směru na Bořetice a Velké Pavlovice. Stále tedy stojí na křižovatce starých cest do Bořetic a Podivína, původně však byla situována mimo zástavbu obce. Tato drobná sakrální stavba připomíná historii poutníky oblíbeného místa a od května roku 1958 je zařazena mezi naše chráněné kulturní památky.