Vrbice – vinné sklepy na Stráži
Turistické cíle • Cyklo bar - hospůdka
Stráž je asi nejznámější vrbickou částí či lokalitou. Najdeme zde totiž nejen vinné sklepy, které jsou předmětem tohoto článku, ale také většinu zdejších historických památek. Hned na úvod se sluší prozradit, že Vrbice jsou malebnou vinařskou vesnicí, ležící v srdci Modrých hor – a na Břeclavsku - a písemně poprvé zmiňovanou v roce 1222. První zpráva o zdejším vinařství je přitom jen o tři desetiletí mladší. Tehdy se ještě obec nazývala Michelsdorf a o nějakých 130 hektarech současných vinic, na nichž převládají odrůdy v barvě modro - červené, si mohla nechat jenom zdát. V obci zůstal dochován vzácný soubor vinných sklepů (celkem jich tu je asi 260), z nichž ty nejstarší pocházejí ze 17. století a zdobí je často lomené oblouky.
Slavné vinné sklepy v lokalitě zvané Stráž jsou však o něco mladší. První chodby se zde totiž začaly budovat až na přelomu 18. a 19. století, lisovny s kamenným průčelím byly k podzemním chodbám přistaveny dokonce teprve v polovině století minulého. Vstupní část těchto sklepů – tzv. presúz - je vybudována z vytěženého kamene a má rovněž kamennou průčelní štítovou stěnu. Ta je často složena ze dvou druhů kamene nebo ve své podobě kombinuje kámen s cihlou. A právě na Stráži se - v počtu nemalém – objevuje, již zmíněný, gotický lomený oblouk. Charakteristická je zde také ušlechtilá černá tokajská plíseň na stěnách sklepů, která svědčí o stabilním prostředí, tolik potřebném ke zrání vína.
Nejčastěji se ve spojitosti se Stráží objevují jména vinných sklepů „U strýca Milana“ a „U jezírka“. A právě u Milana probíhají oblíbené degustace produktů Vinařství Horák, které se může pochlubit titulem absolutního šampiona růžových vín, který si přivezli z Paříže za víno Cabernet Moravia Rosé, pozdní sběr 2015. Cena Lauréat Trophée znamená, že moravská odrůda Cabernet Moravia prorazila do celosvětové špičky. A díky tomu se objevila v publikaci 1000 Vins du Monde, což je vinařská obdoba slavného michelinského průvodce. O sklepě U jezírka se nejčastěji říká, že je vykopán v pískovcovém kopci a v sedmi podlažích nad sebou. Tento sklep přitom není klasický kvelbený, cihlový, ale je ručně kopaný v pískovcové skále na vrcholu kopce (což platí i pro strýca Milana). Sklep vznikl spojením dvou tradičních sklípků a jedná se díky tomu o vůbec největší sklep ve Vrbicích. Ve sklípku je možné si také pronajmout tzv. privátní kóje, jejichž obsah je přibližně 100 kusů lahví o obsahu 0,7 litru.
Občas se hovoří také o zcela unikátní sklepní uličce s pěti patry sklípků, vyhloubených v pískovcovém slepenci. Každé patro by mělo mít své vlastní jméno (Na vyhlídce, Podkova, Pod kostelem, Pod větřákem a Pod novýma). Největší rozmach tohoto typu staveb zde přitom nastal v polovině 20. století a zásluhou místního zedníka Františka Michny. Sklípky se nacházejí těsně vedle sebe a svými stropy tvoří travnaté vlny, poseté komínky větracích otvorů. Celý areál se nachází v nejvyšší části obce, v které vítězí nad ostatními zejména odrůdy Vavřinec, Frankovka a Portugal. Z bílých vín se zde setkáme nejčastěji s Neuburgem, Vlašským ryzlinkem, Veltlínem zeleným nebo pány Müllerem a Thurgauem.
Zcela na závěr malé zamyšlení. Autor sice zařadil článek do kategorie Cyklo bar - hospůdka, ale v tomto případě se nabízí neuvěřitelné množství možností. Zdejší sklípky mohou být památkou stejně jako kategorií Cyklisté vítáni (jenom pít se musí s mírou, což při zdějších cenách okolo 250,- Kč za 0,7 l láhev není většinou až takový problém). Pro někoho se jedná o rekreační oblast či lázně, pro někoho může jít o odpočinkové nebo snad dokonce i poutní místo ...
PS: Na rozdíl od interiérů zobrazují fotografie exteriérové i další vrbické sklípkové uličky a nejsou ortodoxně pořád někde na Stráži ...