TURISTIKU PODPORUJÍ
61 583 turistů a cestovatelů
112 630 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 403 302,- odměny za články
  Tipy a novinky Chaty a chalupy LitoměřiceChaty a chalupy  Mapa Litoměřice

Litoměřice leží na soutoku Labe a Ohře na západním okraji Polabské nížiny. V samotných Litoměřicích žije přibližně 24 tis. obyvatel, ale v celé aglomeraci s navazujícím městy Terezín, Lovosice a Bohušovice nad Ohří žije přibližně 40 tis. obyvatel. Pro úrodnou polohu se Litoměřicím přezdívá jako "Zahrada Čech".

 Trasy Litoměřice (42)
Krušné hory a Podkrušnohoří
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Krušné hory a Podkrušnohoří
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Jedeme do severních Čech – 2. den – České středohoří - cca 12 km dlouhá trasa: Režný Újezd – obec Boreč – zřícenina hradu Košťálov – vrch Boreč – Režný Újezd

Cestopisy

Režný Újezd
Režný Újezd  •  Fotografie (41)  • Foto: jircak
Foto: jircak

Úterý 14. 7. 2020
I když jsem večer byla ospalá, nějak jsem nemohla pořádně zabrat. V 6 hodin mne probudilo  chladno. Přihodila jsem další vrstvu a spali jsme dál. Před 9. nás vzbudily dětské hlasy. Že by si sem přišly hrát děti? Takže klídek tu nebude.
Ale nakonec byl. Paní se třemi dětmi tu čekala na vlak. Vůbec si nevšimla, že jezdí autobus. Neuměli jsme jí však poradit, odkud. Až později jsme zjistili, že jezdí ze zastávky na křižovatce na jižním okraji obce. Tam sotva stačili dojít.
Po ránu měníme plán. Na dnešek už podruhé. Původní plán byl udělat si z obce Sutom cca 6,5 km dlouhý okruh na zříceninu Košťálov, odkud mají být krásné výhledy. Večer jsme k tomu naplánovali asi 3 km dlouhý okruh z Režného Újezdu po NS na vrch Boreč. Ráno už bylo zase vše jinak. Když se tu tak dobře nechá spát, uděláme si delší výlet a večer se sem vrátíme.
Oba okruhy jsme spojili v jeden cca 12 km dlouhý s převýšením skoro 500 m. Času bude dost, nemusíme pospíchat, mohla by to být docela pohodovka i při tom převýšení.
Autem jsme popojeli jen kousek - do Režného Újezdu. Parkujeme u malé kapličky se zvoničkou. Tam je také úvodní zastavení 2 km dlouhé naučné stezky Boreč, na které je 9 zastavení, kde jsou informace o geologii, ekologii, botanice a zoologii. Po moc dobře značené této NS opouštíme obec. Zpočátku mírné stoupání po chvíli přechází do výrazně prudšího. Ota, který jde samozřejmě kus přede mnou, hlásí: "Už to začíná." Naštěstí to tak hrozné není.
Na rozcestí Nad Režným Újezdem si vybíráme cestu mířící vpravo - a dokonce klesáme. Ne však dlouho. Cesta je mírně zvlněná až k rozcestí Boreč - pod vrcholem, kde se od NS odděluje zelená turistická trasa. NS vede na vrchol Boreč – to si necháváme na zpáteční cestu. Jdeme po zelené, klesáme z mírného kopce. Cestou si trháme mirabelky a je nám fajn. Také proto, že se cestou kocháme krásnými výhledy na čedičové kopce Českého středohoří.
Zelená značka nás dovedla ke křížku na severním okraji obce Boreč. Tady odbočujeme po žluté do obce. Je to hezká vesnička, zaujaly nás zdejší domky, většina z nich jsou úzké a vysoké. Je tady i zámek, i když poměrně zchátralý. Svědčí však o dávné minulosti obce. Pravděpodobně již na konci 14. století tu byla tvrz, i když první písemná zmínka je až z r. 1483. Majitelé se často střídali. V 16. století byla tvrz přestavěna renesančně, v 18. století barokně. Od r. 1802 panství koupil kníže Josef ze Schwarzenberka a připojil ho ke svému panství v Lovosicích. Zámek přestal sloužit jako panské sídlo, byl upraven pro potřeby správy statku. Po r. 1945 se stal součástí Státního statku Lovosice. Později ho spravoval ONV v Litoměřicích. V 70. letech 20. století byl opraven, ale další údržba se už zanedbávala. Po r. 1989 se část zřítila. Jen severní křídlo zůstalo v relativně dobrém stavu. Většina arkád tohoto křídla byla v 19. století zazděna. Nyní se nový majitel pokouší o obnovu zámku. Zda je nový majitel Angličan, to se můžeme jen domnívat. Před zámkem však stály dva vozy s anglickou SPZ, z toho jedno byl starý policejní vůz. S tím však už dlouho nikdo nevyjel. Že to s opravou myslí vážně, může dokazovat i cedule: „Kdo vstoupí, musí zde odpracovat 8 hodin na rekonstrukci“.
Procházíme obcí po žluté. Míjíme kapličku, postavenou r. 1910, tehdy na dvoře zámku. Jak vesnici opustíme, už zase stoupáme – až k rozcestí Nad Sutomí. Tady se napojujeme na asfaltovou cyklotrasu a po ní, skoro po rovině jdeme až k rozcestí Košťálov. Tady pod přístřeškem dáváme první svačinu - první banán. Je horko, ani hlad nemáme, spíš chuť. Ke zřícenině je to cca 0,5 km do kopce. Ačkoli jsme celou cestu nikoho nepotkali, najednou potkáváme 3 skupinky. Ale nahoře už jsme zase sami.
Zřícenina hradu Košťálov je jedna z dominant Českého středohoří. Tvrz zde byla postavena pravděpodobně již ve 14. století. První písemné zmínky jsou z r. 1372. Majitelé zde žili až do pol. 16. století, kdy se odstěhovali do pohodlnější renesančně přestavěné tvrze Boreč. Zdejší hrad zůstal opuštěn. Jako pustý je evidován již na poč. 17. století. Jen kousek od vrcholku kopce pravděpodobně stával Dolní hrad. Při výzkumech tu byly nalezeny zbytky kuchyně (kachle, saze, nádobí), kovárny a sklad železa. Uprostřed jsou zasypané sklepy. To, co se dochovalo, bylo součástí Horního hradu. Jsou to zbytky věžovitého paláce a vnějšího opevnění. Každopádně jsou odtud nádherné výhledy na České středohoří - ty nádherné špičaté kopečky, často se zbytky hradů nás fascinují. Kochali jsme se dobře a dlouho. Ale nemůžeme tu být do večera, musíme taky zpátky.
Vracíme se na rozcestí Košťálov a pokračujeme vpravo po zelené. Po chvíli se k nám připojuje asfaltka s cyklotrasou. Té se držíme, i když zelená odbočuje vpravo. Cesta je pohodlná, příjemná, mírně klesáme. Jen cestou zjišťujeme, že všechny smrky sežral kůrovec. Všechny jsou suché, jehličí je na zemi. Nyní tu zůstává už jen listnatý les.
Do obce Boreč přicházíme od jihovýchodu. Procházíme obcí a po zelené odbočujeme vlevo. Tady to už známe, takže mírné stoupání nás nepřekvapuje. Opět si dáváme mirabelky.
Na rozcestí Boreč - pod vrcholem odbočujeme vpravo po NS – tady začíná to nejhorší. Na vrchol Boreč je to sice jen 500 metrů, ale hodně náročných, zvlášť v tom dnešním vedru. To snad ani není cesta, ale schodiště, i když ne zrovna pohodlné. Stupně jsou různě vysoké, různě křivé, naštěstí je občas možno držet se zábradlí. Jen u vyhlídky západním směrem je kousíček rovinky. Když jsem se tam dopotácela, Ota už tam byl a nadšeně ukazuje, co je který kopec, že to tam je krásně popsáno, že to musím vyfotit. Jenže já fakt sotva došla. Opřela jsem se o zábradlí a skoro ani nevnímala. Až si toho konečně Ota všiml a ujistil mne, že vypadám hrozně. No to mne potěšil. Ale za chvíli jsem se vydýchala, oklepala, pokochala, vyfotila a znovu si poslechla, co vidíme. Jenže ještě zbývá skoro 100 metrů. Ale to už jsem se rozhodla, že půjdu pomalinku, že mi ten kopec neuteče, když je tam tak dlouho.
Až do té doby jsem netušila, jaký je to zvláštní kopec. Je to trachytová kupa, která je protkána složitým puklinovým labyrintem. V létě působí jako tepelný akumulátor. Otvory při úpatí kopce se nasává vzduch, dál se to chová jako tah v komíně. Vzduch v puklinách se ohřívá a v zimě stoupá vzhůru. Za mrazivého počasí stoupá z kopce mlžný opar - z horního vyústění puklin. Rozdíl v teplotě může být až 20 stupňů. V létě proudí vzduch opačně. Díky těmto přírodním jevům se zde vyskytují i naprosto odlišné rostliny. Tyto průduchy jsou jasně viditelné, také proto je tu zákaz tyto otvory zvětšovat, příp. je zasypávat. Všechno se musí nechat na přírodě. Jen ze zalesněného vrcholu jsme výhledy neměli. Zase jsme se mohli věnovat hledání průduchů.
Cesta dolů byla příjemnější, i když poslední dobou říkám, že raději stoupám, než klesám. Měla jsem však s sebou hůlky, koleno jsem měla zabandážované od začátku, takže mi moc velké problémy nedělalo. Byl to sešup, bylo nutno jít pomalu, opatrně, protože se šlo po úzké pěšině plné kamení, ale už jsem neměla pocit, že to nezvládnu.
Cestou jsme minuli další vyhlídku, tentokrát východním směrem. Tam jsme konečně snědli druhý banán. K rozcestí Nad Režným Újezdem, kde se naučná stezka spojuje, to bylo už kousek a za půl hodiny sedáme do auta.
Na to, jak jsem vypadala na vrcholu, se nyní cítím dobře. Ani nemáme hlad, i když už je po 16. hodině. Banány i mirabelky nás docela zasytily.
Opět parkujeme u zastávky v Oparně. Tentokrát jdeme do Černodolského mlýna. Ota cestou moc nepije, je žíznivý. Také se těší na zdejší Černodolské pivo. Má však smůlu. Právě došlo, mají jen Prazdroj. Sice běduje, že sem jede z Plzně a těší se na jejich pivo a že musí pít plzeňský Prazdroj, ale není mu to nic platné. Navíc mu to zase tak moc nevadí. Má ho rád. Na rozdíl ode mne. Chci si dát točený birell s grepem a pomelem. Taky došel. Mají ho jen v plechovce. Tu mám však v autě. Vzdávám to, jdu si natočit na záchod tři petky vody a jdu k autu dělat večeři. Než se Ota vrátí, chci se ještě osprchovat. Musím využít toho, že je ještě příjemné teplo. Začínám vařit brambory, až když přišel Ota, ale než se umyl, je večeře na stole.
Po večeři si dáváme poslední pivo z Olešné, opět svrchně kvašené a výborné. Je tady prima klid, ale zítra už jedeme dál. Bude to většinou odpočinkový den převážně po litoměřických pivovarech.
Máme pohodičku, luštím sudoku, Ota křížovku, nic nám nechybí. Po 9. hodině teplota klesá pod 20 stupňů, už přestává být tak příjemně, ale co bychom chtěli. Aspoň nebude v noci horko. V deset už spíme.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.518, 13.994)
Poslední aktualizace: 20.10.2020
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele jircak
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Velemín

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
3,0km od místa

Příspěvky z okolí Jedeme do severních Čech – 2. den – České středohoří - cca 12 km dlouhá trasa: Režný Újezd – obec Boreč – zřícenina hradu Košťálov – vrch Boreč – Režný Újezd

Boreč - česká kouřová hora
Boreč - česká kouřová hora
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Když je venku mráz, že bys psa ani nevyhnal, tak to je přesně ta pravá chvíle udělat si zajímavý výlet do Českého Středohoří, konkrétně do obce Režný Újezd.Režný Újezd leží na úpatí kopce Boreč a právě ve vrcholýc…
0.4km
více »
Vrch Boreč
Vrch Boreč
Vrchol
hodnoceni 9/10
Vrch Boreč se nachází v Ústeckém kraji severním směrem od města Lovosice a je ideálním turistickým cílem jak v létě, tak i v zimním období, kdy je na něj asi nejkrásnější pohled. Od jara do podzimu se zde v růstu …
0.7km
více »
Boreč (Borečský vrch)
Boreč (Borečský vrch)
Kopec
hodnoceni 10/10
České středohoří každého návštěvníka zaujme kopci roztodivných tvarů i rozmístění, člověk by chtěl postupně každý z nich navštívit, protože ani jeden se nepodobá druhému a je tak unikátní lokalitou, ať již z příro…
0.7km
více »
Turistická známka č. 2168 - Vrch Boreč
Turistická známka č. 2168 - Vrch Boreč
Turistická známka
hodnoceni 6/10
Vrch Boreč se nachází v Českém Středohoří a vypíná se do výše 446 m nad obcí Režný Újezd. Patří mezi nejpozoruhodnější vrchy této oblasti, protože je dokonalou ukázkou tzv. ventarol a říkávalo se mu také Kouřová hora. Z Režného Újezdu nedaleko Lovosic vede na vrchol Borče okružní naučná stezka s devíti zastávkami. http…
0.7km
více »
Vrch Boreč v Českém středohoří.
Vrch Boreč v Českém středohoří.
Kopec
hodnoceni 9/10
Jedná se o jeden z mnoha kopců Českého středohoří. Jeho výška činí 448 m. n.m.  Není to ovšem jen tak obyčejný kopec. Jeho hlavní zvláštností jsou průduchy, nacházející se zejména na vrcholu. Tyto průduchy se nazý…
0.7km
více »
Boreč
Boreč
Tipy na výlet
hodnoceni 8/10
Rád bych vam doporučil vylet na kopec v českém středohoří. Je to Boreč, který je zajímavý tím ze v zimě se na jeho vrcholu neleži sníh a v létě tam fouká příjemný chládek z prohlubní v zemi…
1.2km
více »
Mannsteinův kámen
Mannsteinův kámen
Kopec
hodnoceni 10/10
Nedaleko Velemína je v poli nenápadný kopeček zarostlý keři a trávou. Dokola ho obklopují majestátní vrchy Českého středohoří -  Lovoš, Boreč, Košťálov, Děkovka, Lipská hora,  Ostrý, Milešovka a Kletečná. Tento v…
1.3km
více »
Mezi kopečky Českého Středohoří u Lovosic
Mezi kopečky Českého Středohoří u Lovosic
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Pomyslnou vstupní branou do Českého Středohoří z polabské nížiny je město Lovosice. Právě odsud začíná i výlet, při kterém se budeme toulat mezi kopečky Českého Středohoří, nacházejícími se jen na dohled od města.…
1.5km
více »
Přes tři vrchy Českým Středohořím
Přes tři vrchy Českým Středohořím
Cestopisy
Přes tři vrchy Českým Středohořím Je první březnová sobota. Náš All Starc Team v síle šesti ke všemu odhodlaných mužů vystupuje z autobusu na rozcestí pod Oparnem. Oparno je vesnice asi šest kilometrů severozápad…
1.8km
více »
Novoroční výšlap na Lovoš.
Novoroční výšlap na Lovoš.
Cestopisy
Tak nám opět nastal nový rok, tentokrát s letopočtem 2015, to už jste ale asi postřehli. Loni jsem na Nový rok vyrazil na Milešovku, tento rok jsem se rozhodl…
2km
více »
Lovoš
Lovoš
Hora
hodnoceni 9/10
Hora ležící na jižním okraji Českého Středohoří, přímo nad městem Lovosice. Masiv hory vystupuje osamoceně z okolní zvlněné krajiny. Na sever od kopce se táhne Opárenské údolí, na východě teče řeka Labe. Na jihu j…
2.1km
více »
Za krásnými výhledy na České středohoří z Holého vrchu.
Za krásnými výhledy na České středohoří z Holého vrchu.
Cestopisy
hodnoceni 10/10
Konečně jsem se ,,rozhoupal“ k tomu, abych se vydal podívat na Holý vrch (456 m.n.m.), nacházející se nad vsí Sutom. Z vrcholu jmenovaného kopce se naskýtají jedny z nejhezčích výhledů na krásné České středohoří. …
2.1km
více »
Sutom -krásné výhledy
Sutom -krásné výhledy
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Jedu vlakem do obce Sutom kousek od Lovosic pokochat se krásnými výhledy na kopečky ČESKÉHO STŘEDOHOŘÍ  a navštívit kamaráda Vítka.    Každý člověk má sny, některé jsou nereálné a jsou i takové sny, které se při t…
2.1km
více »
Cyklovýlet nad i podél Labe a v jeho okolí.
Cyklovýlet nad i podél Labe a v jeho okolí.
Trasy
hodnoceni 8/10
Jedná se o středně náročnou trasu, nejvíce mi dal zabrat úsek s dlouhým stoupáním z Hrušovky až na Kletečnou. Z Kletečné dál až do Dubiček je až na pár výjimek pouze klesaní. Z Dubiček dále je trasa až k zámečku V…
2.2km
více »
Opárenským údolím z Velemína do Malých Žernosek.
Opárenským údolím z Velemína do Malých Žernosek.
Trasa
hodnoceni 10/10
Jedná se o trasu pro cyklisty i pěší. Prochází malebným a klidným Opárenským údolím stále podle Milešovského potoka až do Malých Žernosek. Povrch cesty se skládá zejména z jemného kameně, či udusané zeminy. Pár in…
2.2km
více »
Lovoš
Lovoš
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Jdeme na vrch Lovoš v Českém středohoří. Je tu varianta několika turistických tras na vrchol. Po žlutě značené turistické trase se vydáme z Opárenského údolí, nebo z druhé strany z vesnice Bílinka. Po modře značen…
2.2km
více »
Lovoš
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Lovoš
Přírodní památka
hodnoceni 10/10
Lovoš tvoří přirozenou dominantu Lovosic. Národní přírodní rezervace Lovoš zaujímá vrcholové a částečně svahové partie dvou vrchů s odlišnou geologickou stavbou. Velký Lovoš (570 m n. m.) se zásaditými čedičovými …
2.2km
více »
Dominanta Lovosicka – hora Lovoš
Dominanta Lovosicka – hora Lovoš
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Kopec Lovoš se tyčí do výšky 569 metrů, nalezneme ho severozápadně od Lovosic. Po vystoupání na vrchol se nám naskytne překrásný výhled na Labskou nížinu a České středohoří. Posedět po…
2.2km
více »
Víkend v Českém středohoří 1. díl
Víkend v Českém středohoří 1. díl
Cestopisy
Tak rok se sešel s rokem a já jedu s dcerami do oblíbeného Sředohoří . Využili jsme prodlouženého víkendu a státního svátku 28. října, k výletu do Českého středohoří. Cílem našeho výletu je setkání s kamarádama a …
2.5km
více »
Zřícenina hradu Opárno
Zřícenina hradu Opárno
Tipy na výlet
hodnoceni 8/10
České Středohoří je kraj známý svými vrcholy sopečného původu, kterým dominuje hora Milešovka. Co už tak známo není, je skutečnost, že se v tomto kraji nachází relativně velké množství zřícenin hradů, které byly p…
2.6km
více »
Zimní Opárenské údolí- díl 1.
Zimní Opárenské údolí- díl 1.
Cestopisy
K myšlence a tedy i uskutečnění procházky Opárenským údolím v zimním období mě dovedla návštěva mého kolegy včelaře ve vsi Opárno. Ze vsi Hrušovka jsem vyrazil směrem na Chotiměř a odtud rovnou do Opárenského Údol…
2.8km
více »
České Středohoří - zimní výlet
České Středohoří - zimní výlet
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Jedeme vlakem do zastávky Opárno v Českém Středohoří. Já jedu z Kladna, Milan z Prahy a Vítek přišel pěšky. Jedeme na poslední letošní výlet do Českého Středohoří.  Tento překrásný kout naší  země jsem poprvé nav…
2.9km
více »
Oparno
Oparno
Zřícenina
hodnoceni 7/10
Zřícenina gotického hradu Oparno stojí na Ostrohu nad stejnojmennou vsí na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Oparno bylo ukázkou hradu s plášťovou zdí, která se dochovala i s pozůstatky…
2.9km
více »
Ostrý
Ostrý
Kopec
hodnoceni 10/10
Lesnatý čedičový vrch (553 m) 2 km jv. od Milešova. Na skalnatém vrcholu zříceniny gotického hradu, založeného kolem r. 1433, roku 1565 již opuštěného. Zachovaly se zbytky okrouhlé bašty, brány a hradby, na nej…
3km
více »
Hrad Ostrý u Milešova
Hrad Ostrý u Milešova
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Na hrad Ostrý se dostanete nejlépe z obce Velemín. Ve Velemíně u kostela odbočíte směrem na Milešov. Po klidné silnici dojedete až do Milešova. Tam se od hostince U Mušketýra vydáme směre na Vlastislav (Kocourov) …
3km
více »
Skalka
Skalka
Zřícenina
hodnoceni 6/10
Zřícenina hradu Skalka stojí na skalnatém vrchu nad vsí Vlastislav na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Z hradu se dochoval okrouhlý bergfrit z bílé opuky a zbytek zdiva bývalé brány. Hradní …
3.2km
více »
Košťálov
Košťálov
Zřícenina
hodnoceni 9/10
Zřícenina hradu Košťálov stojí na strmé čedičové Skále stejnojmenného vrchu (481 m) nedaleko Třebenic na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Zřícenina hradu Košťálov je jednou z nejpůvabnějších…
3.3km
více »
Milešov
Milešov
Zámek
hodnoceni 7/10
Zámek stojí na skalnatém Ostrohu nad obcí Milešov na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Zámek je trojkřídlá barokní stavba, ke které přiléhá patrová budova pocházející ze staršího renesančního…
4.4km
více »
Milešovka
Milešovka
Vrchol
hodnoceni 9/10
Vrchol Milešovka leží nad obcí Milešov, 10 km severozápadně od Lovosic. Je nejvyšší horou Českého středohoří a zároveň největrnější horou celé ČR. Z východu odděluje Milešovku od ostatníc…
5.5km
více »