Vrch Chełmiec
Chełmiec (851 m n. m.) tyčící se západně od města Wałbrzych je druhým nejvyšším vrchem ve Valbřišských horách (Górach Wałbrzyskich). Některé starší mapy a průvodci uvádějí nadmořskou výšku 869 metrů, která však platí pro geodetický bod na vyhlídkové věži. Zalesněný vrch tvořený permskými porfyry patří mezi 28 vrcholů Koruny hor Polska (Korona Gór Polski).
Chełmiec má svoji historii. V roce 1888 byla na vrcholu postavená kamenná rozhledna vysoká 22 m. Příjezd k ní umožňovaly dvě nezpevněné cesty. Ty byly ve 20. a 30. letech minulého století využívány kromě turistiky i k automobilovým závodům do vrchu se startem v městečku Boguszów-Gorce.
Po druhé světové válce na vrcholu vyrostla budova vysílače, ve které má dnes zázemí rozhlasové a televizní vysílací centrum RTON Chełmiec. Budovu obklopovaly antény na dřevěných stožárech. Celý areál byl obehnán dvojitým plotem.
V 60. letech 20. století začal fungovat televizní převáděč signálu z nedalekého vysílače Ślęża. V roce 1973 byl na vrcholu postavený 69 metrů vysoký železný stožár. V roce 1981 byla zprovozněná rušička rádia Svobodná Evropa. V roce 2012 přibyl nový stožár s vysílači šířícími televizní, rozhlasový i mobilní signál. Starý stožár se má demontovat. Jak ale vidíme na fotografiích z října 2017, na vrcholu jsou stále stožáry dva.
V roce 2000 na vrcholu vyrostla díky spolku Społeczny Zespół Budowy Krzyża další dominanta, a tou je latinský kříž tisíciletí vysoký 45 metrů. Dne 23. září 2000 jej posvětil biskup Tadeusz Rybak. Železná příhradová konstrukce kříže je natřená na bílo. V noci je osvětlená velkými reflektory. Okolí kříže je místem náboženských obřadů. Z městečka Boguszów-Gorce k němu vede křížová cesta souběžně se zelenou turistickou značkou.
V roce 2014 se na vrchu Chełmiec opět závodilo. Tentokrát se tu uskutečnilo mistrovství Evropy ve sjezdu na horských kolech.
Dnes je Chełmiec kromě věřících i cílem turistů. Věž je přístupná jako rozhledna. Ale pozor, pouze o víkendu. V pondělí jsme marně brali za kliku. Daleké výhledy na Valbřišské Hory (Góry Wałbrzyskie), Suché Hory (Góry Suche), Kamenné Hory (Góry Kamienne), Rudawy Janowickie a Krkonoše (Karkonosze) jsme museli, zrovna jako pohled na Wałbrzych, oželet. Slabou náplastí nám byly při sestupu ojedinělé výhledy na hory Valbřišské, Suché a Kamenné.
Chełmiec je vyhledávaný také milovníky paraglidingu. Startovací místo v nadmořské výšce 780 metrů mají východně od vrcholu. Dojdete k němu odbočením ze žlutě značené cesty. Vzhledem ke vzrostlým stromům je místo doporučované pouze zkušeným paraglidistům. Pro zájemce o tento druh sportu přidávám odkaz: http://www.paralotnie-sudety.pl/startowiska/.
Chełmiec je protkaný turistickými značkami. Vede přes něj modrá z lázní Szczawno-Zdrój do Gorce, zelená z Boguszowa-Górce do Lubomina a žlutá z Wałbrzychu.
K výstupu na Chełmiec jsme si zvolili jako výchozí místo Konradów, předměstskou část Wałbrzychu. Na konci ulice Krzysztofa Kamila Baczyńskiego je malé bezplatné parkoviště. Z něho se modrá značka ponoří hned do lesa. Nejprve jsme procházeli nenáročným terénem kolem jezírka, později kolmo stoupali k vrcholu. Zpátky jsme scházeli po zeleném značení přes Chełmiec Mały (776 m n. m.). U VII. zastavení křížové cesty jsme přešli na žlutou značku, a z ní po necelém kilometru na neznačenou cestu, která nás přivedla k modré. Po ní jsme do 20 minut dorazili k autu na zmíněném parkovišti. K dobré orientaci nám posloužila mapka vytištěná ze stránek www.mapy.cz.