Poznej svého souseda – krajinu podzemních tajemství, hradů a vyhlídkových věží
Poznej svého souseda – krajinu podzemních tajemství, hradů a vyhlídkových věží
Text/foto: z LOTAW
Cestou směrem na Hradec Králové – Náchod – Broumov, jen pár kilometrů za česko-polskou hranicí, můžete objevovat tajemství podzemních měst, obdivovat středověké hrady a nádherné zámky anebo se z vyhlídkových věží kochat úžasnými výhledy na polskou i českou stranu.
Oblast v okolí polského města Wałbrzych, zvanou „valbřišská aglomerace“, 2. sv. válka nezničila, a tak dodnes mohou návštěvníci tohoto regionu obdivovat zachovalé stavby Starého města či vnímat atmosféru malebných lázeňských měst.
Výlet do této nesporně zajímavé části našich severních sousedů doporučujeme začít prohlídkou hradů a podzemních měst, v nichž se skrývá řada tajemství. Během 2. sv. války byla ve zdejších Sovích horách a pod hradem Książ ve Wałbrzychu realizována tajná stavba hitlerovského Německa s krycím názvem „Riese” (česky „Obr”). Ruce vězňů z tábora Gross-Rosen zde budovaly obří tunely, které údajně měly sloužit jako fabriky na výrobu zbraní.
Začátkem naší prohlídky nechť je hrad Książ (česky „kníže”) ve Wałbrzychu (www.ksiaz.walbrzych.pl), třetí největší hrad v Polsku, jehož historie sahá ke konci 13. stol. Přiláká nás svou polohou v malebné krajinné oblasti, impozantním barokním Maxmiliánovým sálem a zpřístupněnými, historickými podzemními částmi z období 2. sv. války. Prohlídková trasa podzemí zahrnuje část tunelů 50 m pod hradem. Je doplněna multimediálními prezentacemi (v hradu i podzemí jsou k dispozici audiobooky v češtině). Úžasným zážitkem je i noční prohlídka hradu, během níž nás straší místní duchové. Nedaleko hradu je unikátní, skleníková palmová zahrada, muzeum porcelánu či muzeum techniky ve starém uhelném dole. Za zastávku určitě stojí i samotné město Wałbrzych. A pro ty, kteří by se chtěli zdržet déle, je zde i Hotel Książ nebo Hotel s restaurací Maria s výbornými grilovanými specialitami.
Další doporučovanou zastávkou je legendami opředený hrad Grodno, ležící na okouzlujícím místě u Bysřického jezera (www.zamekgrodno.pl). Nedaleko zámku se pak můžeme podívat do míst, kterým se říká Valimské štoly (Walim; www.sztolnie.pl), z nichž tři jsou přístupné k prohlídkám s průvodcem.
Po prohlídce štol se můžeme vydat do obce Głuszyca, do jejího podzemního města Osówka (www.osowka.cz). Je to nejrozsáhlejší část již zmiňovaného komplexu „Riese”. Od září 2019 zde byla zprovozněna nová multimediální prohlídková trasa s audioprůvodci taktéž v češtině. Mezi trasami doporučujeme k prohlídce tzv. „extrémní”, která se tunely proplouvá na lodičkách.
Pro pěší turisty doporučujeme několik vyhlídkových věží, mezi nimiž vládnou ty na vrcholcích hor, dále pak kostelní a radniční, vybudované jak v posledních letech, tak ty, které pamatují turistický ruch z doby před sto lety. K nejstarším v regionu a nejzajímavějším z nich patří bezesporu vyhlídková věž na Velké Sově (1015 m n. m.), z níž dohlédneme na českou i polskou stranu, a dále např. vyhlídková věž na vrchu „Trójgarb” (Trojhrb), která se svými 27,5 m patří k nejvyšším v regionu.
A i kdyby jen na chvíli, doporučujeme zastávku v některém ze zdejších, malebných lázeňských středisek, osvěžit se léčivou vodou a nadýchat se nenapodobitelné atmosféry lázní jako Szczawno-Zdrój či Jedlina-Zdrój. Na zpáteční cestě – zvláště milovníkům piva – doporučujeme zastávku v místním pivovaru, nedaleko zámku Jedlina (www.browarjedlinka.pl).
Polsko-český průvodce po regionu:
https://lotaw.pl/materialy-promocyjne/2_Przewodnik_po_AW(PL-CZ).pdf