Vrchní Orlice - kostel sv. Jana Nepomuckého
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Vrchní Orlice od roku1603 samostatná obec, dnes osada nacházející se mezi Bartošovicemi a neratovem v Orlických horáchna česko - polské hranici. První písemný záznam o Vrchní Orlici pochází z roku 1567. Do roku 1945 převažovalo ve Vrchní Orlici německé obyvatelstvo. Odsunem Němců, došlo k vylidnění a k následné zkáze dříve prosperující vesnice. Do dnešní doby se zachoval pouze kostel a dvě rekreační chalupy, původně jedna byla Kovárnou a druhá kolařstvím. Zbývající usedlosti byly srovnány se zemí.
Dominantou Vrchní Orlice je devastovaný kostel sv. Jana Nepomuckého, který vznikl přestavbou původní hřbitovní kaple, stavitelem Karlem Antoniem Reinem v letech 1708 – 17012. Jedná se o stejného stavitele, který se podílel na stavbě poutního barokního kostela v nedalekém Neratově. Kostel v Orlici je jednolodní obdélníková stavba, se sedlovou střechou a s půlkruhovým presbytářem na východní straně a kostelní věží na straně západní. Z původního vybavení kostela se do dnešních dnů dochovaly dvě řady lavic.
Orlický kostel byl v roce 2012 prohlášen za kulturní památku. Od roku 2011 probíhají stavební práce na záchranu kostela s podporou farnosti v Neratově, Sdružení Neratov, MAS Splav a dalších subjektů. Kostel je běžně přístupný. Bohoslužby se v kostele konají na svátek Jana Nepomuckého.Jinak je interiér kostela využíván k pořádání tematických výstav a hudebních koncertů.
Kuriozitou, vztahující se ke kostelu ve Vrchní Orlici je, že se v něm natáčely některé scény filmu Obsluhoval jsem anglického krále režiséra Jiřího Menzla.