TURISTIKU PODPORUJÍ
61 583 turistů a cestovatelů
112 627 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 403 278,- odměny za články
Orlické hory a Podorlicko
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Orlické hory a Podorlicko
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

KRÁLÍKY 2014 - 4. Plahočina na Zemskou bránu

Cestopisy

Fotografie (118)  • Foto: Franta
okolo přehrady Pastviny

Čtvrtý den naší dovolené v Králíkách se budíme do nevlídného zataženého rána. Těžkou hlavu si z toho ale neděláme. Čeká na nás zajímavá cesta k přehradě pastviny a za krásami divočiny Divoké Orlice, a to počasí by se mělo v průběhu dne změnit k lepšímu. Prozatím jsme při výletech z Králíků dali vydělat ČD, nastal ale čas věnovat něco z pracně našetřených korunek i jejich konkurenci. Před sedmou hodinou ranní proto usedáme do dálkového busu, který nás zaveze nad břehy pastvinské přehradní nádrže. K mé veliké radosti z Mladkova bus stoupá silničkou nahoru do Vlčkovic - (tento úsek jsem si včera směrem opačným prošel při návratu od skal na Studeném) - a můžu hrát před manželkou "chytrého." Za Vlčkovicemi mi dojde řeč, protože dál už to neznám. Vystupujeme v obci pastviny, chvilku čekáme, že se ta nízká oblačnost konečně rozplyne a my si můžeme jít vyfotit přehradu z ladných oblouků mostu pod dědinou, ale je to marné. Ty šedé ponuré mraky se tak tvrdošíjně brání neviditelným slunečním paprskům, že nás to čekání brzy omrzí. Pokračujeme tedy po modré značce k 2.5 km vzdálenému Klášterci nad Orlicí. Silnička se vine v nespočetných zákrutech vysoko ve svahu nad zátočinami vodní nádrže. Shora z cesty sice dobře vidíme všechny ty krásné zátoky, lodičky na vodní hladině... i ta podivná tichá stvoření, posedávající s klacky v rukou na jejích březích, ale bez slunečního svitu je to pohled ponurý, plochý a jakoby snový...

Foto: Franta

Procházíme také okolo mnoha chalup a chat, ale na tom není nic divného, neboť přehrada pastviny je známým a oblíbeným rekreačním místem. Pak už nás vítá cedule s nápisem Klášterec a ve svahu vpravo stojí nějaká sympatická restaurace, kam se nejspíš půjdeme po dnešní tůře najíst. Teď už ale do centra obce a zrakem pozorně rentgenovat okolí, ať nám neujde žádná místní pozoruhodnost. Tou první je Základní škola, nazvaná po prezidentu "tatíčkovi." Pak už se blížíme k centru k mostu přes Orlici, na němž stojí barokní sousoší. Stačím si jen povšimnout, že ze sloupu se z výše dívá Panenka Marie na Janka Nepomuckého, ale kdo je ten druhý svatý už jsem nestačil zaregistrovat: za potokem kluše při ranní procházce ekipa krásných koní. Utíkám si je vyfotit, ale pozdě: mým zrakům už se naskytá jen pohled na jejich ušlechtilá pozadí. Stáčím proto zraky jiným pozoruhodným směrem: nacházím se totiž pod prastarou ohradní zdí, nad níž se vypíná hmota sakrální stavby. Charakteristická vysoká okna a ostatní stavební rysy jednolodního chrámu s věží napoví, že se jedná o vzácnou gotickou stavbu a památku v celém Klášterci nejpamátnější - farní kostel Nejsvětější Trojice. Je připomínán už r.1452, ale předtím zde stával ještě starší kostel. K mé velké mrzutosti je vstup do interiéru uzamčen - z kochání se jeho krásnou barokní výzdobou dnes nebude nic!

Foto: Franta

Dohání mne Jana. Když si i ona vyfotí pozoruhodný kostel a já zase protější hostinec U javoru, věnujeme znovu pozornost modrému značení a necháme se jím prudce vyvést nad obec. Už po vrstevnici pokračujeme do lesa, kde se nam sem tam mihne nad hlavami nějaký ten skalní výchoz, ale nás daleko víc zajímá pohled dolů na řeku, jejíž hladina je místy rozčechrána peřejemi. Chodník není jinak ničím pozoruhodný. Snad jen tím, že někdy dost zbytečně stoupá nahoru a dolů, a když nás konečně vyvede na lučinu s hezkou chalupou a "kočičí" výzdobou a pak k mostu, odkud už pokračuje normální asfaltka, naše nohy si konečně oddechnou! Dál už pokračujeme jen samými pozoruhodnými místy: až do rekreačního místa Orlice s dětským táborem je to sice po asfaltu, ale napravo máme divoké řečiště a z prudkého svahu po naší levici sem tam vystupují moc zajímavé větší skalní výchozy.

Za rekreačním střediskem končí asfalt, cesta se mění na lesní a zároveň se jako otočením nějakého regulátoru poněkud "zdrsní" okolní prostředí. Procházíme nefalšovaným chrámem přírody, jímž toto divoké údolí s občas burácejícím tokem řeky a pokryté rozhozenými balvany a okolní skalní divočinou bezesporu je! Netrvá to už dlouho a přicházíme pod vysoký masív Ledříčkovy skály. Divoké a nevzhledné (zato ale mohutné) skalisko se nad chodníkem tyčí do výše 20 m svislou stěnou, ale celková, už ukloněná výše skaliska dosahuje 60 m. Zdola je dobře vidět jeskyňka, kterou prý obýval „Jánošík“ Orlických hor a po kterém skála dostala své pojmenování. Ledříček není žádný výmysl, ale skutečná historická postava, která v okolí skály žila v polovině 19.století. On opravdu „bohatým bral a chudým dával", navíc to byl mistr převleků a člověk opravdu nesmírně odvážný. I když byl několikrát polapen, vždy se mu podařilo uprchnout a svůj úkryt na skále obýval dlouhých dvacet let. (Proto se zdá jako nesmyslné tvrzení, objevivší se v jednom z dílů Toulavé kamery, a kdy o něm bylo řečeno, že to byl člověk ducha poněkud „mdlého“...) Osudným se Ledříčkovi stal jeho poslední útěk před vojáky: když po provaze šphal ke svému skalnímu úkrytu, ten se mu přetrhl, zbojník spadl na zem a zabil se!

Jdeme dál proti toku řeky. Brzy narazíme na soustavu dalších mrazových srubů, které tvoří divokou kulisu zachovanému betonovému objektu. Pochází z První republiky, z časů, kdy se urychleně stavěl proti hrozícímu německému agresoru obranný val. Tento bunkr je tak trochu netypický. Patří sice do hlavního sledu pevnostních opevnění, ale nachází se v údolí hned vedle řeky, neboť jeho úkolem bylo chránit oba směry cesty okolo Orlice. Pokud budeme přesní, jedná se o pěchotní srub RS-94 „Na potoku.“ Ve velké kupoli se nacházela dvojice těžkých kulometů, které sloužily k postřelu oběma směry podél řeky. Menší pancéřový zvon skrýval kulomety lehké, sloužící k vlastní obraně objektu. Srubu chybí podzemní patro a byl určen pro posádku 15 mužů. Do jednoho podlaží se tak musely vejít nejen zásoby munice a potravin, ale také veškerá jiná technika.

Dále proti proudu narazíme ještě na několik zajímavých skalních výchozů a poté už se před námi objeví typická dřevěná silueta Pašerácké lávky, od níž se táhne až ke starému kamennému mostu okolo břehů Divoké Orlice ta nejryzejší skalní divočina. Průnik Divoké Orlice z Polska na naše území patří k nejromantičtějším místům v celých Orlických horách. V úseku přibližně 300 metrů si tu řeka vybojovala průnik mezi prastarými horninami Českého masívu a výsledná podoba skutečně připomíná jakousi přírodní bránu. Bránu, lemovanou rozeklanými a členitými rulovýmy skalisky, jehož odpadlé balvany se marně snaží zabránit toku divoké, kaskádovité řeky. Skály mezi Pašeráckou lávkou a kamenným mostem, postaveným na začátku minulého století italskými baraby - a po němž nyní prochází souběžně se státní hranicí ještě na našem území silnice - nedosahují sice závratných výšek, ale zato rozličných podob. Protože se nacházíme v přírodní rezervaci, můžeme bohužel obdivovat jenom ty, nacházející se na dohled turistického chodníku. A z těch nás nejvíc zaujmou mohutné skalní hradby těsně před sestupem k řece a vyhlídce na historický most. Jedna z nich je ozdobena nádstavbou, připomínající fantaskní hlavu netvora.

Při průzkumu těchto míst se Janina i moje cesta dělí: zatímco ona vše sleduje kvůli těžko schůdnému terénu z patřičného odstupu, moje kanady pronikají až ke skalnatému korytu a nechají se s chutí pocákat od laškovně skákajících vln divokých peřejí. Po nádherném zážitku se pomaličku vracíme k Pašerácké lávce. Jsme nadmíru spokojeni s vývojem počasí, neboť slunce, jako načasováno, nám svým svitem ty nejkrásnější úseky přírodní rezervace Zemská brána dostatečně zpříjemnilo. Jako jiní poutníci po mimořádném a vyčerpávajícím zážitku řešíme i my jiný problém: naše baterie jsou vybity a my potřebujeme odněkud načerpat energii ve formě chutné stravy a Dobrého pitíčka. Chvilku koketujeme s myšlenkou, že se půjdeme najíst do blízké Orlické chaty, jejíž menu je vyvěšeno u Pašerácké lávky. Ale zase nás děsí myšlenka, plazit se s plnými bříšky takové kusisko cesty zpět do Klášterce. Nakonec se rozhodneme pro jídlo až tam, každý zalepíme ten svůj žaludek tatrankou a lokem zteplalé minerálky a vydáváme se na zpáteční cestu.

V opačném sledu tedy míjíme nám už známá skaliska a tok řeky, od otevřeného terénu u rekreačního střediska Orlice už se stává cesta dosti nechutnou. Kráčíme přímo proti oslnivě zářícímu slunečnímu kotouči a mít na hlavách nasazena mexická sombrera zůstává toliko našim zbožným přáním. Od mostu do centra obce po rozpáleném asfaltu silnice už připomínáme rychlostí posunu účastníky německé exkurze ve Stalingradu, LP 1942-43. (Ti ji ale absolvovali s plnou polní, v jiném ročním období a navíc na ni nebyli zváni...) Když konečně míjíme zajímavou budovu klášterecké sokolovny, za zatáčkou narazíme na upravený Žižkův pramen, jehož chladivá voděnka nakopne naše organismy natolik, že do vytouženého cíle - restaurace a penzionu U Kalášků, dorazíme už bez problémů. A náš výlet končí jako v pohádce - za naši anabázi sice nejsme odměněni pytlem dukátů (a také já si musím na krásnou princeznu, proměněnou na číšnici, nechat zajít chuť) - ale vepřové výpečky se zelím a Dobré pivečko k tomu jsou plnohodnotnou náhradou...

A pak už busem odjezd "domů" do Králíků. Večeři si tentokráte vaříme v kuchyňce, ale sami tam rozhodně nejsme. Od pondělka jsou zde ubytováni i nějací stavaři ze Slovenska, kteří, aby ušetřili za jídlo, kuchtí si také sami. Tak jako u Čechů - sto lidí, sto povah - vyskytuje se podobné dělení živočichů i u našich slovenských bratří. Dva z nich bývají večer co večer vylepeni u televize a v rukou přitom třímají v láhvích tekutý jalovcový pozdrav ze slovenských hor. Další mizí večer někam do ulic a na můj dotaz kam, odpoví, že aj pomodliť sa nekedy Otčenáš je treba... no a s tím posledním mne po večerech čekají dlouhé zajímavé debaty. I když je tento člověk příslušníkem sousedního státu, je to náš soukmenovec... neboť je to též turista a cestovatel!! (No nic, dokecáno jest: teď po večeři ještě s ženou zaskočit do blízké krčmy na jedno brusinkové a potom honem spát, neboť zítra za námi poprvé přijedou naši milí přátelé ze Šumperka - Marek s Martinou - a čeká nás společný výlet za krásami polského příhraničí...)

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (50.139, 16.576)
Poslední aktualizace: 31.12.2014
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
fotka uživatele Franta
Autor: Franta
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Bartošovice v Orlických horách

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
6,5km od místa

Příspěvky z okolí KRÁLÍKY 2014 - 4. Plahočina na Zemskou bránu

Zemská brána
Zemská brána
Řeka
hodnoceni 9/10
Zemská brána je část řeky Divoké Orlice, kolem něhož se nachází přírodní rezervace taktéž pojmenované Zemská brána. Rozloha chráněného území je 88.22 ha. Místo dostalo svůj název díky výrazným skalnatým útvaru okolo řeky, které jakoby připomínaly bránu. Názvu nahrává i samotný fakt, že přes řeku stojí obloukový most, po kterém vede silnice. Most byl v letech 2004-2005 zrekonstruován. Na místo se dá pohodlně dojet autem, kte…
0.2km
více »
Skály Zemské brány I.
Skály Zemské brány I.
Skalní útvar
hodnoceni 10/10
 Průnik Divoké Orlice z Polska na naše území patří k těm nejromantičtějším místům v celých Orlických horách. I přes viditelné produkty lidské civilizace - blízkou chatu na Číháku, kamenný most přes řeku a dřevě…
0.2km
více »
Kaňonem Zemské brány
Kaňonem Zemské brány
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Do pohoří nebo oblasti, které říkáme Orlické hory jezdím celkem často, však stačí vylézt od nás ne nedaleký „Bluďák“ a může se koukat na Bukovou horu, která není vzdušnou čarou vzdálená víc než 20km. Hora patří do…
0.3km
více »
Pašerácká lávka
Pašerácká lávka
Most
hodnoceni 9/10
Pašerácká lávka se nachází v údolí Divoké Orlice, v přírodní rezervaci Zemská Brána. K lávce je přístup po modré značce od Zemské brány, nebo po červené Jiráskovou cestou. Současná podoba je z r. 2002, kdy byla …
0.3km
více »
Perla Orlických hor - Zemská brána
Perla Orlických hor - Zemská brána
Tipy na výlet
hodnoceni 9/10
Zemská brána – perla Orlických hor se nachází nedaleko přehrady pastviny, na toku řeky Divoké Orlice. Romantické údolí ve skalách místy až 25 m vysokých, kde řeka Orlice, po dlouhé a strastiplné cestě Polskem, vstupuje na území Česka. V roce 1987 byla vyhlášena přírodní rezervací. Dostat se tam můžete autem,parkování je přímo u mostu asi pro 8 aut, pěšky z osady Čihák nebo na kole. Nezapomenutelné údolí se spoustou krásných…
0.3km
více »
„a na ochozech smrt jsi viděl stát...“ Zemská brána. Orlické hory.
„a na ochozech smrt jsi viděl stát...“ Zemská brána. Orlické hory.
Pomník
„a na Ochozech smrt jsi viděl stát...“ R.M.Rilke Devátý duben roku 2005. V Brně jsme nabalili dvě auta. Naskládali do nic lodě, pádla, přilby, vesty. Neopren…
0.4km
více »
Nenáročný pěší okruh od Orlické chaty přes Pašeráckou lávku k Zemské bráně a zpět
Nenáročný pěší okruh od Orlické chaty přes Pašeráckou lávku k Zemské bráně a zpět
Trasa
hodnoceni 10/10
   Při pobytu v Orlických horách v okolí Zemské brány vřele doporučuji ubytování na Orlické chatě. Jedná se o starší turistickou chatu postavenou ve čtyřicátých letech minulého století, ale…
0.5km
více »
Zemská brána, správná divočina
Zemská brána, správná divočina
Skalní útvar
hodnoceni 10/10
Zemská brána je skalnatý úsek v údolí Divoké Orlice. Pod osadou Čihák se nachází snížený hřbet Orlických hor, říká se mu Mladkovská vrchovina. Řeka tady vyhloubila údolí v migmatech (pevných, ale rozpukaných rulác…
0.6km
více »
Ledříčkova skála
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Ledříčkova skála
Skalní útvar
hodnoceni 9/10
Ledříčkova skála je součástí naučné stezky Zemská brána na Divoké Orlici (modrá turistická značka - viz trasa https://www.turistika.cz/turisticke-trasy/detail/na-zemskou-branu-z-pastvin ). Najdeme ji na pravém břehu Divoké Orlice nedaleko od Pašerácké lávky. Příkrá stráň je tu vysoká asi 60 metrů, přičemž v dolní části spadá k řece asi 20 m vysokou svislou skalní stěnou s dobře viditelnou jeskyňkou. Podle tradice v ní mn…
0.7km
více »
Přírodní útvar - Zemská brána
Přírodní útvar - Zemská brána
Chodník, naučná stezka
hodnoceni 10/10
V pdhůří Orlických hor, nedaleko přehrady pastviny a Klášterce nad Orlicí, se nachází chráněný přírodní útvar Zemská brána. Tento skalní úsek Divoké Orlice je oblíbeným výletním…
0.7km
více »
Bartošovice v Orlických horách – Nejsvětější Trojice
Bartošovice v Orlických horách – Nejsvětější Trojice
Socha
Celkem pozoruhodnou byť poněkud zanedbanou a skrytou památku objeví výletník pár set metrů od Zemské brány, tedy průlomu Divoké Orlice ve směru na sever, tedy tam, kde řeka tvoří státní hranici s dnešním Polskem. Dříve to bývalo Prusko a ještě dříve to byla vlastně jen hranice krajská, protože sousední Kladsko patřilo do roku 1742 k českým zemím. Zde ovšem nejde o historický ex…
0.7km
více »
Skály Zemské brány II.
Skály Zemské brány II.
Skalní útvar
hodnoceni 10/10
    Tentokrát se podíváme na skoro 2 km dlouhý úsek údolí mezi mostem nad koncem Klášterce nad Orlicí a Pašeráckou lávkou. Od rekreačního střediska Orlice už oblast spadá do přírodní rezervace Zemská brána, zaují…
1.1km
více »
Naučná stezka Zemská brána
Naučná stezka Zemská brána
Chodník, naučná stezka
hodnoceni 10/10
Naučná stezka Zemská brána začíná u Zemské brány (článek) a vede po modré turistické značce údolím Divoké Orlice do Klášterce nad Orlicí. Přesněji, k letnímu táboru nad Kláštercem. Je dlouhá 3 kilometry a má 23 za…
1.6km
více »
Zemská brána, Pašerácká lávka
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Zemská brána, Pašerácká lávka
Most
hodnoceni 9/10
Pašeráckou lávku najdete na naučné stezce Zemská brána. Přes Divokou Orlici vede asi 1 kilometr po proudu směrem od Zemské brány. Původně na stejném místě stávala lávka pro pěší, aby se obyvatelé vzdálenějších vs…
2km
více »
České Petrovice
České Petrovice
Vesnice
hodnoceni 5/10
Vesnice České Petrovice se nachází u hranice s Polskem na zelené a červené tur. značce jihovýchodně od Rokytnice v Orlických horách.V letním období nejsou Petrovice pouze cílem cykloturistů či pěších turistů, al…
2.3km
více »
Údolím Divoké Orlice - přes Pašeráckou lávku
Údolím Divoké Orlice - přes Pašeráckou lávku
Údolí, dolina
hodnoceni 9/10
Obec, nacházející se ve Východních Čechách - Klášterec nad Orlicí, leží na úpatí Orlických hor. Známé výletní místo - Pašeráckou lávku najdete, pokud jdete z horního Klášterce podle řeky Divoké…
2.4km
více »
Zemskou bránou z Mladkova do Pastvin
Zemskou bránou z Mladkova do Pastvin
Tipy na výlet
hodnoceni 8/10
Chceme projít Zemskou bránou - krásným údolím Divoké Orlice. Vycházíme z Mladkova a přicházíme přes Klášterec nad Orlicí k přehradě pastviny.  Trasa má cca 15 km. Z Pastvin se pak vracíme autob…
2.6km
více »
České Petrovice / Czerwony Strumień – socha sv. Jana Nepomuckého nebo figura św. Jana Nepomucena aneb náš světec jako strážce česko-polské hranice
České Petrovice / Czerwony Strumień – socha sv. Jana Nepomuckého nebo figura św. Jana Nepomucena aneb náš světec jako strážce česko-polské hranice
Socha
hodnoceni 10/10
Tato socha sv. Jana Nepomuckého je – bez většího přehánění – v mnoha ohledech naprostým unikátem. Už její umístění téměř přesně na státní hranici mezi Českou republikou a Polskem je minimálně neobvyklé. Běžný jist…
2.7km
více »
České Petrovice  - Červený potok – Kašparova chata – Adam – Amálka (Orlické hory)
České Petrovice - Červený potok – Kašparova chata – Adam – Amálka (Orlické hory)
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Orlické hory patří mezi lokality, kam sice s nepravidelnou pravidelností vyrážíme, ale intenzita našeho styku by mohla být jistě vyšší. Přece jen jsou tyto kopečky od nás relativně blízko a téměř vždy nám zde bylo…
2.8km
více »
Orlický víkend
Orlický víkend
Cestopisy
Už několikrát nám přítel Milan líčil, jaké skvělé to je v Českých Petrovicích. Znalci ví, že víska leží ve střední, nižší části Orlických hor, mezi vyššími částmi pohoří, kte…
2.8km
více »
Czerwony Strumień – ruina kaplicy
Czerwony Strumień – ruina kaplicy
Zřícenina
hodnoceni 8/10
Jakou byla 2. světová válka pohromou není třeba nutné příliš zdůrazňovat. Ačkoliv slavíme letos 70 let od skončení této pohromy, dodnes můžeme sledovat jejich následky. Ve vnitrozemí to není tak patrné, ale celkem…
3km
více »
Niemojów – ruiny renesansowego dworu sołtysów
Niemojów – ruiny renesansowego dworu sołtysów
Zřícenina
hodnoceni 8/10
Údolí horního toku Divoké Orlice, schované od vnitrozemí za hlavním hřebenem Orlických hor dnes patří k relativně nejopuštěnějším místům v naší zemi. Přesto bývaly doby, kdy bylo široké…
3.1km
více »
Niemojów – ubytovací hostinec s venkovní galerií a zříceninou zámku  (Zajazd Gościniec)
Niemojów – ubytovací hostinec s venkovní galerií a zříceninou zámku (Zajazd Gościniec)
Cyklo bar - hospůdka
hodnoceni 9/10
Pozoruhodné místo, které může být na Turistice uvedeno jako cyklo-bar, zajímavost i historická památka. A v neposlední řadě také jako úžasná galerie pod širým nebem. V podstatě se však hlavně jedná o ubytovací hos…
3.1km
více »
Klášterec nad Orlicí – sloup Panny Marie se sochami sv. Jana Nepomuckého a sv. Barbory
Klášterec nad Orlicí – sloup Panny Marie se sochami sv. Jana Nepomuckého a sv. Barbory
Socha
hodnoceni 8/10
Cennou pozdně barokní památkou východočeského a podorlického Klášterce nad Orlicí je mariánský sloup se sochami Immaculaty, sv. Jana Nepomuckého a sv. Barbory pocházející z I. poloviny 18. století. Jeho autor je sice už dnes neznámý, ale ví se alespoň, že donátorem byl v tomto případě místní mlynář Ondřej Buchtel a že v současné době už sloup vidíme v podobě z 80. let 19. století. Svým způsobem…
3.6km
více »
Další mystérium kláštereckého kostela. Klášterec nad Orlicí.
Další mystérium kláštereckého kostela. Klášterec nad Orlicí.
Kostel
hodnoceni 10/10
O kláštereckém kostele se toho už hodně napsalo. Tajemné rudé postavy ho proslavily. Namalované na jižní straně věže. Jsou to čerti, rytíři, mnichové? Jsou to mimozemšťané? To na hlavě, to jsou rohy? Anténky? A ta…
3.7km
více »
Klášterec nad Orlicí, červení čerti, mysteriózní areál smrti i Nejsvětější Trojice a mrtvý pasáček v lípě
Klášterec nad Orlicí, červení čerti, mysteriózní areál smrti i Nejsvětější Trojice a mrtvý pasáček v lípě
Tipy na výlet
hodnoceni 10/10
Hned na úvod si musíme prozradit, že tento výlet bude tak trošku jiný, až neobvyklý. Jeho hlavním cílem bude návštěva sakrálního areálu v centru Klášterce nad Orlicí, v jehož podobě se nenásilně až harmonicky kloubí pozdní gotika s renesancí i…
3.7km
více »
Vrchní Orlice  -  kostel sv. Jana Nepomuckého
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Vrchní Orlice - kostel sv. Jana Nepomuckého
Kostel
hodnoceni 8/10
Vrchní Orlice od roku1603 samostatná obec, dnes osada nacházející se mezi Bartošovicemi a neratovem v Orlických horáchna česko - polské hranici. První písemný záznam o Vrchní Orlici pochází z roku 1567. Do roku 19…
4.9km
více »
Kamieńczyk - kościół Archanioła Michaeła
Kamieńczyk - kościół Archanioła Michaeła
Kostel
hodnoceni 8/10
Vesnice Kamieńczyk leží nedaleko česko-polské hranice asi 3km od příhraničního městečka Mezilesí (Miedzylesie). Dobře dostupný odbočkou z hlavní silnice od hraničního přechodu Mladkov-Boboszów – v osadě Smreczyna případně pro pěší či cyklisty turistickým přechodem kousek pod vrchem Adam od silnice Mladkov – Petrovičky. Od hranice vede žlutá turistická značka. Ves…
5km
více »
Přehrada Pastviny
Přehrada Pastviny
Přehrada
hodnoceni 8/10
Pastvinská přehrada je jedním z našich velice zajímavých a oblíbených vodních objektů u nás. Nachází se v Pardubickém kraji v oblasti Orlických hor. Byla vybudována na Divoké Orlici v roce…
6.9km
více »