Vyhlídkový vrchol Hadí hora v Krušných horách
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Vyhlídka
Kdo se rozhodne pro výšlap na Dub (1.006 m.n.m.), jednu z tisícovek v Krušných horách a zvolí si cestu po žluté turistické značce od Sporthotelu Můstek, určitě by neměl minout jedno zajímavé vyhlídkové místo. Jedná se sice o stoupání v délce asi 2,5 km, ale je to chůze příjemnou a klidnou krajinou.
Jestliže se však poutník nechce zapotit, měl by se vydat na cestu po žluté turistické značce z Božího Daru, odkud půjde skoro pořád z kopce nebo po rovině. Ale je to o kousek dál.
Avšak trochu té námahy stojí určitě za to. Z Hadí hory je totiž nádherný výhled na lázeňské údolí a na hřebeny Krušných hor nejenom nad Jáchymovem v horní části města. Pokud člověk nespěchá a jde ještě asi necelých sto metrů vpravo od Hadí hory, uvidí mezi stromy zajímavý pohled na jáchymovskou lanovku na Klínovec.
Nejenom výhledy může člověk obdivovat. Zajímavé se jeví také šedé kamenné moře, které vzniklo kdysi rozpadem žilné vyvřelé horniny, křemenem bohatého granitového porfyru. Šedá barva dala též jméno této hoře, alespoň v němčině - Grauenstein (grau = šedý). Česky se jí říká Hadí hora, což lze nejčastěji spatřit v mapách, ale viděl jsem též název Kamenná hora. Nadmořská výška nejvyššího místa, které je ale ukryto v lese, činí 940 metrů.
A ještě něco navíc nabízí tento kopeček. Hadí hora je totiž plná pověstí. Ač mnohé z nich mohou být náležitě přikrášlené, většinou mají v sobě určitý základ tvořený pravdivými skutečnostmi či událostmi. Jedna taková pověst vypráví, že před několika stoletími žil v jižních Čechách mocný kníže jménem Leopold, který měl v mnoha krajích bohaté statky. Starosti mu však dělal jeho prvorozený syn Karel, který vedl zpustlý život. Otec se proto rozhodl, že pošle svého syna do Prahy. Zde se z něho nestal šlechtic, nýbrž se dal na dráhu zločinu. Leopold se vydal do Prahy, aby synovi ještě jednou domluvil, ale Karel před ním utekl do Krušných hor. Zde si na kopci nad osadou Konradsgrün vybudoval zámek, v němž však pokračoval se svými kumpány ve zhýralém životě. Otec se s tím postupně vyrovnal a věnoval se lovu. Jednoho dne se vydal až na severozápad Čech, kde zabloudil v hlubokém lese. V dáli uviděl světlo a tak se k němu rozjel. Záhy spatřil palác, kde požádal hradního pána o nocleh. Překvapení bylo na obou stranách. Syn však měl strach ze zaslouženého trestu a proto nechal otce vsadit do vězení. Rozhněvaný kníže Leopold za to proklel svého syna. Země se silně zatřásla, až se zámek zbortil. Ve svých rozvalinách pohřbil všechny kromě Leopolda a jednoho sluhy, kteří se spolu vydali do nedaleké vsi. A tak na Hadí hoře straší zlí duchové těch, co zůstali pod sutinami a neměli čisté svědomí.
Také se vypráví, že místní lidé nebo náhodný pocestný spatřili na kopci zámek zářící do tmy. Někdy k tomu dokonce slyšeli odtamtud znít zpět a hudbu. Lidé se tam báli chodit, o přespání ani nemluvě. A to by tam měl být ukryt v původním sklepení zlatý poklad, který však hlídá hadí královna a její zmije.
Vyprávění o zajímavých místech, která navštívím, také uveřejňuji na těchto stránkách:
http://bubinga.blog.cz/ nebo na iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/