Výprachtice – Nejsvětější Trojice
Pokud bychom důvod k zapsání nějakého kříže, božích muk nebo sloupu považovali jen dobu vzniku, byl by to kritérium značně omezené. Ačkoliv povětšinou když už je podobné dílko starší než nějakých 250 let, povětšinou se mezi památkově chráněné dostane.
Ale památky jsou i novější, pokud mají nějakou souvislost s historickými událostmi, nebo prostě proto, že jsou to díla kvalitní.
Mezi ta kvalitní (a tak i chráněná) patří i sloup Nejsvětější Trojice ve Výprachticích. Dobou vzniku jsou relativně mladé, ačkoliv rok 1863 už vskutku nikdo nepamatuje (ani kdysi proslulí staříci na Kavkaze).
Právě doba vzniku je i důvodem, proč celkem dobře známe i okolnosti vzniku památky a její autory. Svým způsobem jde o takový přerostlý smírčí kříž. Dílo zadala Josefa Hejlová z výprachtického statku 238, jako odčinění za vraždu, která se měla v usedlosti odehrát roku 1808. Že se jedná zrovna o ztvárněná Sv. Trojice je doporučení faráře Václava Bruknera.
Hlavním autorem díla byl Franz Lindermann z Hedče u Králík (na Hedeči je slavné poutní místo). Tesalo se v dílně Jana Heidricha v Mladějově. Štafírování (povrchové úpravy) vyvedl Václav Täuber z Ústí nad Orlicí.
Sloup tvoří pětidílná podstava na vyvýšeném umělém pódiu. Soklová patka má zdobení volutovými křídly. Nad bohatě zdobeným soklem s reliéfem Panny Marie Immaculaty navazuje římsa s vypjatým profilem a dvojicí hlav andělíčků. Na čelní straně základu je biblický citát: Svatí buďte, nebo / svatý jsem já Pán / Bůh váš. III. M. 19. 2.
Na zadní straně podstavce najdeme datum 1863, tedy instalace díla.
Nad římsou pokračuje tvarovaný sloup, ve spodní části s rostlinným dekorem, na vyšší zužující části je monogram IHS rozdělená křížkem a srdcem. Na hlavici inspirované korintským typem je vrcholové sousoší Sv. Trojice. Bůh Otec a Kristus Syn s křížem opřeným o rameno. Před nimi v oválu holubice Ducha Svatého. Postavy sedí v obláčcích s několika hlavičkami andílků.
Roku 1897 byl sloup polychromován Ludvíkem Nejedlým z Nového Bydžova. Barva se ztratila působením živlů. Ke svěcení sloupu pak došlo v roce 1864.