Loading...
Umístění sochy naproti penzionu a restaurace U Jana není původní a podíváme-li se i na budovu za svatým, klidně můžeme říct u Národního výboru (ačkoliv mají na tabulce napsáno Obecní úřad).
Ale nejdřív k památce. Jde o pískovcový monument z přelomu 18. a 19. století, kde může pozorovat vlivy doznívajícího baroka a nového stylu klasicismu.
Dílo tvoří třídílný podstavec s vypouklou střední částí. Postranní volutové křídla z ozdobami rostlinných motivů.
Ve vystupující střední části je medailon s jazykem Jana Nepomuckého s ozdobami snítek a svatozáří. V dolní části podstavce letopočet 1793, který udává vznik díla. Spodní část římsy je ozdobená zubořezy a rostlinnými ornamenty. Socha světce je vytvořena v tradičním postoji s krucifixem v levé ruce, v pravé ruce drží kněžský biret. Světec stojí na obláčku, po jeho stranách je dvojice andílků.
Zadní část podstavce obsahuje dedikační nápisy. Z nich se dá usouditi, že hlavním donátorem bude jistý Jan Rösler, a dál objevíme „Poczestne obiwatele Wegprachtic“, zřejmě Jana Mlejnka, erbovního rychtáře, další jsou starší konšel Antonín Marek a Pavel Skalický (?), obecní starší.
Socha byla v poslední době opravována, v roce 2004 Petrem Dufkem.
Ještě malá zmínka o budově za Svatým Jánem. Jde o celkem obvyklou stavbu, patrně z období socialistické výstavby. Víceúčelová budova slouží mimo obce i poště. Ovšem do lokálního tisku se dostala zmínka o skvěle vyvedenému znaku ČSSR, který dodnes zdobí štít budovy spolu s okrasně vyvedeným rostlinným dekorem v břizolitové fasádě. Při uvedeném letopočtu 1972 si vlastně uvědomíme, že už je to také památka na takovou divnou dobu.