Vysoká (Malá Morava) - kaple Nejsvětější Trojice
Pozdně barokní kaple Nejsvětější Trojice zůstává i dnes dominantou půvabné podhorské vísky Vysoká ležící na Hanušovicku. Jedná se o solitérně stojící kapli s obdélným půdorysem a půlkruhovým závěrem, která byla postavena v II. polovině 18. století. Její vznik bývá – jak je v tomto kraji obvyklé – spojován s rodinou hudebního skladatele Franze Schuberta, jehož otec se zde narodil. Kapli, která také bývá občas nazývána kaplí Franze Schuberta, ale nechal postavit již jeho dědeček Franz Theodor Florian.
Kaple bývá označována jako kvalitní pozdně barokní architektura postavená z kamene i cihel a hladce omítnutá. Na vrcholu sedlové střechy je umístěna věžička s lucernou a cibulí. Fasáda kaple je členěná lisénovými rámy, profilovanou korunní římsou a dvojicemi oken. Na průčelí můžeme vidět pravoúhlý vstup se segmentovým záklenkem, oválné okénko se segmentově vzepjatá korunní římsou a volutový štít s dalším oválným okénkem.
Kaple je jednolodní, s plochým stropem. Kněžiště, které od lodi odděluje vítězný oblouk, je zaklenuto valenou klenbou s lunetami. Na klenbě kněžiště můžeme vidět fresku zobrazující adorující anděle a světce. Na západní straně lodi je umístěna dřevěná kruchta. Oltář je tvořen krucifixem a obětním stolem, který doplnil obraz z 18. století. Pod kruchtou je zazděna kopie pamětní desky, která byla ve 20. letech minulého století osazena na již neexistujícím rodném domě otce Franze Schuberta.
V kapli, která je odsvěcena, se nachází také malá výstavka o její historii a zejména o její novodobé rekonstrukci. Tu umožnily převážně finance našich krajanů z Rakouska a Německa. Díky několika místním nadšencům z řad chatařů a chalupářů bývá kaple přístupná a dá se zde koupit i pohled.
Kolem opravdu půvabné a navštíveníhodné svatotrojiční kaple, která je již od května roku 1958 naší chráněnou kulturní památkou, vede žlutá TZ spojující Vysokou s Vysokými Žibřidovicemi.
A ještě pro doplnění: Vesnice Vysoká leží na svahu Sviní hory, takže se nachází v pohoří Kralického Sněžníku a poblíž česko - moravské zemské hranice.