Loading...
Turistické cíle • Příroda • Hora
V rámci našeho výletu po Českém středohoří jsme nemohli minout Ranou - kultovní místo paraglaidistů. Výstup není nijak náročný, avšak výhledy jsou kouzelné.
Auto jsme nechali ve vsi u kostela a pěšinkou mezi chalupami jsme začali stoupat. Cestička nás neomylně vedla na východní vrchol hory. Cesta je místy hodně příkrá, ale po čtvrthodině jsme na vrcholu. Tady už vede po hřebenu pohodlná stezka, kterou dojdeme na hlavní vrchol. Přestože jsou dálky zamžené, výhledy jsou parádní. Když jsme se dost vynadívali a vše vyfotili, pokračujeme na poslední - západní vrchol, před nímž narazíme na modrou turistickou značku. Po ní se vracíme zpět pohodlnou cestou. Asi po třista metrech značku, která vede do Loun opouštíme a pokracujeme cestou do vesnice.
"Raná je jeden z nejkrásnějších a nejzajímavějších vrchů Českého středohoří a jeho návštěva je nezapomenutelným zážitkem. I když svou nadmořskou výškou 457 m nepatří mezi velikány, vyčnívá z rovinatého Poohří jako velmi výrazný vrchol. Spolu se sousedním Oblíkem představuje hlavní krajinnou dominantu města Loun, od kterého se nachází 6 km severozápadním směrem. Příkré svahy Rané lákají zejména příznivce všech druhů bezmotorového létání."
Raná je na rozdíl od většiny sousedních kuželovitých vrchů /Oblík, Srdov, Brník, Milá, Křížové vršky/ úzkým, téměř 1 km dlouhým hřbetem podélného tvaru se třemi vrcholy. Přesto se při pohledu od jihozápadu nebo severovýchodu projevuje silueta Rané díky příkrým symetrickým svahům jako typický kužel. Hlavní vrchol se nachází uprostřed hřebenu, dva nižší vrcholy vystupují po jeho bocích (jihovýchodní, severozápadní). Ladné tvary téměř Holého vrchu narušují vedle lesovitého porostu na severním svahu, stopy bývalého kamenolomu. Ten se nacházel v blízkosti stejnojmenné vsi, při východním úpatí vrchu.