Oblík
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Jednou z dominant západní části Českého Středohoří je vrch Oblík. Kopec sopečného původu sahá do nadmořské výšky 509 metrů a v roce 1967 zde byla vyhlášena Národní přírodní rezervace pro hojný výskyt vzácných druhů fauny a flóry.
Za čím jedeme?
Na vrchol Oblíku za krásnými výhledy jsme se vydali po zelené turistické značce z centra Loun. Když pominu pěkné historické centrum Loun, tak první věcí, která nás po cestě zaujala byl inundační most na okraji města. Most překlenuje záplavové území řeky Ohře mezi Louny a obcí Dobroměřice. Byl postaven v 19. století na místě, kde stával jeho předchůdce již od 13. století.
Po prohlídce této zajímavé technické památky jsme prošli přes Dobroměřice a stanuli na rozcestí Červený vrch, pod stejnojmennýmk kopcem. Zde jsme si udělali malou odbočku a po červeně značené místní trase jsme se vydali k rozhledně Stříbrník, která je součástí zdejší Ejmovy chaty. Zde je jediná šance na občerstvení po cestě, což jsme také využili. Z Červeného vrchu je krásný výhled na Louny a krajinu jižně od města.
S načerpanými novými silami jsme dále pokračovali po červené, která se na druhé straně kopce napojuje na naši zelenou značku. Ta nás pak kolem Dobroměřického rybníka a samoty Oblík dovedla až k úpatí kopce, který byl naším cílem.
Výstup na Oblík jeho jižním svahem je celkem fyzicky náročný, ale na vrcholu jsme byli odměněni krásným kruhovým výhledem na tuto kouzelnou část zdejšího kraje.
Stejnou cestou jsme se poté, bez zastávky na Ejmově chatě, vrátili nazpět do Loun.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvení v Ejmově chatě na Červeném vrchu.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Krásné výhledy a jako bonus sledování paraglaidistů startujících na nedalekém vrchu Raná.
Ostatní informace
Ejmova chata otevřena podle klimatických podmínek od dubna do října. Vstup na rozhlednu dobrovolný.