Wappenstein nebo Juliusstein, rok 1544, český lev a zkřížené meče
Turistické cíle • Technická památka
Název tohoto hraničního kamene není až tak důležitý, jako rok „jeho narození“. 1544 to je velice zajímavý letopočet, jelikož by se mělo jednat o nejstarší hraniční kámen, který se dochoval do dnešní doby.
Wappenstein (Juliusstein) stojí na styku historických hranic Česka, Bavorska a Saska na staré lesní cestě spojující obce Kostelní u nás a Erlbach v Německu. Dlouhou dobu bylo toto místo nepřístupné kvůli poloze v zakázaném pásmu. Dnes už lze k němu dojít, jenom je potřeba vědět kudy.
Mnoho lidí se do jeho blízkosti vydává na výlet, jelikož se tam nachází zajímavý turistický cíl, skalní útvar Vysoký kámen. Od něho je potřeba pokračovat po červené turistické cestě, na které nejprve vítá na levé straně poutníka kaplička a pietní místo. Cesta vede dále z mírného kopce a po zhruba pěti stech metrech je odbočka vlevo. Dokonce je značená, ale tím druhým názvem (Juliusstein). O kousek dále je v lese další značené rozcestí a údaj o vzdálenosti památky (650 metrů). Následuje celkem prudký sestup o cca 100 výškových metrů.
K historickému kameni se přichází po staré úvozové cestě mezi kopci Kužel a Kuželka. V místě, kde protíná hranici značenou novodobějšími kameny, se nachází ten poklad. Hraniční kámen z roku 1544 se znaky sousedících zemí – na jedné straně (do Čech) štít se zlatým českým lvem a na druhé zkřížené saské kurfiřtské meče na zelenomodrém štítu.
Na internetu se lze dočíst, že kámen označuje hranici, jak byla vytyčena smlouvou z 10. července 1543, ale nic bližšího o té smlouvě jsem se nedočetl. Měla ukončit spor mezi hrabaty Šliky (panství Luby) a saskou vrchností.
Necelý jeden metr vysoký kámen je unikátní nejenom svým stářím, ale i uměleckým provedením. Kameník si dal se svou prací záležet a dílo vydrželo do dnešních dob. Asi pocházel z druhé strany hranice, jelikož zajímavě pojal náš znak. Ale v té době nebyl internet, ani další možnosti, kde hledat přesnou předlohu, a tak má lev jeden ocas a chybí mu koruna.