Wartburg
Hrad Wartburg se nachází v německé spolkové zemi Durynsko, nad městem Eisenach, v sevorozápadním cípu Durynského lesa. Rozkládá se v nadmořské výšce 394 m.
Založen byl roku 1067 Ludwigem der Springerem, durynským hrabětem. Do vymření starých durynských lankrabat z rodu Ludowigů hrabětem Heirichem Rapem (1247) byl hrad nedobytnou residencí této dynastie a sídlem purkrabího. Za doby Hermanna I. (1190-1216) byl Wartburg hlavním městem německého básnictví a dějištěm proslulých soutěží ve zpěvu, o kterých vypráví i opera Richarda Wagnera Tannhäuser. Následně, když Durynsko připadlo Míšeňskému markrabství, přijal Albrecht der Entartete, který dostal od svého otce Heinricha der Erlauchtena nově získanou zemi, jako svoje sídlo opět hrad Wartburg. Stejně tak zde sídlili i jeho nástupci až po Balthasara, posledního hraběte, který na Wartburgu sídlil a který zemřel v roce 1406. Jeho syn Friedrich der Einfältige navštěvoval hrad svého otce jen zřídka a po jeho smrti Durynsko připadlo zpět míšeňské linii Wettinů (1440). Tím přestal Wartburg definitivně sloužit jako hraběcí residence.
Ještě jednou v historii získal hrad Wartburg na krátký čas význam pro německou historii. Bylo to v letech 1521 až 1522, kdy se zde jako „mladý šlechtic Jörg" ukrýval reformátor Martin Luther. Během svého pobytu na hradě v "Lutherstube" přeložil do němčiny Nový zákon.
Roku 1817 se hrad stal přirozeným centrem studentských rebelií proti popírání německé jednoty.
Slavný hrad na skalním útesu nad městem má vše, co má německý hrad mít, včetně strážních věží, hrázděných horních pater zdvihajících se z mocných Kamenných základů a interiérů s klenbami. Za vnějším nádvořím s hrázděnými budovami se nachází vnitřní nádvoří a Palais z 12. století, který je vzácným dochovaným příkladem románského paláce (prohlídka možná s průvodcem). Kromě autenticky středověkých budov se zde nacházejí i části přestavěné v 19. století v romantickém duchu.
V prosinci roku 1999 byl Wartburg zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
>> Více o Hrad Wartburg - UNESCO