Objevte německá města: fascinující architektura pro každého
Od Schinkela po Fostera, od barokního po moderní: Německo je zemí architektury. Pracovali zde staří stavitelští mistři a byl zde založen i Bauhaus. Berlínu se přezdívá město architektury, hamburským znakem je Labská filharmonie, pro fanoušky krásných starých domků je vhodný Quedlinburg. Pojďte si pročíst o zajímavých místech v Německu. Slibujeme, že nadšenec do architektury si jistě najde to svoje.
Berlín, město architektury
Samotný Berlín má pro fanoušky tolik architektury, že by byl na ně potřeba alespoň týdenní pobyt: Francouzská katedrála na jednom z nejkrásnějších náměstí ve městě, Gendarmenmarkt, kde se také nachází německá katedrála Deutscher Dom a koncertní sál Konzerthaus. Nebo ruina věže novorománského pamětního kostela císaře Viléma v západní části města, který slouží jako památník války a zkázy.
V Berlíně realizoval uznávaný stavitel Friedrich Schinkel památník Neue Wache nebo Staré muzeum (Altes Museum). Obě stavby jsou považovány za mistrovská díla klasicismu. Sir Norman Foster směl postavit slavnou skleněnou kopuli nad plenárním sálem v budově Reichstagu, která je od znovusjednocení opět sídlem Německého spolkového sněmu. Tato část budovy je návštěvníkům přístupná od roku 1999. A architekt Bauhausu Mies van der Rohe vytvořil s novou národní galerií Neue National Galerie ikonu klasického modernismu. Mezi méně známé budovy tohoto hlavního města patří 65 metrů vysoká věž Borsigturm, která byla otevřena v roce 1922 a je nejstarší výškovou budovou města. Jednoduchou krásou ve východním Berlíně je „Lemke Haus“ navržený Miesem van der Rohe v roce 1932.
Labská filharmonie: Nový znak Hamburku
Novou dominantou Hamburku je Labská filharmonie, která byla otevřena v roce 2017. Jedná se o koncertní sál s impozantní skleněnou konstrukcí ve čtvrti HafenCity, který byl postaven na cihlovém základně bývalého skladu. Starší vlajkovou lodí druhého největšího německého města je Chilehaus od architekta Fritze Högera. Nachází se ve čtvrti Kontorhaus ve Starém Městě a je na seznamu světového dědictví UNESCO. Jedná se o působivý příklad cihlového expresionismu ve 20. letech 20. století. Budova byla postavena díky daru od hamburského obchodníka, který se vrátil z Chile jako bohatý muž a prý na stavbu koupil 4,8 milionů cihel. Horní část budovy připomíná příď lodi a je jedním z nejostřejších úhlů fasády v Evropě. Zatímco horní patra jsou pronajata jako kanceláře, vnitřní nádvoří s obchody, kavárnami a restauracemi je volně přístupné.
Chcete-li vidět nejstarší budovu Hamburku, musíte se vydat na ostrov Neuwerk ve Waddenském moři. Je to sice vzdušnou čarou více než 100 kilometrů od Hamburku, ale přesto patří do hanzovního města. Na místě je 700 let starý maják, který byl kdysi postaven na ochranu obchodu u ústí Labe. Z vyhlídkové plošiny si můžete užít skvělý výhled na mělčiny.
Pro milovníky hrázděných domů: Quedlinburg
Pokud budete následovat Labe proti proudu, pak řeku Sálu a nakonec řeku Bode, přijdete do Quedlinburgu na úpatí pohoří Harz. Toto město příkladně ukazuje architektonické perly, které tato německá provincie ukrývá. Město s 24 tisíci obyvateli je známé svým starým městem. Procházka slibuje cestu časem ve stavebních epochách středověku. V žádném jiném německém městě není na tak malém prostoru tolik hrázděných domů: podle posledních počtů se jedná o 2 069 domů ze šesti století. Stavby ve středověkém městě získaly v roce 1994 status světového dědictví UNESCO. Návštěvníci si mohou rezervovat prohlídky nebo navštívit muzeum hrázděné architektury v budově Ständebau.
Pokud na vás udělá dojem středověká architektura, měli byste také navštívit Nördlingen, malé městečko v bavorském Švábsku. Celkem 2,6 km dlouhá, kruhová, zastřešená městská zeď se datuje kolem roku 1400 a návštěvníci se mohou procházet po celé její délce – jinde v Německu tuto možnost mít nebudete.
To nejlepší z Bauhausu: Desava
Na středověk lze pohlížet jako na uzavřenou epochu, ale dědictví Bauhausu má vliv na umění, architekturu a kulturu až do současnosti. Velký stavební soubor ze školy, kterou založil Walter Gropius ve Výmaru v roce 1919, na Vás čeká hodinu a půl cesty jihozápadně od Berlína v Desavě.
Zde nechal Gropius v polovině 20. let postavit budovu „Bauhaus“, vedle dvojdomků obytných budov známých jako Domy mistrů. Tyto budovy jsou vzájemně propojené kubické struktury; jejich pokoje byly vybaveny nábytkem od Marcela Breuera. Mezi prvními, kteří se sem nastěhovali, byli Oskar Schlemmer, Wassily Kandinsky a Paul Klee a jejich rodiny. V Desavě je také budova od Miese van der Rohe: kiosek, který byl v jednom bodě zbořen, ale nyní byl rekonstruován.
Mimořádný inženýrský počin: Göltzschův viadukt
Tento výkon mostního inženýrství je největším zděným mostem na světě a od roku 1851 se táhne hlubokým údolím poblíž saského Reichenbach im Vogtland. V době stavby byl 78 metrů vysoký viadukt Göltzsch také nejvyšším železničním mostem na světě. Navrhl jej německý inženýr Johann Andreas Schubert. V sousedním městě Mylau stoupá přivázaný balón ve vzduchu 150 metrů pro senzační výhled na most. Ideální pro velké události.
Ikony moderního rezidenčního bydlení: Düsseldorf
Neexistuje lepší místo, kde byste mohli zažít, jaké to asi bylo žít v avantgardních domech 30. let 20. století, než Schminkeův dům „Haus Schimke“ v Löbau v Horní Lužici na východním cípu země. Ekologická budova, kterou navrhl Hans Scharoun pro pár, který vlastnil továrnu na těstoviny, je jedním z nejznámějších obytných domů klasického modernismu. Mistrovské dílo, které nese přezdívku „Nudeldampfer“, nabízí něco, co jiné architektonické skvosty často nemají: Během dovolené v Německu se můžete dokonce ubytovat u rodiny a strávit tu noc.
Kromě Berlína a Hamburku mohou architektonická lahůdky nabídnout i další velká německá města: Düsseldorf je domovem šikmých a zakřivených budov Franka O’Gehryho; Mnichov má Allianz Arenu od Jacquesa Herzoga a Pierra de Meurona s jasně osvětlenými panely, zatímco Frankfurt nad Mohanem se může pochlubit nejvyšším evropským mrakodrapem, věží Commerzbank, kterou navrhl Sir Norman Foster. Drážďany lákají návštěvníky svou pokladnicí barokních budov, včetně palácového komplexu Zwinger, Gewandhaus a zrekonstruovaného kostela Frauenkirche. Ale buďte opatrní, existuje riziko záměny jmen. Jen v Německu je zasvěceno Panně Marii téměř 200 kostelů, a proto si říkají „Frauenkirche“. Mezi nimi jsou i architektonicky zajímavé budovy 20. století, například Maria Königin v Saarbrückenu od architekta Rudolfa Schwarze, jednoho z nejvýznamnější stavitelé kostelů v západním Německu po druhé světové válce.
Další informace nejen k německé architektuře naleznete na www.germany.travel.