Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zřícenina
Kdo má rád staré hrady a zříceniny stejně jako my s manželem, nedaleko Moravské Třebové nad městečkem Trnávka na zalesněném kopci ve výšce asi 70 metrů stojí zachovalá zřícenina hradu Cimburk ze 13. století. Rozlehlá zřícenina obehnaná příkopem a valem je 100 metrů dlouhá. Z tohoto romantického místa se otevírá pěkný výhled na nížinu Malá Haná.
Hrad byl založen roku 1308 Bernartem z Cimburka. Vyměnilo se zde postupem doby několik majitelů, za 30 leté války zde sídlila císařská posádka, později úředníci. V roce 1776 byl hrad zasažen bleskem, a tak se z něj stala zřícenina. Před šíjovám příkopem jižně od hradního jádra bylo vystavěno obdélné předhradí s masivní baštou a věžovitou bránou v nárožích. Dnes zde vidíme pozústatky předhradí - hradbu, baštu, bránu, hradní jádro, část hradby, západní a východní palác. Před hradem je letní divadlo, ale dnes již nefunkční.
Kamenný hrad Cimburk leží nad městečkem Trnávka, poblíž Moravské Třebové. Je romantickým, často navštěvovaným místem. Autem možno přijet skoro až ke zřícenině hradu po silničce vedoucí z centra Trnávky směrem na Jevíčko. Na konci obce je odbočka doleva, a pak až ke hradu po žluté turistické značce, která vede od autobusové zastávky z centra městečka.
Hrad Cimburk vybudoval Ctibor nebo jeho syn Bernart z Cimburka okolo roku 1300 na vyvýšenině nad Městečkem Trnávka. O 30 let později vyměnil Bernart s Jindřichem z Lipé hrad Cimburk za území v pohoří Chřiby na Jižní Moravě, kde založil ještě jeden Cimburk. Proto bývá někdy Cimburk nad Trnávkou označován jako Starý.
Na počátku 14. století se jednalo o příkopem a valem obehnaný nevelký hrad ve tvaru oválu o rozměrech 53 x 32 metrů. K hradbě přiléhal podsklepený palác. Roku 1365 jej koupil moravský markrabě Jan Jindřich. Jeho syn Jošt postoupil roku 1407 Cimburk s Městečkem Trnávkou Markétě ze Šumvaldu, jejíž manžel - Dobeš z Popovic - hrad roku 1446 přepustil Vaňkovi Černohorskému z Boskovic.
Ve 2. polovině 15. století za Vaňka a Oldřicha z Boskovic dochází k velkému rozkvětu panství a rozsáhlé přestavbě hradu, kdy byla dokonce zbořena východní část plášťové hradby a parkán a část příkopu zastavěna dlouhou budovou. Vnější zdi nového paláce byly velmi silné, jejich tloušťka dosahuje 3 metrů. Za příkopem na jihu vzniklo nové obdélné Předhradí, do kterého se vstupovalo přes hranolovou věž. Dále byly vybudovány bašta a věž k obranným účelům. Za baštou přiléhala hradbě Předhradí obdélná hospodářská budova. Po pánech z Boskovic náležel hrad v letech 1545 - 1598 uherskému rodu Ederů ze Štiavnice.
Roku 1598 hrad koupil Adam Věžník z Věžník, který jej opět částečně přestavěl. Adamovy úpravy se dotkly téměř výhradně obytné složky hradu, což ale nakonec jeho přežití v dobách rostoucích nároků šlechty stejně nepomohlo.
Roku 1629 postoupila Magdalena Věžníková hrad knížeti Karlu z Lichtenštejna. Poslední válečnou epizodou v dějinách Cimburku je jeho obsazení císařskou posádkou za švédských válek roku 1645. Tato posádka ale spíše ničila okolí hradu, než bojovala s nepřítelem.
Po třicetileté válce hrad zpustl a jeho existenci definitivně ukončil požár po úderu blesku roku 1776.
Po první světové válce uvažoval ještě řád německých rytířů o rozsáhlé rekonstrukci hradní zříceniny, tyto plány se však nakonec neuskutečnily. Realizován z nich byl pouze archeologický průzkum, při němž byl nalezen poklad čítající 2.500 stříbrných mincí ze 13. století. Poklad je dnes uložen v Národním muzeu.
Zřícenina je volně přístupná.
Zřícenina hradu Cimburk, nazývaného také Trnávka, stojí na vrchu (412 m) nad Městečkem Trnávkou na Svitavsku v Pardubickém kraji. Z hradu se zachovaly zbytky hradebních zdí s bránou a kruhovou baštou, část dvoupatrového paláce a sklepní části dalších objektů. Hradní zříceniny jsou volně přístupné.
Hrad nechal postavit Ctibor z Trnávky v letech 1290 ? 1300. Později se v držení hradu vystřídalo několik známých rodů ? např. páni z Lipé, markrabí Jošt či páni z Boskovic. V roce 1645 se na hradě usadila císařská posádka, poté Cimburk chátral a v roce 1766 byl úplně opuštěn.