Žacléřský hřbet
Turistické cíle • Příroda • Hřeben
Žacléřský hřbet je nejvýchodnějším masivem Krkonošského národního parku. Na jihozápad od něj, přes údolí Vizovského a Sněžného potoka, se zvedá souběžný hřeben Rýchor. Na druhé straně jeho severovýchodní svah, zvaný Boberský, strmě klesá k Bobru, součásti Žacléře.
Samotný Žacléřský hřbet není nikterak dlouhý. Od rozcestí u Vizovského kříže do Žacléře ujdete po zelené turistické značce pouhých čtyři a půl kilometru.
Žacléřský hřbet s navazujícím hraničním Lasockým hřbetem (Grzbiet Lasocki) je součástí hlavního evropského rozvodí Severního a Baltského moře. Severovýchodní svahy odvodňují přítoky řeky Bóbr (voda doteče do Baltského moře), opačnou stranu přítoky Úpy (voda doteče do Severního moře).
Žacléřský hřbet dosahuje na krkonošské poměry nižších výšek. V nejvyšším bodě má jen 872 metry nad mořem. Je celý zalesněný, z výhledů se lze potěšit jen od rozcestí u Vizovského kříže, a to více do polského vnitrozemí. Na samotný hřbet jsou pěkné pohledy od Rýchor, po sluníčku. Hlavně na podzim, kdy se listí stromů zbarvuje a lahodí oku.