Co se dělo pod zemí u Žacléře?
Tipy na výlet • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Při tomto výletu jsme se vypravili do okolí Žacléře a naším hlavním cílem byla dvě místa. Jedno se nachází na sever od města a je jím Hornický skanzen, který byl vybudován na bývalém dole Jan Šverma a druhým cílem pak byla jižně od města položená dělostřelecká tvrz Stachelberg, která měla být součástí předválečného opevnění naší republiky. Náš výlet jsme začali na parkovišti u dělostřelecké tvrze, říká se zde Nad Babím, kde jsme zanechali auto a autobusem, který jezdí o víkendech v 8:04 jsme dojeli na zastávku Žacléř rozcestí Bobr, odkud je to k bývalému dolu už jen kousek. Po prohlídce bývalého důlního díla jsme se u autobusové zastávky napojili na modrou turistickou značku, která nás zavedla do centra Žacléře. Odtud jsme pokračovali po zelené směrem na Prkenný důl a dále k tvrzi Stachelberg. Když jsme navštívili i toto místo, bylo to již jen kousek po červené značce zpět na parkoviště Nad Babím, kde jsme ráno zaparkovali.
Za čím jedeme?
Hornický skanzen Žacléř - první zprávy o těžbě černého uhlí na tomto místě jsou již z konce 16. století. Skutečně organizovaná těžba se zde však rozběhla až na konci 18. století. Doly v té době patřily místní vrchnosti, která zde vytěženým uhlím zásobovala nově vznikající továrny na Trutnovsku a v Podkrkonoší. V druhé polovině 19. století jsou doly modernizovány, vybavují se parními stroji a zaměstnání zde nachází až 500 havířů. Na konci 19. století však dochází k útlumu těžby, majitelé dolu se střídají, až jej kupuje Západočeský báňský akciový spolek, kterému patří až do roku 1945. Po znárodnění se všechny místní štoly a jámy sdružují do jednoho areálu Důl Jan Šverma. Těžba uhlí je zde ukončena v roce 1992. Při prohlídce se návštěvník dostane na všechna důležitá místa v bývalém dole. Začíná se v řetízkových šatnách, pak se jde k uhlubni obou dvou těžních jam s názvy Jan a Julie, nebývalým zpestřením prohlídky je i Rozhledna vybudovaná na vrcholu těžní věže. Můžeme si zde prohlédnout i ukázkovou chodbu s hornickým vybavením a závěr prohlídky nás zavede do strojovny obou těžních jam, kde je i expozice věnovaná historii těžby černého uhlí na zdejším dole. To vše jsme mi měli doplněno o přímo fantastický výklad průvodkyně, která je neuvěřitelnou místní patriotkou.
Město Žacléř - vzniklo na počátku 14. století pod stejnojmenným hradem, který střežil obchodní stezku do Slezka. Největším rozvojem prochází město v 19. století ruku v ruce s rozvojem zdejšího průmyslu a to jak těžebního, ale i sklářského a textilního. Na konci 20. století po ukončení výroby ve většině zdejších podniků se město přeorientovává na rozvoj turistického ruchu a jak jsme mohli vidět, celkem se mu to daří. Procházka po žacléřském náměstí a jeho prohlídka byla určitě zpestřením tohoto výletu.
Dělostřelecká tvrz Stachelberg - byla budována v letech 1935 až 1938. Jedná se o naprosto unikátní důlní dílo 25 až 60 metrů pod povrchem země. V případě, že by tvrz byla dokončena, mělo zde být až 800 vojáků připravených bránit naší republiku před fašistickým Německem. Celková délka chodeb a prostor pod dělostřeleckou tvrzí dosahuje 3,5 kilometru a je možno si zde prohlédnout různé stupně rozestavěnosti této ojedinělé vojenské stavby. V areálu tvrze je pak šance navštívit i několik řapíků, které jsou zrekonstruovány a vybaveny výzbrojí. V blízkosti dělostřelecké tvrze bylo nedávno otevřeno ještě jedno turistické lákadlo a tím je :
Rozhledna Eliška na Stachelbergu - jedná se o 25 metrů vysokou dřevěnou Rozhlednu otevřenou v roce 2014, která nabízí krásný kruhový rozhled na blízké i vzdálené okolí.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Měli jsme s sebou vlastní zásoby v baťůžku a tak jediné občerstvovací místo které jsme navštívili bylo občerstvení u dělostřelecké tvrze na Stachelbergu.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Pěkný kout naší republiky se spoustou zajímavostí. Kdybych měl ale něco vypíchnout, tak by to asi byla prohlídka dělostřelecké tvrze.
Ostatní informace
Hornický skanzen Žacléř - prohlídka o sobotách, nedělích a svátcích vždy v časech 9, 11 a 13 hodin. Oprázdninách i ve všední den a navíc prohlídka v 15 hodin. Vstupné 100,- Kč, zlevněné 60,- Kč.
Turistické informační centrum na Rýchorském náměstí v Žacléři - otevřeno květen až říjen od úterý do neděle od 9 do 16 hodin, od listopadu do dubna úterý až pátek ve stejných časech.
Dělostřelecká tvrz Stachelberg - květen SO, NE, SV , červen ČT-NE, červenec a srpen denně kromě pondělí, září SO, NE, SV, říjen SO a SV, listopad a prosinec pouze sobota od 13,00 hodin. Vsupné 90 a 40,- Kč.
Rozhledna Eliška na Stachelbergu je volně přístupná během celého roku.