Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Město
Źagań (česky Zaháň německy Sagan, latinsky Saganum) je okresní město na řece Bobr ve vojvodství lubuském (województwo lubuskie) v západním Polsku (administrativní členění Polska viz „Rady“). Zaháň je vzdálena 40 km od polsko – německé a 100 km od polsko – české hranice
První písemná zmínka o Zaháni je z roku 1202. V roce 1285 získala městská práva a v letech 1413 - 1472 byla sídlem samostatného Zaháňského knížectví dynastie Piastovců.Zdejší Augustiniánské opatství bylo založeno v roce 1284.
Jan II. Šílený (řečený Ukrutný nebo též Zlý) prodal roku 1472 celé knížectví rodu Wettinů a město se stalo součástí saského vévodství.
Saský vévoda a kurfiřt Mořic Saský přenechal roku 1549 Zaháň českému králi Ferdinandu I. Habsburskému.
V roce 1627 získal Zaháň Albrecht z Valdštejna. Na jeho pozvání zde v letech 1627 až 1630 působil astronom a matematik Jan Kepler.
Roku 1646 získal město Václav Eusebius Popel z Lobkovic, který nechal přestavět zámek podle plánů italského architekta Antonia della Porta.
V roce 1786 koupil Zaháň Petr Biron, poslední vévoda kuronský.
Roku 1842 koupila zámek, od syna své zemřelé sestry Pauliny, Bironova nevlastní dcera Dorotea (její třetí sestrou byla Kateřina Vilemína Zaháňská, známá jako paní kněžna z Babičky Boženy Němcové). Dorotea byla provdána za Edmonda de Talleyrand-Périgord, synovce Napoleonova ministra zahraničí. Po rozchodu s ním začala vést domácnost jeho strýci vévodovi Talleyrandovi. Později se stala jeho milenkou a po jeho smrti, v roce 1838, jeho univerzální dědičkou. Toto období je v Zaháni považováno za „zlatý věk“, neboť majitelé značně investovali do architektury a výzdoby zámku.
Dorotea žila v Zaháni až do své smrti roku 1862. Zámek zrekonstruovala a na kraji parku postavila nemocnici, která funguje dodnes. Část parku nechala upravit jako památku na nejstarší sestru Kateřinu Vilemínu a nazvala ji "Vilemínina louka".
Během 2. světové války byl nedaleko Zaháně zajatecký tábor Stalag Luft III, v němž bylo na 10 000 zajatců. 24. března 1944 se 76 spojeneckých zajatců pokusilo o útěk tunelem v hloubce 10 metrů, ale ten se podařil pouze třem. Podle události byl natočen film se Steve Mc Queenem v hlavní roli. Po válce bylo v Londýně oběšeno dvacet německých policistů a gestapáků, kteří se podíleli na brutálním potlačení útěku. V roce 1945 předalo Německo Zaháň Polsku.
V okolí Zaháně jsou borové a smíšené lesy, kde žije mnoho chráněných druhů savců i ptáků, například Tetřev hlušec nebo Orel mořský.