Zámecký park Konopiště
Turistické cíle • Příroda • Park
Vznik zámeckého parku Konopiště, takového, jak ho známe dnes, se sice datuje na přelom devatenáctého a dvacátého století, ale za jakýsi milník v jeho historii můžeme považovat rok 1887, kdy Zámek Konopiště koupil od Lobkoviců arcivévoda František Ferdinand d’Este. František Ferdinand téměř vzápětí po koupi Zámku začal s jeho přestavbou do pseudohistorického romantického hradního stylu, přičemž se na konci těchto stavebních a restaurátorských prací vrhl i do úpravy pozemků okolo zámku. Pomalu tak začala vznikat zámecká zahrada, která se nakonec pyšnila rozlohou úctyhodných 340 hektarů, pokud budeme počítat s pozemkem pod Zámkem a zámeckým rybníkem.
Postupně se součástí parku staly i mnohé stavby nejen hospodářského, ale i dekorativního účelu. Tak například v letech 1906 až 1913 byla vystavěna růžová zahrada se skleníkem, která v době vzniku skýtala prostor pro více než 8000 sazenic růží poskládaných z 200 druhů a kultivarů. Tato původní růžová zahrada byla bohužel po druhé světové válce značně zpustošena a její novodobá obnova začala až v šedesátých letech minulého století.
Díky této rekultivaci můžeme dnes růžovou zahradou opět s požitkem procházet a pod zahradou si i odpočinout u původního jezírka se skalkou. Přístupný veřejnosti je i skleník, který je součástí růžové zahrady a pěstují se v něm jak teplomilné rostliny, tak i rostliny určené pro zámecké interiéry. Mezi další stavby a předměty, které zaujmou každého návštěvníka zámeckého areálu patří bezesporu také Neptunova kašna, obelisky s egyptskými hieroglyfy či Antoniův sloup a zapomenout nesmíme ani na poněkud kuriozní kotvu z potopené námořní lodi u rybníka, nebo třeba sochy Herkula a Atlase.
Po dendrologické stránce je zámecký park Konopiště osázen hlavně domácími dřevinami a pokud započítáme i druhy nepůvodní, tak zde roste více než dvě stovky druhů stromů a keřů. Park se tak řadí mezi nejcennějším v Česku. Navíc má celý park bezvadně upravené cesty i cestičky, na kterých nejen vozíčkáři ocení jejich bezbariérový povrch.