Konopiště
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Hrad Konopiště
založil nedaleko svého rodového sídla Benešova kolem r. 1294 pravděpodobně pražský biskup Tobiáš z Benešova a to podle vzoru francouzských pevností, s válcovými věžemi, s parkánem, 4 bránami a padacím mostem.
Po vymření Benešoviců přešlo Konopiště v roce 1327 na 275 let do rukou Šternberků. V 17.–19. století se pak v držení Konopiště vystřídala celá řada vlivných šlechtických rodů: např. Hodějovští z Hodějova, po bitvě na Bílé Hoře na krátkou dobu Albrecht z Valdštejna, Michnové z Vacínova, Vrtbové z Vrtby, Lobkovicové a další.
První zásah do středověké struktury hradu byl proveden koncem 15. století Jiřím ze Šternberka, dále pak začátkem 17. století Hodějovskými z Hodějova. V barokní rezidenci proměnili Konopiště v 18. století Vrtbové z Vrtby.
V roce 1887 koupil zámek s celým panstvím od Lobkoviců František Ferdinand d´Este, od r. 1896 následník císařského trůnu.
Za čím jedeme?
Arcivévoda dal zámek přestavět v historizujícím stylu a jeho okolí přeměnil v krajinářský park. Na ploše bývalé barokní zahrady založil Růžovou zahradu se skleníky. Do zámku umístil své rozsáhlé sbírky, které získal jednak jako dědictví po svých italských předcích, jednak vlastní sběratelskou činností.
František Ferdinand se v červnu roku 1914 zúčastnil manévrů rakouské armády v Bosně a dne 28. června 1914 se stal spolu se svou manželkou Žofií v Sarajevu obětí atentátu, spáchaného srbským anarchistou Gavrilem Principem. Za měsíc po atentátu vyhlásil rakouský císař František Josef I. Srbsku válku.
V roce 1921 převzal Konopiště od arcivévodových dědiců československý stát a zámek i s parkem byl zčásti zpřístupněn veřejnosti. Za II. světové války byl v Konopišti umístěn hlavní štáb jednotek SS.
Po osvobození bylo Konopiště znovu zpřístupněno veřejnosti.
Zámek se do dnešní doby zachoval v podobě, jakou dostal při poslední přestavbě za arcivévody FF d´Este. Také vnitřní vybavení zůstalo v co největší míře stejné, jako za doby, kdy zámek obýval František Ferdinand s rodinou.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V průjezdu mezi nádvoříme je vstup do nové ZÁMECKÉ RESTAURACE v prostorách bývalých kuchyní Františka Ferdinanda, která vám nabídne občerstvení i hlavní jídla české i zahraniční kuchyně. Kontakty: tel. 317 721 148, 724 145 151, 602 296 039. e-mail: ndbanketservis@seznam.cz, vejnar@staramyslivna.cz .
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
1. salony jižní křídla zámku
představí reprezentační a hostinské pokoje, umístěné v 1. patře jižního křídla zámku, ve kterých je instalováno množství dobového nábytku, historických obrazů a porcelánu.
Prohlídku zahájíte v lovecké chodbě s trofejemi zvěře, ulovené arcivévodou Františkem Ferdinandem. Jen v této chodbě je jich vystaveno přes 800 kusů.
Následuje růžový, sloupový a přijímací salon. K reprezentaci sloužila velká slavnostní jídelna s nástropní freskou ze začátku 18. století od plzeňského malíře Julia Luxe, na kterou navazuje přípravna.
Prohlídka pokračuje apartmány, které obývali v roce 1914 německý císař Vilém II a jeho pobočník admirál Alfréd Tirpitz. K těmto místnostem patří i koupena z roku 1900.
Ostatní informace
Kam a jak jedeme?
Do Benešova a od tud 1.5km pěšky. Popřípadě autobusem.
Za čím jedeme?
Od 1.4. otevře zámek své brány turistům,ale již teď můžete obdivovat louky poseté tisíci kvítky sněženek. Než však stačí odkvéct nahradí je to samé možná ještě větší množství modrých ladoňek.Přeji krásný výlet
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V sezoně je mnoho možností jídla a ubytovaní
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Naši pozornosti neunikli pávi a medvěd v hradním příkopu.Též nás zaujala příroda a rybník. Za pozornost stojí i prohlídka zámku,skleníků a Růžové zahrady. Nezapomeňte se podívat do korun stromů kde se ve větvích prohánějí veverky.
Ostatní informace
Aktuelní ceny vstupů najdete na internetových stránkách st. zámku Konopiště. Do parku a Růžové zahrady je vstup zdarma
Na výlet vlakem
Benešov leží na trase Praha - Tábor