Zámek Nový Světlov u Bojkovic
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámek
Zámek Nový Světlov v Bojkovicích je výjimečný slohem, v němž byl postaven. Jedná se o jednu z nejčistších staveb ve slohu tudorovské novogotiky na Moravě. Zámek vznikl přestavbou goticko-renesančního hradu, který zde stával ještě do první třetiny 19.století. Hrad patřil k nejpevnějším v českých zemích a jehož podobu právě romantická přestavba zcela zastřela. V roce 2003 získal objekt nový majitel, který hrad opravil a částečně zpřístupnil.
Hrad Nový Světlov nahradil sídlo, zničené za česko – uherských válek. Hrad postavili bratři Zbyněk, Ctibor a Jaroslav z Landštejna na kopci nad Bojkovicemi. Roku 1517 koupil hrad od Landštejnů poslední mužský potomek rodu pánů z Vlčnova, zvaný Burian. Původně nevelký hrad byl v průběhu 16. století postupně dostavován a rozšiřován, o což se v době rostoucího tureckého nebezpečí zasloužila zejména Kateřina z Vlčnova a Tetourové z Tetova, jimž hrad náležel po roce 1563.
Od roku 1594 drželi světlovské panství Jan Jetřich z Kunovic, jeho sestra Anna Marie a od roku 1610 Hanuš Petřvaldský z Petřvaldu. Roku 1605 Nový Světlov odolal útoku Bočkajových povstalců, avšak František Serenyi, který jej získal roku 1613, se přesto rozhodl pro radikální rozšíření a modernizaci hradních opevnění. Přestavba učinila z Nového Světlova jednu z nejodolnějších pevností v zemi, což ukázaly následující dramatické události na moravsko – uherském pomezí. V letech1645 a1646, tedy během Třicetileté války, odolal Nový Světlov několikanásobnému švédskému obléhání a roku 1663 odrazila posádka hradu, tehdy patřícímu Františkovu synu Gabrielovi, i zničující útok turecko–tatarského vojska. Naposledy se nedobytnost hradu potvrdila v letech 1703 – 1709, kdy si na něm několikrát vylámali zuby Kuruci.
Serenyiům patřilo světlovské panství až do roku 1803, kdy je od nich koupila za 277.000 zlatých Žofie Haugvicová a ta z hradu učinila regionální centrum kultury – zejména hudby a malířství. Roku 1835 zemřela a její majetky zdědila její dcera Henrietta, provdaná Larisch–Mönnichová. Za ní byl goticko – renesanční hrad přestavěn v romantický zámek. Projekt zrealizoval v letech 1846 – 1856 vídeňský architekt Eduard Kuscher. Opevnění Serenyiů bylo zcela odstraněno a na jeho místě zřízena zahrada.
Majitelé zámku se ke konci19. ana počátku 20. století rychle střídali. Roku 1948 zabral Nový Světlov stát, sídlilo zde i muzeum Bojkovska, avšak v devadesátých letech 20. století byl v rámci restitučních řízení vrácen a opět několikrát změnil majitele. V soukromých rukou je i dnes. Zámek je částečně zpřístupněn, je možná vyhlídka z věže, dále je zde hotel či restaurace.
Zámek Nový Světlov se tyčí na kopci nad soutokem Olšavy a Kaménky u Bojkovic. Původní pozdně gotický hrad z konce 15. století nebyl velký – zabíral plochu kruhové úseče s kratší rovnou stranou nad srázem na západě. Na zbylých stranách, kde je svah pozvolnější, vymezila půdorys objektu přes2 metrysilná hradba, kterou ještě obíhal příkop a val. Za nejstarší obytnou budovu je považován obdélníkový trojpodlažní palác, který hradní nádvoří příčně rozdělil na větší severní a menší jižní část se vstupem. Výstavbu druhé palácové budovy, přiléhající k západní hradbě severního nádvoří, jakož i věžovitou vstupní bránu do areálu na jižní straně lze nejspíše připsat stavebním aktivitám Kateřiny z Vlčnova, ukončeným roku 1555. Renesanční přestavby Tetourů z Tetova se dotkly nejvíce obytné složky hradu: byla srovnána výšková úroveň paláců, jejichž hlavní komunikaci vytvořil krytý patrový Ochoz. Na počátku 17. století nechal František Serenyi nahradit okružní val impozantní barokní fortifikací pevnostního charakteru; tíhu obrany převzaly čtyři kolem hradu rozmístěné bastiony. Toto opevnění bylo při romantické přestavbě hradu na zámek v polovině 19. století zbořeno a v jeho místě zřízena zahrada se skleníky a subtropickou flórou, přecházející na jihu v anglický park. Hradní budovy byly co do kapacity rozšířeny a zcela přebudovány v novogotickém slohu. Vedle vstupní branské věže, rovněž zcela přestavěné a začleněné do zámeckého komplexu, vyrostla nová hranolová novogotická věž tvořící dominantu zámku.
http://www.castles.cz/zamek-novy-svetlov/
PROHLÍDKY ZÁMKU NOVÝ SVĚTLOV:
Od 1.11. 2013 do 19.4.2014 jsou prohlídky zámku možné pouze po předchozí domluvě. Telefon 572 630 295, e-mail: recepce@zameksvetlov.cz.
Fotogalerie
Zámok Nový Světlov
Hrad Nový Světlov bol vybudovaný pred rokom 1480 bratmi - Zdeněk, Ctibor a Jaroslav z Ladštejna nad sútokom Olšavy a Kaměnky u Bojkovic. Bol postavený v neskorom gotickom slohu. V roku1527 bol hrad predaný Burianu z Vlčnova. Po ňom na krátku dobu patril Bilikům z Komnic. Po nich za vlády Kataríny z Vlčnova počas tureckého nebezpečia bol hrad opevnený novými hradbami, čím sa podstatne rozšíril. Od roku 1564 patril hrad rodu Tetorů z Tetova, ktorí hrad prestavali. Od roku 1594 ho vlastnil Jan Jetřich z Kunovíc, ktorý hrad predal svojej sestre Anne Márii. Ďalšími majiteľmi hradu boli roku 1610 Hanuš Petřvaldský a po ňom roku 1613 František Serenyi. Hrad sa nepodarilo dobyť turecko-tatárskym vojakom roku 1663, ani Švédom roku 1645-1646, odolal i Kurutským útokom roku 1703-1709. Po Serenyioch kúpila panstvo Žofia Haugvicová roku 1835, po ktorej ho zdedila jej dcéra Jindřiška. V 40. rokoch 19. storočia prestavali hrad na zámok. Na prelom 19. storočia sa majitelia rýchle striedali. Roku 1906 bol predaný Aladarovi Kereczenyimu, po roku ho kúpil Jiří Lubomierski. Roku 1924 získala panstvo Pozemková banka Praha. Roku 1926 sa stal vlastníctvom manželov Ladislava a Jarmily Zbořilových, ktorí chátrajúci zámok opravili.
Dnes je sprístupnená len malá časť zámku, jedno krídlo, v ktorom sa nachádza múzeum.