Zátor – kostel Nejsvětější Trojice
Zátor se dostal do podvědomí obyvatel Česka zřejmě nejvíc v roce 1997 po katastrofálních povodních, kdy byla část obce zasažena přívaly vod řeky Opavy. V skutečnosti hlavní nápor povodně odnesla místní část Loučky, samotný Zátor leží celkem pohodlně na svazích Brantické vrchoviny kolem potoka Zátoráčku.
Zátorský kostel sice stojí v dolní části obce, ale natolik vzdálený od řeky, že povodňových vod bývá ušetřen.
První zmínky o vsi jsou z r. 1377, tehdy zřejmě vznikl i nějaký předchůdce současného svatostánku. Tomu aktuálnímu ale předcházel luteránský dřevěný kostel s kamennou věží. Že ve válkách nikdy nejde moc o víru dokazuje fakt, že na konci 30tileté války tento kostel vypálili protestanští Švédové.
V letech 1753–55 byl stávající kostel totálně přestavěn do barokní podoby. Hlavní iniciátorem a donátorem stavby byl Václav, kníže Liechtenstein. Ke kostelu v roce 1783 přibyla hřbitovní zeď s kaplemi.
Jednolodní kostel je zastropen valenou klenbou. Závěr kostela trojboký, předsunutá věž s bání, která byla nově instalovaná v r. 2014. Mimo hlavní oltář s motivem Nejsvětější Trojice jsou v kostele 4 postranních věnovaných sv. Hedvice (patronka Slezska), Dušičkám (Všem Svatým), Božskému srdci Páně a Panně Marii Lurdské. Hlavní oltář je poměrně silně zlacený a dekorují jej postavy 4 světců.
V kostele jsou varhany z r. 1897, takřka místní, fy Rieger z Krnova (tehdy Jägerndorfu). Nejstarší zvon je datován rokem 1597, další z r. 1651, nejmladší 1734. Zvony měly štěstí, v roce 1916 byly označeny za památkově významné a unikly tak válečnému zrekvírování (ačkoliv už byly z věže sundány).
Vnější i vnitřní omítky jsou bez výraznějších ozdob. Vnější fasádu zdobí jen římsy v průčelí na úrovni zastřešení a postranní voluty u věže. Vnitřní omítky jsou hladké, mezi okny a u vítězného oblouku jsou vyvedené hranolové polosloupy s římsami pod klenbou.