Zátor – Válečný pomník
Poměrně zajímavý pomník obětem Velké (1. světové) války objevíme v Zátoru poblíž zdejšího kostela. Pomník tvoří monumentální zděný hranol z částečně opracovaného kamene s oblým vrcholovým zakončením. V pravé části (při pohledu vlevo) je umístěna kemenná leštěná deska se jmény padlých a ztracených. V levé (pohledově pravé) části je ve spodní části pilíře předsunutý základ, na kterém je umístěnou sousoší vojáka, který se objímá s dítětem. Horní část monumentu nad deskou a sousoším je ozdobena dubovou ratolestí.
Pomník, respektive sousoší poněkud připomíná styl, jakým jsou tvořeny i pomníky ve vnitrozemí, na nich ale leckdy vidíme vojína, který má spíše uniformu nějakého legionáře. Zde jde o vojáka, který má jednoznačně uniformu rakouskou.
Nakonec drtivá většina obyvatel Zátoru se hlásila k německému jazyku (vož naznačuje i 23 německých jmen). Určitou zajímavostí je i určení míst, respektive bojišť, kde jednotliví obyvatelé Zátoru padli. Nejvíc jde o místa na ruské frontě, pár v Srbsku nebo Itálii. Najdeme i jednoho z Francie. Lokace Čechy, Maďarsko i přímo Zátor, nebo nedaleká Opava (Seifersdorf, Troppau) jsou patrně zemřelí v lazaretu nebo na následky zranění.
Podle vročení na desce se jmény byl pomník odhalen v roce 1922. „Die Ihr in fremder Erde ruht so fern von Euren Lieben. Ihr bleibt doch zur Erinnerung in Herz und Stein geschrieben. 1922“
Nověji byla pod sousoší umístěna další kamenná deska, která dává vzpomenout i na oběti dalšího válčení a zabíjení v l. 1939–45: „Bývalí němečtí a současní čeští obyvatelé obcí Zátora a Louček
s úctou vzpomínají oběti 2. světové války z let 1939 - 1945.
Naše vzpomínka patří obětem všech národností a naše vůle je žít v budoucnosti se všemi národy
v míru a přátelství.“ tento nápis je vyveden i v německé verzi.
Podle vzhledu je pomník ve velmi dobrém stavu. O to se zasloužil místní usedlík, Tomáš křivý, absolvent Zlínké soukromé vyšší odborné školy umění. Rekonstrukce probíhala v roce 2016.