Železniční muzeum Zlonice
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
V soukromém muzeu najdeme unikátní sbírku cukrovarských lokomotiv, zabezpečovací techniku, nákladní automobily, modelovou železnici a provozní malodráhu.
Sbírkový fond zahrnuje zhruba 200 exponátů a souborů, z toho 6 lokomotiv, 2 drezíny a 8 vagónů normálního rozchodu. Doplňkem jsou 3 nákladní automobily. V prostorách expozice zabezpečovací techniky je také modelová železnice. Od 14. srpna 2010 v novém areálu funguje úzkorozchodná průmyslová dráha, jejíž součástí jsou 3 lokomotivy a 20 nákladních vozů. Trasa malodráhy se nadále buduje. Postupně vznikají další expozice, do kterých se průběžně stěhují exponáty vystavované do roku 2009 v původních prostorách nebo uložené v depozitářích.
Muzeum je umístěné ve venkovském sídle vybudovaném zakladatelem klobuckého akciového cukrovaru Kašparem Vopršalem v roce 1848, které následně vlastnil jeho zeť, předseda vlády ČSR Jan Malypetr. V prostorách výtopny je nadále depozitář nákladních vozů vyrobených v letech 1897 až 1955. Nový areál se nachází v Lisovicích, městyské části Zlonic vzdálené 1 kilometr západně od zlonického nádraží.
Otevřeno od května do září vždy v sobotu od 9 do 15 hodin
AKCE 2011:
23. 4. : Představení turistické známky No. 1776 "Železniční muzeum Zlonice";
30. 4. : Slavnostní zahájení 15. muzejní sezóny;
13. 8. : 2. dopravní setkání v Lisovicích.
Provozovatelem je občanské sdružení Klub Železničního muzea Zlonice
Obec Zlonice se nachází 8 km severně od Slaného v údolí Zlonického potoka. Zlonicko bylo osidlováno již v době předhistorické. První zmínka o obci pochází z 9. století, a to v Hájkově kronice. V roce 1705 jsou Zlonice povýšeny na městečko. Velký význam má však až rok 1721, kdy městečko získávají Kinští z Vchynic a Tetova a s nimi nastupuje rozsáhlá barokní výstavba - především kostel Nanebevzetí Panny Marie, fara a sochy u Kamenného mostu. Prohlídku kostela je možno uskutečnit po předchozím vyjednání. Příležitostně je kostel využíván jako koncertní síň. Na místě původní středověké svatyně nechali hrabata Kinští v 1. 1727 - 35 vystavět barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Stojí na terase ve svahu. Postaven byl Františkem Maxmiliánem Kaňkou a Ferdinandem Hubnerem. Vnitřním zařízení pochází od Josefa Kleina z let 1738-1746. Nástropní malba je dílem Ad. Liebschera, sochařská výzdoba pochází od Josefa Kleina.
Děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie je vrcholně barokní stavba na půdorysu kříže. Dvojice věží po stranách presbytáře byla vystavěna v roce 1744 stavitelem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem, z jehož dílny pochází i barokní fara. Střecha je mansardová, věže mají cibulovité báně.
Bohoslužby: Ne 10:00
Zdroj: KHPS
Foto: Pavel Vychodil
Aktualizováno: 9. 7. 2009
V obci, které zasvětil obdivovatel železnice Antonín Dvořák svou první symfonii, se nachází muzeum zaměřené na průmyslové lokomotivy, nákladní vozy a zabezpečovací zařízení vyrobené do roku 1939. V něm lze vidět sbírku parních lokomotiv používaných v cukrovarském průmyslu, který v minulosti dominoval zdejšímu podřipskému regionu. Zajímavá je i historie vzniku muzea. V roce 1997 se Zlonice staly centrem oslav 115. výročí zahájení provozu na nejstarších podřipských lokálkách. Vedle jízd historických vlaků a výstavy lokomotiv byly ve dnech 16. až 24. srpna téhož roku poprvé veřejnosti představeny exponáty železniční zabezpečovací techniky několika soukromých vlastníků. Samostatná výstava pořádaná na rohu Nádražní a Tyršovy ulice v obytném domě č.p. 444 byla doplněna o modely a dobové fotografie. Veřejnost zaujala natolik, že se majitelé rozhodli ji využít jako první pravidelně přístupnou expozici, která se stane základem železničního muzea. Po nezbytné přepravě mobilních exponátů byl v roce 1998 nově veřejnosti zpřístupněn depozitář průmyslových lokomotiv a nákladních vozů.
Postupné rozšiřování sbírek a restaurování exponátů vedlo k založení občanského sdružení Klub Železničního muzea Zlonice, které od své registrace 31. 12. 1998 koordinuje a podporuje činnost jeho členů v oblasti záchrany, uchování a předvádění technických památek. Sbírkový fond, ve kterém jsou exponáty soustředěny, je zaměřen především na lokomotivy cukrovarských železnic, nákladní vozy a zabezpečovací zařízení vyrobené do roku 1939. Nejmladší exponáty z padesátých let minulého století doplňují sbírku tak, aby návštěvníkům komplexně přiblížila i postupné ukončení této etapy technického a společenského vývoje.
Železniční muzeum je financováno pouze z prostředků členů klubu a nemá žádnou ekonomickou podporu z veřejných rozpočtů. Stabilní exponáty jsou vystaveny ve výše uvedeném domě, lokomotivy a vozy ve výtopně a k ní přilehlých kolejích pronajatých od akciové společnosti České dráhy. Z těchto důvodů bylo od 31. 8. 1997 muzeum veřejnosti přístupné pouze jednou za čtrnáct dnů, vždy v sobotu v sudém týdnu. Sezóna trvající od května do září je pravidelně zahajována slavnostními jízdami nostalgických vlaků nebo historického autobusu. Mimo to jsou konány příležitostné akce a oslavy výročí jednotlivých tratí. Spolupráce při oslavách mimo Zlonice napomáhá zviditelnění nejen samotného muzea, ale též obce v relativně vzdálených oblastech České republiky.
V současné době zahrnuje sbírkový fond zhruba 200 exponátů a souborů, z toho 7 lokomotiv a 25 vagónů normálního rozchodu a od roku 2004 též provozní přenosnou úzkokolejnou drážku o rozchodu 650 mm se dvěma motorovými lokomotivami a 10 vozy. K ní patří též neprovozní parní lokomotiva. K nejzajímavějším exponátům patří nejmenší dochovaná normálněrozchodná parní lokomotiva v České republice vyrobená firmou Orenstein & Koppel z roku 1913 a elektromechanické stavědlo Siemens & Halske z roku 1902.
Svým zaměřením na dopravu v cukrovarech nabízí zlonické muzeum unikátní soubor, který jej řadí mezi přední sbírky přitahující množství návštěvníků nejen z České republiky, ale též z celé Evropy. Jediným problémem tak zůstává nevyřešení vlastních vystavovacích prostor pro kolejová vozidla.
Zdroj: http://zmzlonice.draha.net
Otevírací doba: květen - září: So - 9:00 - 15:00
Vstupné 30,-/15,-
Tel.: +420728957315
Mail: zmzlonice@seznam.cz
Barokní kostel ve Zlonicích nechali vystavět hrabata Kinští v roce 1735. Stojí na původním místě středověké svatyně. O vnitřní výzdobu se postaral sochař Josef Klein a malíř Adolf Liebscher.
Kostel je zdoben dvojicí věží, které byly postaveny v roce 1744 stavitelem Kiliánem Ignácem Dientzenhoferem.
Ve Zlonicích lze také navštívit Památník Antonína Dvořáka, o kterém se více dozvíte zde.