Loading...

Židovské město v Třebíči

Turistické cíle Památky a muzea Synagoga

Za židovskými památkami do Třebíče

 

            Od počátku 15. stol. patřila Třebíč k nejvýznamnějším a nejstarším centrům židovského osídlení na Moravě. Přes nepřízeň osudu při historických zvratech i nezájmu minulého režimu o židovské památky, který plánoval na místě židovské čtvrti postavit panelové sídliště, zachovala si tato lokalita spolu se židovským hřbitovem do dnešní doby jako zázrakem svoji identitu.

Město Třebíč vynaložilo a vynakládá po „Sametové revoluci“ nemalé prostředky na opravu historických objektů v židovské čtvrti. Díky tomu byla Třebíč s historickými památkami – románsko-gotickou bazilikou sv. Prokopa a židovskou čtvrtí se hřbitovem zapsána v roce 2003 do seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Vzácně zachovaná čtvrť se 123 domy, úzkými a temnými průchody, prampouchy, verandami a balkony nám v jinošských letech připomínala foglarovská Stínadla.

Židovská obec se musela vtěsnat do velmi omezeného prostoru trojúhelníkovitého tvaru mezi koryto řeky Jihlavy a skalisky na jejím levém břehu. „Svěrací kazajka“ židovského osídlení přinutila jeho obyvatele k vymýšlení různých fint, jak co nejlépe využít vymezený prostor. Např. ze 123 stávajících nemovitostí měla téměř polovina z nich (58) za popisným číslem i písmena abecedy, která označovala její reálné horizontální i vertikální rozdělení na části různých vlastníků. Např. dům čp. 101/7 v ul. Na Výsluní má těchto částí dokonce sedm : a-g. Jeden dům na ul. L. Pokorného čp. 21 má vchod z vedlejšího domu čp. 19, do třípodlažního domu na ul. Blahoslavova čp. 97/12 se vchází třemi způsoby. Horní podlaží je přístupné z ul. Blahoslavova, 1. patro je přístupné přes západní přístavek s pavlačí a přízemí je přístupné z Tichého náměstí. Patrně to bylo i kvůli tomu, že židé museli platit domovní daň ze vchodu a bylo pro ně výhodné mít za jedním vstupem do domu několik dalších vstupů k bytovým jednotkám. V dnešním slova smyslu se jednalo o typ bytového domu.

První zmínka o zdejší židovské komunitě se bohužel vztahuje k přepadení a vypálení čtvrti loupeživými rytíři Hynkem Jevišovským a Janem Sokolem z Lamberka v roce 1410. Obnovené město však nevydrželo dlouho. Uherský král Matyáš Korvín se svým vojskem si dal v roce 1468 velice záležet na tom, aby tu nezůstal Kámen na kameni a cihla na cihle.

Kromě válečných vřav byla čtvrť a samozřejmě i město na pravém břehu řeky ohrožováno požáry a povodněmi. Ta největší byla a zatím naštěstí poslední byla v roce 1985.

V roce 1849 dostala židovská obec status samostatného města s vlastní samosprávou kterou vedl starosta. Tím došlo zároveň k jistému zrovnoprávnění s ostatním obyvatelstvem a movitější židé začínají kupovat nemovitosti v historickém centru. Židy, jak čtvrť místní též nazývají, byly připojeny k městu Třebíč až v září 1931. Nejhorší časy však měly teprve přijít. V období okupace v letech 1939-45 byla čtvrť prakticky vylidněna, protože židé, pokud nestačili utéct do zahraničí, se stali oběťmi holocaustu.

V dobách relativního klidu se židovské město rozvíjelo ke spokojenosti jeho obyvatel. Kromě židovské radnice – rabinátu tu byla i židovská škola, zachovány zůstaly dvě synagogy, chudobinec, špitál, řemeslnické dílny, dvě hospody, 25 obchodů, koželužna a rituální šlachta neboli jatka.

            Je třeba připomenout i židovský hřbitov s obřadní síní, který se poprvé připomíná ve vrchnostenském urbáři z r. 1637. Na výměře 11 772 m²  se nachází na 3 000 cenných barokních i klasicistních náhrobků, z nichž nejstarší je datován z r. 1631. Bez nadsázky lze konstatovat, že se jedná o nejlépe zachovalý a udržovaný židovský hřbitov na Moravě.

            Židovská čtvrť pomalu ale jistě znovu ožívá. Zadní Nová synagoga, v níž ještě v devadesátých letech minulého století měl sklad Ovoce a zelenina, n.p., byla komplexně zrekonstruována a v jejím interiéru byly zrestaurovány i hebrejské nápisy a malby. Konají se tu různé kulturní akce - koncerty a výstavy. Z bývalé hospody dříve nazývané „V p…li“ je nyní informační středisko. Čtvrť ožívá i krámky se suvenýry, keramickou i řezbářskou dílnou a malířským ateliérem.

            Na ženské galerii v Nové synagoze byla počátkem letošního února instalována výstavapředmětů, které židovská komunita používala v běžném životě a které ještě nikdy nebyly vystavovány. Je mezi nimi např. replika válečku na matesy, zajímavá nádoba se dvěma držadly na rituální umývání rukou, modlitební řemínky zvané tefillin, osmiramenný chanukový svícen, zajímavě spletená havdalová svíce, kterou měli čest držeti při náboženském obřadu pouze nejmladší chlapci a unikátní košerovací prkénko se zvýšenými okraji a zbíhajícími se žlábky k dodatečnému odstranění  zbytků krve pomocí nasolování. Můžeme si odtud odnést recept na chalu – sobotní (šabatový) zkvašený chléb ve tvaru pletýnky. Ten se v pátek dával na stůl po dvou kusech, aby se židé nemuseli na šábes starat o jídlo. Zajímavým suvenýrem může být pro návštěvníka i papírová „jarmulka“ (kipa) – mužská pokrývky hlavy, jejíž nošení sice bible nepředepisuje, ale dle talmudské tradice označuje věřícího muže.

            Velký zájem návštěvníků budí i věrný model židovského města v měřítku 1:100 jak vypadalo v roce 1850.  Několik let je tvořil bývalý letecký modelář Ing. Stanislav Vrška ve spolupráci s historikem PhDr. Rudolfem Fišerem. Každá významná budova má svůj hlasový, písemný i světelný doprovod, který si může návštěvník zvolit na dotykovém panelu.

            Výstava je dlouhodobá (několik let) a po jejím shlédnutí lze doporučit procházku malebnou slohově pestrou židovskou čtvrtí, návštěvu nedalekého židovského hřbitova a jako protiváhu i návštěvu křesťanské baziliky sv. Prokopa založené již v první polovině 13. stoletípři Klášteru benediktinů.

 

 

Text i foto: Ing. Rostislav Novák

Poslední aktualizace: 20.11.2010
Nadmořská výška:
110 metrů nad mořem
Židovské město v Třebíči na mapě
Autor: rostano
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Židovské město v Třebíči

Městská vyhlídková věž Třebíč
Městská vyhlídková věž Třebíč
Zvonice
Městkou vyhlídkovou věž v Třebíči nelze přehlédnout. Najdete ji nad náměstím a je výraznou dominantou Třebíče. Věž je celkově vysoká 75 metrů, Ochoz, z kterého se můžete rozhl…
0.9km
více »
Židovské památky jihozápadní Moravy, Třebíč, II. část
Židovské památky jihozápadní Moravy, Třebíč, II. část
Cestopisy
 Zámostí Třebíč Nejvýznamnější lokalitou na naší cestě po židovských…
1.2km
více »
Střítež - socha sv. Jana Nepomuckého
Střítež - socha sv. Jana Nepomuckého
Socha
Jednou z nejvýznamnějších památek obce Střítež v těsném sousedství Třebíče je barokní Socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1737 od…
1.3km
více »
Kožichovice - socha sv. Jana Nepomuckého
Kožichovice - socha sv. Jana Nepomuckého
Socha
Další obcí, do které dodal někdy ve 30. letech 18. století (letopočet 1791 na podstavci upomíná snad na nějakou pozdější opravu)…
1.4km
více »
K větrnému mlýnu
K větrnému mlýnu
Trasy
Nenáročná vycházka začíná na třebíčském vlakovém nádraží. Nejprve prochází…
1.7km
více »
Třebíč - Máchovy sady
Třebíč - Máchovy sady
Odpočinkové místo
Jsou městským parkem v třebíčské čtvrti Jejkov. Pojmenovány jsou …
1.7km
více »
Stařeč - socha Jana Sarkandera
Stařeč - socha Jana Sarkandera
Socha
U mostu v centru městyse Stařeč v sousedství Třebíče stojí pozoruhodná barokní skulptura sv. Jana Sarkandera. Tento umučený…
1.8km
více »
Třebíč – kostel Proměnění Páně
Třebíč – kostel Proměnění Páně
Kostel
Jedním ze svatostánků v Třebíči je kostel Proměnění Páně nacházející se v…
1.9km
více »
Třebíč - město židovských památek
Třebíč - město židovských památek
Synagoga
Okresní město Třebíč leží na řece Jihlavě v kraji Vysočina, západně od…
2.1km
více »
Třebíč - historický střed města
Třebíč - historický střed města
Městská část
Okresní město Třebíč leží v kraji Vysočina, západně od Brna. Je rozložena…
2.1km
více »
Z Pošumaví přes Třebíč, Náměšť nad Oslavou a Klucaninu až do Blanska
Z Pošumaví přes Třebíč, Náměšť nad Oslavou a Klucaninu až do Blanska
Tipy na výlet
Protože jedeme autem na dovolenou do Blanska, využijeme cestou mo…
2.1km
více »
Třebíč bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť
Třebíč bazilika sv. Prokopa a židovská čtvrť
Tipy na výlet
Jedeme do města Třebíč. Podívat se na baziliku sv. Prokopa a židovskou…
2.1km
více »
Třebíč - vodojem Kostelíček
Třebíč - vodojem Kostelíček
Rozhledna
Průmyslovým rozvojem města v období První republiky vzrůstá i poč…
2.2km
více »
Třebíč a kostel sv. Martina z Tours
Třebíč a kostel sv. Martina z Tours
Kostel
Kostel svatého Martina z Tours ve městě Třebíč je římskokatolický kostel, který se nachází na Martinském náměstí ve Vnitřním Městě. …
2.2km
více »
Třebíč a městská vyhlídková věž kostela sv. Martina z Tours
Třebíč a městská vyhlídková věž kostela sv. Martina z Tours
Rozhledna
Třebíč a městská vyhlídková věž kostela sv. Martina z Tours    Kostel s…
2.2km
více »
Třebíč - městská věž
Třebíč - městská věž
Vyhlídka
Nachází se v historické části města. Stojí na západní straně kost…
2.2km
více »
ČR Třebíč - Židovský hřbitov, Židovská čtvrť, Bazilika sv. Prokopa
ČR Třebíč - Židovský hřbitov, Židovská čtvrť, Bazilika sv. Prokopa
Rady a tipy
Židovský hřbitov, Židovská čtvrť a Bazilika svateého Prokopa…
2.2km
více »
Třebíč
Třebíč
Město
Třebíč leží na Jižní Moravě, západním směrem od Brna. Město se rozkládá ve východní části Českomoravské vrchoviny a u západního…
2.2km
více »
Třebíč
Třebíč
Zámek
Zámek, nacházející se nad levým břehem řeky Jihlavy, je jednou z výraznýc…
2.2km
více »
Třebíč - Malovaný dům
Třebíč - Malovaný dům
Měšťanský dům
Tento renesanční dům na nároží Karlova náměstí a Hasskovy ulice nechal postavit koncem 16.století benátský kupec Francesco Calligardi a zřídil…
2.3km
více »
Třebíč - sousoší sv. Cyrila a Metoděje
Třebíč - sousoší sv. Cyrila a Metoděje
Pomník
Nachází se uprostřed hlavního Karlova náměstí. O postavení tohoto…
2.3km
více »
Třebíč - hotel Zlatý kříž
Třebíč - hotel Zlatý kříž
Dům, budova
Nachází se uprostřed hlavního Karlova náměstí a svou dispozicí vytváří jeho dominantu. V minulosti zde bývala restaurace U Křížku,…
2.3km
více »
Třebíč – město nejenom židovské
Třebíč – město nejenom židovské
Město
Třebíč se nachází po obou březích řeky Jihlavy. Počátky města se datují do…
2.3km
více »
Mlýn v Třebíči
Mlýn v Třebíči
Mlýn
K svérázným třebíčským stavbám z minulého století patří několik…
2.4km
více »
Třebíč - Zadní (Nová) synagoga
Třebíč - Zadní (Nová) synagoga
Muzeum
Nachází se v židovské čtvrti a pochází z roku 1669. V roce 1693 byla vážně poškozena a opravena pak v letech 1705-07. V nedávné době byla nákladně…
2.5km
více »
Po stopách šéfa  I. - Tip na výlet za báječnou gastronomií, Restaurace u Dubu, Třebíč
Po stopách šéfa I. - Tip na výlet za báječnou gastronomií, Restaurace u Dubu, Třebíč
Tipy na výlet
Vydali jsme se s kolegou na setkání členů České hostelové asoci…
2.5km
více »
Třebíč vánoční 2012.
Třebíč vánoční 2012.
Tipy na výlet
Prosinec a doba vánoční nedává příliš prostoru k výletům do přírody. Na štěstí se povedlo zorganizovat mezisváteční výlet za památkami UNESCO do…
2.5km
více »
Česká Kanada – Dačicko 2018 pt. 1 – prolog
Česká Kanada – Dačicko 2018 pt. 1 – prolog
Cestopisy
Letošní jaro se vyvedlo až nad očekávání (i když zemědělci a zahrádkáři to asi vidí jinak). Není se tak divit, že tradiční jarní zájezd na kola vzbuz…
2.6km
více »
Třebíč – bazilika sv. Prokopa (památka UNESCO)
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Třebíč – bazilika sv. Prokopa (památka UNESCO)
Chrám
Hned na úvod je potřeba sdělit jednu zásadní informaci. Třebíčská bazilika je prostě nádherná. A přitom by tomu tak vlastně ani b…
2.7km
více »
zavřít reklamu