Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Hřbitov
Židovský hřbitov v Turnově je jediným dochovalým židovským hřbitovem v okrese Semily. Najdete jej v Sobotecké ulici, částečně dnes leží i pod silničním nadjezdem. V západní zdi je zasazen hřbitovní domek, dříve márnice a byt hrobníka. Nejstarší dochované náhrobky jsou ze sedmnáctého století, nejmladší pak z doby krátce po druhé světové válce. Zachovalé náhrobní nápisy představují důležitý historický pramen a často vynikají i svými poetickými kvalitami. Na hřbitově odpočívají např. přímí předci Pavla Tigrida či spisovatele Ivana Olbrachta.
Zúčastnil jsem se v roce 2009 výpravy novinářů a zástupců domácích i zahraničních cestovních kanceláří po Českém ráji se zaměřením na židovské památky. Mezi ně patří i židovské hřbitovy. Najdete je v Turnově (založen 1625), v Jičíně (po r. 1655), v Mladé Boleslavi (16. stol.) a ve třech vesnicích v jejím okolí: Dolním Cetně, Pískové Lhotě – Zámostí a Veselici. K těm dobře udržovaným patří turnovský židovský hřbitov, který byl zachráněn i přesto, že přímo nad ním byl budován silniční obchvat města.
"Hřbitovy jsou často jedinou zachovanou památkou na židovské osídlení daného místa. Nejstarší náhrobky na židovských hřbitovech mají podobu vztyčeného kamene – tzv. maceva. Připomínají biblický zvyk vztyčení kamene na posvátném místě, kde se odehrálo něco důležitého pro duchovní život člověka. Nápisy jsou hebrejsky a představují formu matriky, neboť obsahují nejen jméno zemřelého, ale i jeho příbuzných (u muže otec, u ženy otec a manžel) a datum úmrtí. Náhrobek byl vztyčen většinou při ročním výročí úmrtí pohřbeného a mohl nést zajímavé symboly: žehnající ruce kněží (hrob příslušníka rodu kněží – kohena), džbán a mísa na omývání rukou (hrob příslušníka rodu levitů, pomocníků z jeruzalémského chrámu), Davidova Hvězda, resp. štít (pohřbený odvozuje svůj původ od rodokmenu krále Davida), případně symboly smutku (zlomená pochodeň, smuteční vrba) nebo znak povolání (nůž řezníka na rituální porážku, náčiní pro obřízku, klíče od Synagogy synagogálního sluhy)," říká Terezie Dubinová, průvodkyně po turnovském hřbitově.
" Všichni zemřelí byli bez ohledu na svůj původ či majetek pohřbíváni v bílém rouchu. K mrtvému se nevkládaly žádné předměty ani dary, neboť jak praví přísloví o relativitě pozemského majetku: Rubáš nemá kapsy," dodává Terezie Dubinová.
Pokud navštívíte židovský hřbitov, tak si pamatujte, že je dodnes dodržován zvyk neklást na hrob květiny, ale pouze kamínky, připomínající náboženské tradice.
Co vás bude čekat při návštěvě hřbitova. Ve hřbitovním domku, v němž byla dříve márnice a byt hrobníka, je zde nyní expozice věnována židovské komunitě. Nejstarší dochované náhrobky na hřbitově pocházejí ze 17. století, nejmladší pak z doby krátce po druhé světové válce.
" Náhrobky tvoří pravidelné řady a lze podle nich určit světové strany. Nápisy na náhrobcích jsou orientovány k jihu. Zachované náhrobní nápisy představují důležitý historický pramen a není divu. Zatímco starší náhrobky jsou popsány výhradně v hebrejštině, již ve čtyřicátých letech 19. století se objevují nápisy v němčině a na přelomu 19. a 20. století se zde objevuje i čeština," dozvíte se z průvodce.
Víte, že na hřbitově odpočívají např. přímí předci Pavla Tigrida či spisovatele Ivana Olbrachta?
Přestože v rámci stavebních prací při úpravě silničního obchvatu byla vykácena část stromů, ještě dost jich na hřbitově zůstalo, jsou pravidelně rozmístěny a v jejich stínu se můžete na hřbitově zamyslet nad historií židovské komunity nejenom v Turnově. Pokud vám k tomu bude vadit dopravní ruch na mostě nad hřbitovem, tak přijměte vysvětlení, že jde o kompromis dvou zájmů jednak o zachování významné památky a také o vyřešení dopravní situace ve městě. Mohlo to dopadnout hůř, kdyby byl hřbitov rozdělen na dvě části nebo by úplně zanikl. Naštěstí nyní žijeme v době, kdy se činí kompromisy.
Odkaz na autorův článek o židovském hřbitově v Mladé Boleslavi. Mrkněte se na něj !!!
https://www.turistika.cz/turisticke-cile/detail/mlada-boleslav-zidovsky-hrbitov-
Turnovský židovský hřbitov jsme navštívili během dovolené v Českém ráji. Postupně jsme si prošli celé město a nemohli jsme vynechat ani tuto památku, která se dnes nachází pod mostem silniční výpadovky na Jičín a tak pohled na hřbitov působí poněkud pitoreskně. K výstavbě silničního průtahu městem došlo v letech 1988-1991.
Auto jsme zaparkovali na přilehlém malém parkovišti a otevřenou brankou jsme vstoupili na židovský hřbitov, jenž byl založen zřejmě v druhé polovině 17. století a poslední pohřeb se zde konal v roce 1956. Jak jsme se dozvěděli z informační tabulky kolem roku 1800 byl postaven hřbitovní domek, v němž se nachází malá expozice židovského osídlení v regionu s unikátním rituálním stolem z jednoho kusu kamene. Do domku, v němž dříve byla márnice a byt hrobníka jsme se bohužel nedostali a tak jsme si prošli pouze areál o ploše 2.179 m2, který byl roce 2002 rekonstruován.
Mimo 550 náhrobků barokního, klasicistního, secesního a moderního typu jsme shlédli také nejstarší čitelný náhrobek , který pochází z roku 1680.
Zaujala nás také informace, že původní židovský hřbitov se v Turnově nacházel jihozápadně od náměstí a byl beze stopy zrušen někdy v počátku 18. století.
Pak jsme již hřbitov opustili a odjeli za další památkou v Turnově, kterou představoval Husitský kostel, o němž se více dozvíte v mém dalším příspěvku.
Židovský hřbitov je volně přístupný.