Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Rozhledna
V sobotu 18. února 2012 uplynulo 20 let od otevření žižkovské věže pro veřejnost.
Nejvyšší stavba v Praze je bezesporu dominantní a unikátní, ale také svým způsobem kontroverzní. Po architektonické stránce se těší uznání, ale také opovržení. Server virtualtourist.com ji označil dokonce za druhou nejošklivější stavbu světa. U některých obyvatel z okolí vysílače panují i obavy z radiomagnetického záření. Alespoň ve fázi územního řízení byl odpor obyvatel z tohoto důvodu více než silný.
O výstavbě žižkovského vysílače se rozhodlo především proto, že televizní vysílače Cukrák a Petřín již nepostačovaly pokrývat stále se rozrůstající metropoli. Projekt „rakety“, jak se žižkovskému vysílači někdy přezdívá, začal vznikat v roce 1984 podle Ing. arch, Václava Aulického, Ing. Alexe Béma a statika dr. Ing. Jiří Kozáka. Stavět se začalo v roce 1985. Dokončení věže se podařilo za šest let a tři měsíce v roce 1991. Televizní a rozhlasový signál se dalo naladit v květnu téhož roku.
Parametry věže jsou obdivuhodné.
Základ věže tvoří kruhová železobetonová deska o průměru 30 metrů. Její tloušťka činí 4 metry. Základová spára je v 15 metrech hloubky. Vždyť taky celková hmotnost věže je 11.800 tun.
Vlastní konstrukce věže je tvořená třemi ocelovými tubusy vysokými 134 m. Vnitřní stěny tubusů jsou betonové o tloušťce 25 cm. Tloušťka ocelového plechu opláštění je 16 mm.
Každý z tubusů má svoje využití. V hlavním tubusu o průměru 6,4 m jsou instalovány dva rychlovýtahy určené pro veřejnost a kabelová šachta. Rychlost výtahů je 4 m/ s. V jednom tenčím tubusu o průměru 4,8 m se nachází služební výtah, ve druhém tubusu o témže průměru potom únikové schodiště.
Hlavní tubus je prodloužený laminátovým nástavcem kontejnerového typu z prstenců o průměru 2 m. Nástavec má funkci ochranného krytu anténních systémů. Je zakončený dvoumetrovým ocelovým válcem s víkem, na kterém jsou umístěné bleskosvody, výstražná světla a tlumič výkyvů anténního nástavce. Celková výška věže tak dosahuje 216 metrů.
Součástí konstrukce věže jsou vedle tří zmíněných tubusů i kabiny v různých výškách nad sebou. V té nejnižší 66 metrů nad zemí se nachází Restaurace. Nyní je zavřená. Probíhající rekonstrukce rozdělí stávající Restauraci na tři menší. Po dokončení rekonstrukce vznikne nad Restaurací i luxusní apartmán. Předpokládá se, že by si ho mohli pronajímat například novomanželé na svatební noc. Prostřední kabina ve výšce 93 metrů je vyhlídková, umožňuje daleké rozhledy všemi směry. Za pěkného počasí má být viditelný dokonce i Ještěd. Potěšení z fotografování trochu kazí ochranné zasklení, které neumožní kvalitnější snímky. No a nejvýše je kabina s vysílací technikou. Do ní běžní návštěvníci věže nemají přístup. Nad technickou kabinou je ve výšce 120 metrů ještě plošina s anténami.
Stavba má i jednu architektonickou zajímavost z dílny Davida Černého. Tou je deset černých laminátových miminek lezoucích po tubusech nahoru a dolů. A vězte, že jedno miminko váží 100 kg. Miminka byla dočasně instalována v roce 2000 jako součást projektu PrahA – evropské město kultury. V roce 2001 byla instalována znovu, tentokrát již natrvalo. Miminka (batolata, Babies) nebyla přijata jednoznačně. V každém případě dostala žižkovskou věž do povědomí za hranicemi našeho státu.
Ale žižkovská věž je především vysílačem. Počet televizních i rozhlasových stanic šířících odtud signál se může postupem času měnit. V současné době digitálně vysílá 11 televizních a 8 rozhlasových stanic. Dalších 6 rozhlasových stanic vysílá analogový signál v pásmu VKV. Dále zde mají vysílače mobilní operátoři. Měří se tu také kvalita ovzduší.
U paty vysílače se nachází provozní budova, a v ní vysílací sál.
Žižkovská věž se nachází na rozhraní Žižkova a Vinohrad v Mahlerových sadech. Do docházkové vzdálenosti se dostanete MHD, ať už metrem (trasa A) nebo tramvají (č. 11). Výstupní stanicí je náměstí Jiřího z Poděbrad. Odtud je to k věži nejblíže ulicí Milešovkou. Žižkovskou věž hledat nebudete, je viditelná snad odevšad.
Parkování v okolí věže je vyhrazené především rezidentům, pro ostatní je omezené, placené.
Otevírací doba věže je od 10 do 23 hodin. V době rekonstrukce je vyhlídková kabina otevřená do jen 22 hodin. Restaurace je zavřená.
Vstupné je následující:
základní 120 Kč, opakované 90 Kč
studenti a senioři: 90 Kč
děti od 6 do 14 let: 60 Kč
děti do 6 let, invalidi a ZTP: zdarma
rodinné: 120 Kč
skupiny: 60 Kč/ osoba
VIP po celý rok: 500 Kč
Zkusit můžete i různé slevomaty na internetu. 2 vstupenky se dají pořídit za 120 Kč.
A ještě lahůdku nakonec. Podívejte se na zajímavá panoramata na:
http://virtual.praha.eu/veze/televizni-vez-na-zizkove.html
nebo
http://www.360cities.net/prague-18-gigapixels