Zlín - Laboratorní centrum UTB
Turistické cíle • Památky a muzea • Dům, budova
Zlín se v posledním roce proměnil na jedno velké staveniště. Díky dobře čerpaným příspěvkům z fondu z EU se výrazně mění nejen samotné město, náměstí a parky, ale velkou proměnou prochází i dosti veliká část areálu baťovského Svitu. Vlastní centrum města totiž není příliš rozsáhlé, ale díky rozšíření do oblasti bývalých továren je navýšeno o velmi zajímavou část: mrakodrap i okolní budovy prošly rozsáhlou rekonstrukcí (některé se ještě nacházejí v jejích pokročilém stádiu), a i když jejich venkovní podoba nezapře svůj původ, interiéry se změnily k nepoznání a přestěhovaly se do nich služby (např.Česká Pošta), Muzeum a Knihovna, obchody, restaurace, bistra a další. Současná tvář bývalého továrního areálu je přitom obohacena i novou architekturou, důstojně reprezentující začátek 21.století. Při vstupu do továren v minulosti vyrostla budova Technologické fakulty, zařazující se do epigonů baťovského stylu, ale její protějšek - Laboratorní centrum, otevřené v dubnu r.2014 - už má daleko modernější ráz. S okolím se naštěstí opticky nebije: stavba suverénně zapadla na své místo a obyvatelé Zlína se rádi vzbavují vzpomínek na to, co tu stávalo předtím a co bylo ostudou na jinak hrdém štítu města. Kdysi se zde - v těsném sousedství busového nádraží a nádraží ČD - nacházelo oblíbené koupaliště. Po jeho devastaci a sametovém převratu tady rychle vyrostla vietnamská tržnice, poskládaná z papendeklů a vlnitých plechů. Připomínala slumy, známé z jihoamerických velkoměst a nejeden návštěvník Zlína, který přicestoval vlakem či busem, byl pak v poznávaní města ovlivněn pohledem na příšernost, které zaregistrovaly jeho zraky hned při příjezdu.
Od dubna 2014 zde tedy stojí moderní budova se čtyřmi nadzemními, jedním sníženým a podzemním podlažím. Její hlavní součástí je (zvenčí neviditelná) železobetonová kostra, která nese tíhu 33 laboratoří a dvou velkých a tří malých poslucháren. Venkovní plášť budovy je více než bohatě prosklený a spolu s mateřskou budovou sousední Technologické fakulty UTB tvoří důstojný vstup do části areálu Svitu, měněného na novodobé centrum města. Stavba přišla na 532 miliónů korun, přičemž EU přispěla 448 milióny. Jen hodnota špičkově vybavených laboratoří přišla na 19 miliónů. Díky nim se zde ale může pokračovat ve vývoji a výzkumu, které dosáhly už před dostavbou v mnoha oblastech světových parametrů. Jedním z velmi ceněných a drahých přístrojů, který asi nám laikům mnoho neřekne, je také ten, který díky malému rozptylu rentgenových paprsků dokonale prohlédne i zobrazí jinak neviditelnou strukturu zkoumaného materiálu kdekoliv uvnitř.
(A závěrem ještě malá perlička: satelitní mapa, používaná na webu Turistiky, není ještě aktualizovaná, a tak se můžete i z pohledu ptačí perspektivy podívat na to, co "reprezentovalo" centrum Zlína ještě před necelými dvěma roky.)