Loading...
Nezastavěná parcela rozprostírající se na půdorysu lichoběžníka ve svahu nad Kudlovskou přehradou – a ohraničená ulicemi Štefánikovou, Hlubokou, Cihlářskou a Na Požáře - je příjemným místem plným zeleně a neznalého návštěvníka přitom ani nenapadne, že v minulosti bývala hřbitovem.
V době, kdy přestala stačit kapacita hřbitova rozkládajícího se okolo kostela sv.Filipa a Jakuba v centru Zlína, začalo se uvažovat o zbudování nového hlavního městského hřbitova.
Nakonec padlo rozhodnutí na toto místo, snadno dostupné pohřebním průvodům od chrámu dnešní ulicí Divadelní. Žalov vznikl roku 1841 a tehdy se nacházel ještě mimo městskou zástavbu, která v 19.století stagnovala. Pohřbívalo se tu až do roku 1933, kdy byl nahoře nad Zlínem vystavěn velký Lesní hřbitov. Definitivně byl žalov zrušen až v lednu 1949. Občané obdrželi výzvy, aby pomníky a pozůstatky svých blízkých přestěhovali na nový Lesní hřbitov. Co zůstalo, stalo se majetkem města a z plochy postupně odstraněno. Jenže ostatky blízkých v rakvích a náhrobky si mohli dovolit převézt jen ti bohatší (chudí vůbec!), takže kříže a pomníky ze zrušeného hřbitova sice zmizely, ale pod zemí dodnes zůstalo množství původně pochovaných.
V současnosti se tu nachází pěkný park s listnatými stromy, novými chodníky a lavičkami, obklopený ze dvou stran obytnými domy ulice Hluboké a Cihlářské. Středem parku úhlopříčně prochází žlutě značená tur.trasa vedoucí od obou zlínských nádraží nahoru do Kudlova. Bývalý hřbitov připomíná už jen maličký vydlážděný kruh, do jehož středu byl umístěn pomník v podobě kamene, nahoře s plaketou a nápisem. Na úpatí parku u přehradní nádrže se zakotvenou lodí, která řadu let sloužila jako restaurační zařízení, se ve stínu vzrostlých stromů nachází příjemné místo pro relaxaci.
Město si přálo prostor parku podle návrhů Barbory Machové více zatraktivnit. Což se sice částečně stalo, ale např.vystavění tyčí pro houpací sítě se setkalo s nepochopením. Část občanů s dalšími úpravami kvůli etice a odkazem na zde ještě stále pochované nesouhlasí, ale zapomínají na to, že i ulice Sadová ve středu Zlína vznikla v místech původního žalova u kostela... a navíc u nás žádný zákon zakazující výstavbu na bývalých hřbitovech neexistuje!