TURISTIKU PODPORUJÍ
61 575 turistů a cestovatelů
112 413 výletů, turistických cílů, tras a cestopisů
1 400 700,- odměny za články
Českomoravská vrchovina
Cestování a výlety
Vyberte, co Vás zajímá v oblasti Českomoravská vrchovina
Tipy na výlet vybrat: vše / nic
 ↓ 
Druh vybrat: vše / nic
Do přírody
Na golf
Na hory
Na kole
Se psem
Vinařská turistika
Za gastronomií
Za kulturou
Za sportem
Náročnost vybrat: vše / nic
Pro zdatnější
Romantika
Rodina s dětmi
Délka vybrat: vše / nic
Vycházka - půldenní
Celodenní výlet
Putování (více dnů)
Turistické cíle vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava vybrat: vše / nic
Autobusová zastávka
ŽST
Letiště
Žel. stanice
Města, obce, vesnice vybrat: vše / nic
Vesnice
Městečko
Město
Osada
Samota
Městská část
Hlavní město
Přístav
Místní část
Náměstí
Ulice
Městys
Ostatní vybrat: vše / nic
Bivak
Hraniční přechod
Infocentrum
Nordic walking point
Ostatní
Turistická známka
WebKamera
Zajímavost
Památky a muzea vybrat: vše / nic
Hrad
Zámek
Zřícenina
Trosky
Kaple
Klášter
Pomník
Kříž
Chata
Muzeum
Bouda
Kostel
Památník
Měšťanský dům
Salaš, koliba
Letohrad
Farma
Hřebčín
Zámeček
Tvrz
Skanzen
Hradiště
Rotunda
Statek
Dům, budova
Chrám
Hřbitov
Hradby
Lapidárium
Kašna
Socha
Boží muka
Hrádek
Panský dvůr
Rychta
Pevnost, opevnění
Radnice
Drobné památky
Mešita
Synagoga
Příroda vybrat: vše / nic
Hora
Kopec
Štít
Vrchol
Jezero
Potok
Pleso
Rybník
Vodopád
Propast
Minerální pramen
Jeskyně
Krasový útvar
Údolí
Skalní útvar
Jezírko
Řeka
Říčka
Pohoří
Údolí, dolina
Kaňon
Sedlo
Travertíny
Planina
Hřeben
Louka
Pramen
Kámen
Zahrada
Rašeliniště
Slatě
Památný strom
Přírodní park
Ostrov
Sopka
Pobřeží
Poušť
Park
Rokle
Přírodní památka
Vodní nádrž
Studánka
Soutěska
Tůň
Pláž
Poloostrov
Bažina, mokřady
Sport a rekreace vybrat: vše / nic
Lázně
Rekreační oblast
Koňská stezka
Aquapark
Letovisko
Koupaliště
Ledovec
Ski areál
Golf
Půjčovna lodí
Cyklo bar - hospůdka
Cyklo shop - servis
Potápění
Zábava, atrakce
Půjčovna kol
Vinařský cíl
Technické zajímavosti vybrat: vše / nic
Důl, štola, šachta
Elektrárna
Jez
Lanovka
Mlýn
Most
Přehrada
Rozhledna
Technická památka
Zvonice
Výletní místa a parky vybrat: vše / nic
CHKO
Chodník, naučná stezka
Národní park
Odpočinkové místo
Orientační bod
Poutní místo
Rezervace
Rozcestí
Turistická trasa
Turistické destinace
Vyhlídka
Výletní místo
ZOO a botanické zahrady vybrat: vše / nic
Arboretum
Botanická zahrada
ZOO
Trasy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Typ vybrat: vše / nic
Autem
Balónem
Běžecká trasa
Běžky
Cyklotrasa
Golf
In line brusle
Pěší trasa
Po vodě
Ski areál
Náročnost vybrat: vše / nic
Malá náročnost
Střední náročnost
Velká náročnost
Cestopisy vybrat: vše / nic
Tipy a novinky vybrat: vše / nic
Rady a tipy vybrat: vše / nic
 ↓ 
Doprava
Jídlo a ubytování
Ostatní
Peníze a ceny
Práce a život
Zdraví a bezpečnost
Moje dovolená vybrat: vše / nic
 ↓ 
Kdy jsme jeli vybrat: vše / nic
Jaro
Léto
Podzim
Zima
Délka dovolené vybrat: vše / nic
Méně než 1 týden (do 6 dní)
1 týden (7-9 dní)
Delší než 1 týden (10-12 dní)
2 týdny a více (13 a více dní)
S kým vybrat: vše / nic
Rodina s dětmi do 5-ti let
Rodina s dětmi do 10-ti let
Rodina s dětmi 10-18 let
S partnerem
S přáteli
Typ vybrat: vše / nic
Pobyt
Aktivní dovolená
Poznávací dovolená
Eurovíkend
Plavba
Prodloužený víkend
Zaměření vybrat: vše / nic
K moři
Na lyže
Za zábavou a poznáním
Do přírody
Na hory
Cyklo
Se psem
Na vodu
Aerobic
Golf
Wellness
Potápění
Za kulturou
Zábavné parky
Aquaparky
Gastronomie
Jak jsme jeli vybrat: vše / nic
Autem
Autobusem
Letadlem
Lodí
Jinak
Jak a kde jsme bydleli vybrat: vše / nic
Dům / rekreační objekt
Kemp
Apartmán
Hotel / Penzion
Stravování na dovolené vybrat: vše / nic
Vlastní
Snídaně
Večeře
Polopenze
Plná penze
All Inclusive
Ultra all inclusive
Fotogalerie vybrat: vše / nic
zobrazit výsledky

Zřícenina hradu Orlík.

Turistické cíle Památky a muzea Zřícenina

Fotografie (11)  • Foto: Zdenek7
Foto: Zdenek7

Počátky hradu Orlíka, který byl původně nazýván Humpolec, podle města nad kterým byl vystavěn, spadají do konce 14. století. Hrad je poprvé připomínán roku 1404 v souvislosti s jeho dobytím Jindřichem z Rožmberka. Při těchto potyčkách mezi zastánci a odpůrci krále Václava IV tak humpolecký hrad došel k úhoně. Tento čin nenechal majitele hradu chladným a tak ještě do poloviny 15. století nechal hrad obehnat novou kamennou zdí. V průběhu 15. a 16. století vlastnili hrad významné rody - páni z Leskovce, Trčkové z Lípy a páni z Říčan. Budují nová obytná křídla, staré budovy opravují a zároveň hrad opevňují. Roku 1601 Kryštof Karel z Roupova přikupuje k hradu herálecké panství. Dochází k přesunu panského sídla na herálecký zámek a hrad Orlík je využíván k hopodářským účelům. v průběhu dalších desetiletí zájem o Orlík dále upadá, vybavení hradu je postupně rozprodáváno a od 19. století je hrad rozebírán za účelem získání stavebního materiálu pro obyvatele okolních obcí. Kdysi mohutný hrad se mění ve zříceninu.....

Podobné příspěvky
Humpolec – hrad Orlík
Hrad se nalézá na Českomoravské vrchovině asi dva kilometry severně od města Humpolec směrem na Havlíčkův Brod. Příjezd k záchytnému parkovišti pod hradem v obci Rozkoš je ze silnice I 34 z Humpolce směrem na Havlíčkův Brod a je značen hnědými ukazateli ke kulturním cílům již od přivaděče z dálnice. Ve vsi Rozkoš, asi 300 metrů od hradu, je možnost bezplatného parkování. Na hrad se lze také vydat pěšky z Humpolce. Procházka je to příjemná, dlouhá necelé dva kilometry.
Počátky hradu spadají do poslední třetiny 14. století. První písemná zpráva, která by se mohla vztahovat k hradu, pochází z roku 1399. Píše se v ní o sezení Jindřicha z Dubé na Humpolci. Přímo o hradě se hovoří až ve zprávách z roku 1404 v souvislosti s jeho obležením a dobytím Jindřichem z Rožmberka. Vlastní hrad pánů z Dubé byl situován v jižní části dnešního hradního komplexu. Jednalo se o nevelkou stavbu obdélníkového půdorysu, chráněnou na jižní a západní straně strmými svahy hradního návrší. Na severní, nejsnáze přístupné, straně byl příkop, přes který vedl most k bráně. Zde se také nacházela mohutná dutá hranolová věž o základně 5,5 metru, do které se chodilo po můstku z protilehlého paláce. Palác přiléhal k hradbám a tvořil jižní a západní stranu hradního komplexu. Mezi bránu a palác byla později přistavěna malá kaple. Hospodářské předhradí bylo opevněno zřejmě z největší části jen dřevěným plotem, příkopem a valem. Po roce 1404 zřejmě ještě Jindřich z Dubé nechal areál obehnat kamennou hradbou.
Počátkem roku 1416 Jindřich z Dubé umírá a hrad roku 1420 odkupuje Jan Leskovec z Leskovce. Hrad je v té době radikálně přestavován.  Stará ohradní zeď je nahrazena novou a pozůstatky opevnění jsou doplněny o nové čtvercové bašty. V severovýchodní části předhradí je vybudována nová obytná budova. Starší vstup do horního hradu je zazděn a nový byl veden přes věžovou bránu, vklíněnou mezi prostřední baštu a věž. Bašta poblíž první brány je v přízemí upravena na hradní kuchyni. Přestavěny jsou také paláce horního hradu a sklepení nově zaklenuta valenou klenbou.
Roku 1496 bylo panství prodáno Janu Trčkovi z Lípy. Opět zde probíhají nové změny interiérů i exteriérů. Například je budován renesanční reprezentační palác v severní části areálu. Velká pozornost je však kladena i na zvýšení obranyschopnosti hradu. Při první hradní bráně na severovýchodě je budováno nové dělostřelecké opevnění - tzv."bastión".
V polovině 16. stol. je hradní stavba nově přejmenována na Orlík. Roku 1560, když hrad kupuje Jan Říčan z Říčan a na Kosové Hoře, je však hrad a dvůr poplužní pod hradem uváděn jako pustý. Zřejmě se v té době stala nějaká pohroma. Noví majitelé své stavební aktivity směřují na obnovu sídla. Po vnitřním obvodu západní části areálu jsou přizděny další přízemní objekty. Dalším majitelem se stává Kryštof Karel z Roupova, který přikupuje panství herálecké a na nový herálecký zámek přemisťuje své sídlo. hrad Orlík tudíž zůstává pouze jako správní sídlo. Kryštof Karel z Roupova je však také posledním českým pánem na Humpolci a panstvích okolních. Po bitvě na Bílé Hoře roku 1621 je mu majetek konfiskován.
Hrad sice odkoupil v roce 1623 Filip starší, hrabě ze Solmsu, ale panstvo sídlí na Herálci a Orlík pustne. V 17. století, a zvláště za 30-ti leté války chybí o hradě jakékoliv zprávy. Ještě v roce 1708 je hrad uváděn jako pustý zámek Orlík s dobře zachovalými zdmi, sídlí zde však pouze myslivec.
A tak se Orlík postupně dostává do zapomnění a mění se v rozvaliny. Vybavení je rozprodáváno a hrad rozebírán na stavební Kámen. Z roku 1803 pochází první zachovalé vyobrazení hradního komplexu před jeho úplnou zkázou. V první polovině 19. století se zřítila část nárožní hradní věže a později pod rukama dělníků mizí i první hradní brána s hradbami v okolí.
Na začátku 20. století hrozí úplné zřícení hradní věže, a proto dochází v roce 1913 na popud místních rodáků k první konzervaci jejich zbytků i ostatního zdiva. V letech 1939-41 jsou prováděny Klubem českých turistů další zabezpečovací práce. Po roce 1945 je areál hradu centrem mládežnických akcí, které jsou však v 70-tých letech z důvodu špatného stavu objektu zakázány. Hrad není udržován, pustne a mění se v rozvaliny.
V roce 1988 na hradě začíná pracovat malá skupina místních nadšenců, která se později transformuje v občanské sdružení - humpolecké pobočky Klubu Augusta Sedláčka. Od roku 1992 probíhají stavební opravy, financované Okresním úřadem v Pelhřimově a městem Humpolec. V roce 1997 je areál zpřístupněn veřejnosti. V témže roce humpolecká pobočka Klubu augusta Sedláčka zakládá obecně prospěšnou společnost Castrum o.p.s., která se stává oficiální organizací zajišťující správu hradu. Orlík je v této době již majetkem města Humpolec a postupně se daří dokončit opravy horního hradu a provést i zajištění většiny dolního hradu. V polovině prvního desetiletí 21. století se podařilo realizovat stavbu správní budovy a tak otevřít cestu dalšímu využití hradu. Opravy zbývající části hradu by měly být prováděny postupně s ohledem na finanční možnosti.
Filmaři si často toto zajímavé místa nevybírají, i přesto sem může televizní divák zavítat každý rok o Vánocích. Pohádka „Jak se budí princezny“ (Václav Vorlíček – 1977) je totiž bezesporu televizním hitem patřícím neodmyslitelně na obrazovky ke konci roku.

*

Některá ze zajímavých míst, která jsem ještě v Humpolci a okolí navštívil:

- vyhlídková věž kostela sv. Mikoláše

- muzeum Dr. A. Hrdličky

- občan Hliník

*

Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: https://cestou-necestou-s-matejem.blogspot.com/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/

Soutěž - Chodíme s VZP
Orlík (u Humpolce)

Zříceniny hradu Orlík stojí na vysokém kopci nedaleko Humpolce na Pelhřimovsku v kraji Vysočina. Původně nevelké hradní jádro tvořil palác a na severovýchodní straně štíhlá na koso postavená hranolovitá věž, střežící sousední bránu. Při pozdně gotické přestavbě obklopila hradní jádro na jihu a východě parkánová hradba se čtverhrannými věžemi, která na severní straně uzavírala nové dolní nádvoří s prostornou palácovou budovou a východní bránou doplněnou bastionem. Zazděn byl i původní vstup do vnitřního hradu, který nahradila nová věž. Z hradu se zachovaly mohutné zříceniny všech hradních částí. V dochovaných prostorách jsou ukázky středověkých dílen, výstava o dějinách hradu, jeho opravách a experimentální archeologii.

Historie

Hrad, původně nazývaný Humpolec, vznikl ve 2. polovině 14. století. První zmínka je z roku 1399, kdy hrad patřil Jindřichovi z Dubé. Od roku 1420 byli majiteli Orlíka Leskovcové. Na přelomu 15. a 16. století byl objekt za Trčků z Lípy výrazně rozšířen a opevněn. Nedlouho poté byl však hrad za neznámých okolností opuštěn a již v roce 1560 se připomíná jako pustý. V letech 1913 ? 1918 byla zřícenina konzervována a znovu v nedávné době.

GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor (49.545, 15.383)
Poslední aktualizace: 2.9.2012
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
Autor: Zdenek7
Kvalita příspěvku:    
Hodnotit kvalitu příspěvku
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Humpolec

Vyhledání vlakového spojení
Datum a čas:
Odkud:
Kam:
2,1km od místa

Příspěvky z okolí Zřícenina hradu Orlík.

hrad Orlík
hrad Orlík
Tipy na výlet
Hrad Orlík stojí přibližně 2km severně od Humpolce směrem na Havlíčkův Brod. Přijeli jsme zde autem a zaparkovali na parkovišti v Rozkoši, které se nachází přibližně 300m od hradu. Počátky hradu spadají do poslední třetiny 14.století. Jedním z původních majitelů byl JIndřich z Dubé. Od roku 1496 je hrad radikálně přestavován. Stará ohradní zeď je z větší části stržena a…
0.5km
více »
Hrad Orlík nad Humpolcem láká romantiky a netopýry
Hrad Orlík nad Humpolcem láká romantiky a netopýry
Zřícenina
Starobylé sídlo proslulých Trčků z Lípy či pánů z Říčan dnes láká návštěvníky putující za romantikou a výhledy. Malebná zřícenina gotického hradu vprostřed lesů Českomoravské vrchoviny se od…
0.5km
více »
NAUČNÁ  STEZKA  BŘEZINA
NAUČNÁ STEZKA BŘEZINA
Tipy na výlet
NAUČNÁ STEZKA BŘEZINA NA HUMPOLECKU Naučnou stezku můžete navštívit na jaře, kdy jsou lesy nejkrásnější, v letní turistické sezóně je přístupný hrad, houby ve zdejších lesích rostou hlavně na podzim a důlní díla p…
0.6km
více »
Zřícenina hradu Orlík s rozhlednou
Zřícenina hradu Orlík s rozhlednou
Tipy na výlet
Když už jsme cestou na Moravu zastavili v Humpolci, musíme samozřejmě zajít i na zříceninu hradu Orlík. Zříceniny mám ráda, navíc tady je původní věž opravena a zpřístupněně jako rozhledna. Volíme však tu nejkratš…
0.6km
více »
Rozcestí Orlík (zřícenina)
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Rozcestí Orlík (zřícenina)
Rozcestí
Rozcestí žluté turistické značky pod hradem Orlíkem u Humpolce. Jedná se o klasickou spojku, jak byla žlutá značka původně plánována - začíná Na Štůlách (0,5 km), kam se dostaneme z Humpolce po modré turistické značce, poté, co projde přes Rozkoš (1 km) a kolem Pařezitého (3 km), skončí na rozcestí u Bysterské silnice. Odsud je opět možné se po modré značce dostat do Humpolce.
0.6km
více »
Orlík - zřícenina hradu u Humpolce.
Orlík - zřícenina hradu u Humpolce.
Fotogalerie
Hrad Orlík, původně nazývaný Humpolec, byl vystavěn ve 14. století pány z Dubé. V dalších dvou staletích často měnil majitele a v 16. století byl definitivně opuštěn. Dnes je v průběhu…
0.6km
více »
Humpolec – hrad Orlík
Soutěž 10 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Humpolec – hrad Orlík
Zřícenina
Hrad se nalézá na Českomoravské vrchovině asi dva kilometry severně od města Humpolec směrem na Havlíčkův Brod. Příjezd k záchytnému parkovišti pod hradem v obci Rozkoš je ze silnice I 34 z Humpolce směrem na Havl…
0.6km
více »
Humpolec – židovský hřbitov
Humpolec – židovský hřbitov
Hřbitov
Židovský hřbitov, který se nachází nad městem Humpolec – nebo pod zříceninou hradu Orlík – můžeme oprávněně považovat za jeden z nejcennějších na Vysočině. Založen byl v roce 1710, ale jeho horní část pochází až z…
0.7km
více »
Toleranční kostel v Humpolci, zajímavý osud, nyní součást skanzenu
Toleranční kostel v Humpolci, zajímavý osud, nyní součást skanzenu
Kostel
Vedle hřbitova na kopci nad Humpolcem stojí tak zvaný Toleranční kostel. Tolerančních kostelů stojí dosud v Česku několik. Kostel je otevřen v rámci návštěvy skanzenu Zichpil – Nápravníko…
1.1km
více »
Zichpil - místní skanzen v Humpolci
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Zichpil - místní skanzen v Humpolci
Skanzen
Na svahu nad Humpolcem v 19. a 20. stolení vyrostla chudinská zástavba lokality zvané Zichpil. V jeho těsném sousedství stálo bývalé Židovské město. Jednalo se o menší roubené, částečně r…
1.3km
více »
Cyklovýlet - Humpolec - Lipnice - Havlíčkův Brod - Humpolec.
Cyklovýlet - Humpolec - Lipnice - Havlíčkův Brod - Humpolec.
Trasa
Vyjíždíme z Humpolce po modré turistické prudkým stoupáním směrem na hrad Orlík. Po jeho prohlídce sjedeme zpět na modrou a jedeme lesní cestou směrem ke Třem jezírkům, před nimi odbočíme z modré vlevo a pokračuje…
1.3km
více »
Cyklovýlet na Melechov a Stvořidla.
Cyklovýlet na Melechov a Stvořidla.
Trasa
Na tento výlet vyjíždíme z Humpolce po červené turistické značce směrem na Světlický dvůr a dále přes Proseč a  Staré Hutě do Rejčkova. Odtud stoupáme na Rohuli, kde odbočíme na zelenou a po té jedeme stálým stoup…
1.3km
více »
Na kole Vysočinou - otvírání silnic.
Na kole Vysočinou - otvírání silnic.
Trasa
Tradiční otvírání silnic jsme letos nechali až na konec března. Ten nejvážnější důvod byl, že někteří z nás prodělali vážné choroby /kašílek a rýmička/. Tím dalším bylo, že jsme stejně celou zimu na kolech jezdili díky dobrému počasí. Vyrážíme z Humpolce po zelené turistické  na Jihlavskou ulici a za městem u kolejí odbočujeme vlevo a podél trati polní a pak lesní cestou jedeme na Vilémov. Projedeme lesem a jsme u rybníka Pařezáče. Tady je první zastávka a koupání . Voda je na toto roční období docel…
1.4km
více »
Vysočinou na kole - jarní výlet po rybnících v okolí Humpolce.
Vysočinou na kole - jarní výlet po rybnících v okolí Humpolce.
Trasy
Na Vysočině je mnoho krásných cyklistických tras. Tentokrát jsem si vybral vyjížďku po rybnících. V okolí Humpolce je jich  spousta a některé z nich jsem za krásného jarního počasí objel.Z…
1.4km
více »
Hliník se odstěhoval do Humpolce ...........
Hliník se odstěhoval do Humpolce ...........
Zajímavost
  Památná věta „Hliník se odstěhoval do Humpolce!“ zlidověla a díky tomu byla Hliníkovi v Humpolci  v roce 2002 odhalena pamětní deska a posléze i otevřeno recesistické muzeum na jeho počest. Hlášku ve filmu pro…
1.5km
více »
Hliníkova pamětní deska v Humpolci.
Hliníkova pamětní deska v Humpolci.
Pomník
Hliník je fiktivní postava zmiňovaná v komedii "Marečku, podejte mi pero!" Hláška „Hliník se odstěhoval do Humpolce!“ zlidověla a v Humpolci mu byla odkryta pamětní deska a posléze i otevřeno recesistické Muzeum n…
1.5km
více »
Cyklovýlet - Humpolec  - Jiřice - Lhotice - Želiv - údolí Želivky - Havlův kopec - Humpolec.
Cyklovýlet - Humpolec - Jiřice - Lhotice - Želiv - údolí Želivky - Havlův kopec - Humpolec.
Trasa
Výlet zahajujeme na náměstí v Humpolci. Jedeme po zelené turistické značce směrem na Hněvkovice, před mostem přes dálnici odbočíme vpravo a sjedeme na čerpaci stanici Shell. Na parkovišti u výjezdu je po pravé str…
1.5km
více »
Vysočinou na kole: Humpolec - přehrada Sedlice - sv. Haštal - Červená Řečice - Želiv - Humpolec.
Vysočinou na kole: Humpolec - přehrada Sedlice - sv. Haštal - Červená Řečice - Želiv - Humpolec.
Trasy
Další jarní cyklovýlet začíná v Humpolci. Odsud se vydáváme po cyklostezce č. 161 přes Hněvkovice a nad Kletečnou odbočíme na zelenou turistickou do Šimonic. Pokračujeme lesní cestou po…
1.5km
více »
Zimní vycházka okolo hradu Orlíka.
Zimní vycházka okolo hradu Orlíka.
Trasy
Dnešní vycházka byla zajímavá především z důvodů inverzního počasí. Humpolec leží 527 m nad mořem, hrad Orlík v nadmořské výšce 645 m. Ve městě hustá mlha a na Orlíku krásné slunečné počasí. Z okolních kopců byl v…
1.5km
více »
Na kole předjarní Vysočinou.
Na kole předjarní Vysočinou.
Trasy
Březnové sluníčko láká k výletům do přírody. Sníh roztál a tak je možné vytáhnout kolo a vyrazit. Dnešní trasa po Vysočině začíná v Humpolci a vede nás na zříceninu hradu Orlíka nad městem. …
1.5km
více »
Rozhledna na hradě Orlík nad Humpolcem.
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Rozhledna na hradě Orlík nad Humpolcem.
Rozhledna
Na hradě Orlík nad Humpolcem stojí nová rozhledna. Snaha o vytvoření vyhlídkové věže v rámci areálu hradu Orlíka se datuje již od roku 1990, kdy byl…
1.5km
více »
Rozhledna Bernard.
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Rozhledna Bernard.
Rozhledna
V areálu humpoleckého pivovaru Bernard stojí nová rozhledna. Je vysoká 33 metrů a na vyhlídkovou plošinu musíte vystoupat 189 schod. Působí dojmem, že je součástí pivovarského komína, ale je to samostatná konstrukce obepínající komín. Rozhledna je součástí nově otevřeného návštěvnického centra pivovaru Bernard. Vedle 55 metrů vysoké věže kostela sv. Mikuláše jde o druhou dominantu Humpolce. Z rozhledny je vidět panorama města, hrad Lipnice, zřícenina hradu Orlík i známý vrch Melechov.Provozní doba rozh…
1.5km
více »
Město Humpolec
Město Humpolec
Tipy a novinky
Navštivte město Humpolec, město pro byznys, město kam se odstěhoval "Hliník", město spojené s významnými osobnostmi, jako je světoznámý antropolog Dr. Aleš Hrdlička, spisovatel Jan Zábrana, básník a muzikant Iva…
1.5km
více »
Humpolec.
Humpolec.
Město
Humpolec vznikl jako strážné místo uprostřed pohraničních hvozdů, kde vedla důležitá stezka vedoucí z Prahy na Moravu. Podle pověsti stál při zrodu Humpolce…
1.5km
více »
Na kole na Velký a Malý Blaník.
Na kole na Velký a Malý Blaník.
Trasa
Tento výlet jsme plánovali delší dobu. Ale protože jsme se nemohli shodnout na termínu, který by vyhovoval všem, stanovili jsme  17. srpen. Kdo měl čas, tak jel, ostatní ostrouhali. Trasa měla být dlouhá 95 km, al…
1.5km
více »
Když Kuna nese nanuk aneb Litomyšl a Vysočina  kulturně – poznávací
Když Kuna nese nanuk aneb Litomyšl a Vysočina kulturně – poznávací
Cestopisy
Tak jsem se po čase opět vypravil do míst, která jsem před pár lety projížděl na kole. Vysočina je krásná, zajímavá a atraktivní, takže je škoda sem nezajet, pokud se taková možnost naskytne. Nám tato příležitost …
1.5km
více »
Podzimní cyklovýlet okolo Lipnice nad Sázavou.
Podzimní cyklovýlet okolo Lipnice nad Sázavou.
Trasa
Slunečné říjnové odpoledne láká k vyjížďce na kole. Podzim na Vysočině je krásný a barevný a tak to bude opravdu vyjížďka s častými zastávkami na fotografování…
1.6km
více »
Humpolec – občan Hliník
Humpolec – občan Hliník
Muzeum
Snad žádná filmová hláška neproslavila jedno konkrétní místo jako věta z úst herce Zdeňka Srstky „Hliník odstěhoval do Humpolce“ z filmu „Marečku, podejte mi pero“. Neexistující postava Hliníka proslavila město Hu…
1.7km
více »
Zimní Vysočinou na běžkách - okruh kolem Humpolce a Lipnice nad Sázavou.
Zimní Vysočinou na běžkách - okruh kolem Humpolce a Lipnice nad Sázavou.
Trasa
Konečně po několika letech nastala pravá zima. Taková, že se dá vyrazit i na běžky. O běžecké stopy okolo Humpolce se stará několik nadšenců, jimž patří velký…
1.7km
více »
Humpolec
Humpolec
Město
Humpolec leží ve Východních Čechách, severozápadním směrem od Jihlavy. Nedaleko města prochází dálniční tah vedoucí z Brna do Prahy. Město je obklopeno vrcholky Čes…
1.7km
více »