Žudrový statek Dřevohostice
Turistické cíle • Památky a muzea • Statek
Na dřevohostickém náměstí se nachází jako poslední doklad původní historické zástavby hanácký hliněný dům z poloviny 18. století.
Žudro byl jednopatrový přístavek před průčelím obytné budovy statku. Bylo vyzděno z vepřovic - nepálených cihel. Byla to vlastně otevřená předsíň, vystupující z domovního traktu do návsi. V patře žudru se nacházela komora s úzkými okénky. Nad ní byla půda, kterou tvořil v průčelí štít s větracími otvory.
Krytinu stavby tvořily původně došky ze slámy. V dřívějších dobách byly došky, které byly určeny ke krytí hřebenu střechy namáčeny do vodou rozředěné, rozmíchané hlíny. Tím se staly těžšími a odolnějšími proti poryvům větrů. Lidově se říkalo, že se došky “kalily“. Proto se hřebenu doškové střechy říkalo „kalenica“. Ostatní došky byly proti větru zajištěny tím, že byly zatíženy travními drny a na doškových střechách se rozrůstal netřesk, kterému se zde dobře dařilo. Navíc, podle lidových pověr, netřesk chránil střechu domu před zapálením blesky. Držel doškovou střechu pohromadě a chránil ji proti větrným poryvům.
Žudro bylo vstupním prostorem do statku. Byla to jakási dnešní vstupní hala, která byla útočištěm před nepohodou, před větrem i deštěm. V zimě pak žudro chránilo obytný dům před přímými účinky mrazu a před sněhem, který nemohl být při větru tak snadno vmeten do síně.
Na jaře a hlavně v létě, ale i při teplých dnech podzimu sloužilo žudro ke společenskému životu Městečka, k setkávání a k besedám sousedů.
© VLASTIVĚDNÁ SPOLEČNOST ŽEROTÍN DŘEVOHOSTICE