BLED SLOVINSKO
JEZERO BLED, město BLED, Bledský hrad, ostrov s kostelem na jezeře BLED - SLOVINSKO
Po návštěvě Bohinjského jezera a skvělých výhledů do krajiny z výšin lyžařského střediska Vogel, nacházejícího se nad vodními prostory, jsme pokračovali do městečka Bled. Šestitisícové město se rozprostírá (v nadmořské výšce 501 m) na úpatí hřebenů Julských Alp u jezera Bled.
Okolní horské masívy (s nejvyšší horou Triglav), které krášlí atraktivní město, jsou součástí Triglavského národního parku.
Jezero Bled není příliš velké, jeho délka je 2 120 m, šířka 1 380m a hloubka až 30 metrů. Jeho voda, ač ledovcového původu, dosahuje (na rozdíl od studeného jezera Bohinjského) v letních měsících až 24°C, a to díky existenci termálních pramenů.
Společně s Bledským hradem a kostelíkem Nanebevzetí Panny Marie ze 17. stol. patří jezero mezi nejznámější a nejoblíbenější turistické atrakce a symboly Slovinska.
Výše zmíněný kostel se pyšní na jediném slovinském ostrově právě uprostřed tohoto alpského jezera.
Kdysi dávno zde uctívali Slované bohyni lásky a plodnosti. Později navštěvovali ostrov poutníci. Tyto posléze nahradili turisté.
Na ostrov („blejski otok“) se dá doplout zastřešenou veslicí - pletnou.
Přímo ke kostelu vede téměř 100 schodů. Je možné si tam zazvonit na zvon. Prý se, dle místní pověsti, vyplní naše toužebná přání.
Bledský hrad (Blejski grad), tyčící se na 140 m vysokém ostrohu nad Bledským jezerem, je nepřehlédnutelnou dominantou městečka. Příběh hradu se datuje do roku 1004. Muzeum v barokních prostorách by bývalo provedlo historií od doby prvního osídlení Bledu, část archeologická zase historií regionu. Dala jsem však přednost působivým výhledům na jezero a hory. Ostrov s kostelíčkem bylo možné vyfotit z (tajně) otevřeného okna. Poté, co ostraha lehce pokárala, jsem z protější strany hradu (též na tajnačku) zachytila cimbuří a věže hradu s pěkným pozadím Alp.
Hrad je otevřený celoročně. Žije bohatým kulturním životem (pořádají se zde svatby, festivaly, divadelní výstupy atd.).
Vstup do Bledu 7 € (rok 2011)
Město Bled je díky své poloze u Bledského jezera, napájeného již výše zmíněnými podzemními vřídly, významnými klimatickými lázněmi. Přírodní léčebné metody byly aplikovány už v 19. stol. lékařem a přírodním léčitelem, Švýcarem Arnoledem Riklim, který se zde v roce 1852 sám vyléčil.
Rikli začal zkoušet vlastní metody léčení, založené na plavání v jezeře, čvachtání se v kádích či v minerálních pramenech, dále na opalování se a na procházkách. Vzduch, sluníčko a voda byly, dle jeho názoru, zdrojem zdraví. Nemocným kurýroval revma, migrény, vysoký tlak a další neduhy. Lékař nechal ve švýcarském stylu postavit dřevěné domy, vyšetřovny a lázně. Vymyslel různé turistické trasy po okolí. Netradiční formou "rehabilitace" se staly procházky klientů v parku tak, jak je stvořil sám Pán Bůh. Tato (hanbatá) metoda se však příliš nezamlouvala místním lidem. Lékaře považovali za podivína.
Mezi prvními pacienty byli již zmínění poutníci, kteří přišli navštívit kostel, postavený na ostrově jezera Bled. Rikliho úspěch se roznesl po Evropě a dal podnět k dalšímu rozvoji lázeňství a zároveň i cestovního ruchu. Bled začal přitahovat lidi, kteří chtěli strávit svou dovolenou ve zdravém a čistém prostředí. Jeho některé metody (v kombinaci s novými terapiemi) se aplikují i v současné době.
Kromě lázeňství, ozdravných pobytů, letních rekreací, turistiky, dále např. canoeingu, surfování, rybaření, golfu nebo jen procházkování v pěkné přírodě je Bled atraktivním alpským lyžařským střediskem.
Ač jsem viděla spoustu krásných míst v Evropě, okolí Bledu, Bohinjského jezera, vodopádu Savica a rokliny Vintgar, bylo doposud jedním z největších soust pro mé oči.
Rok 2011
Vstup do Bledu 7€
Články související: