BESKYDY - Pustevny - Radhošť – Radegast - Rožnov pod Radhoštěm ČR
Křížem krážem Beskydy - cyklo i pěšmo
Pustevny - Radhošť – Radegast- Sousoší Cyrila a Metoděje - Kaple sv. Cyrila a Metoděje, Kohútka, Velké Karlovice, Javorníky, Karolínka, Lysá hora a také Čertovy skály - Lidečko, Pulčinské skály, Vsetínské vrchy atd...
2009
TIP: Netřeba klesat na mysli, když vyjedete na Pustevny (1 018 m.n.m.) a nevidíte skrz hustou mlhu nic. Počasí je zde velmi proměnlivé.
Ochutnejte ve stánku frgále (koláče o průměru 30 cm s různými druhy náplní) a poslechněte od pekaře pár slov o jejich vzniku. Dříve totiž bývalo označení "frgál" používáno pro koláč "zmetek - nepovedenec".
Sjeďte pak dolů a navštivte Valašské muzeum v přírodě v nedalekém Rožnově pod Radhoštěm (20 km).
Valašské muzeum v přírodě - Rožnov pod Radhoštěm
Ve stř. Evropě je tento moravský skanzen lidové architektury druhým nejstarším. V roce 1925 muzeum založili bratři Jaroňkové.
Nejrozsáhlejší expozicí skanzenu je Valašská dědina. Shlédli jsme zde interiéry domků, salaše, kovárnu, hospodářská stavení, stáje a jiné stavby. Velmi pěkně jsou v muzeu znázorněny obyčeje předků, lidové umění a tradiční techniky, s nimiž se už v současnosti nesetkáme.
Dřevěné městečko je nejstarší částí muzea.
V areálu je možné dále navštívit Mlýnskou Dolinu. Otevřena pro veřejnost byla v roce 1982. Nachází se tu funkční technické stavby – pily, hamr, lisovna oleje, mlýn atd.
Odpoledne se na nás usmálo sluníčko. Vrátili jsme se na druhý pokus do Pusteven (za Prostřední Bečvou doleva).
PUSTEVNY
Horské sídlo je pojmenované po poustevnících, kteří zde kdysi žili. Rekreační oblast nabízí naučné a turistické stezky, pěkné cíle i sportovní aktivity a v zimě se sedlo stává vyhledávaným lyžařským střediskem.
Prohlédli jsme si Maměnku a Libušín* - dřevěné srubové stavby s bohatým zdobením (symboly Pusteven), postavené v roce 1898 ve stylu lidové architektury. Stavby navrhl architekt Dušan Jurkovič a dohlíží na ně Valašské muzeum v přírodě.
3. března 2014 byla chata Libušín výrazně zničena požárem.
V roce 2021 jsme si s kamarádkou Olčou při naší další jednodenní túře v Beskydech tuto národní kulturní památku prohlédly opět v plné parádě. Prohlídce předcházel výstup na Radhošť s následnou vycházkou po hřebeni kolem pana Radegasta a dále na Pustevny a pak jsme se zase skutálely dolů.
(TRASA: Z Rožnova pod Radhoštěm po červené na Radhošť, odtud po modré a zároveň po zelené NS Radegast kolem sochy Radegasta na Pustevny. Odtud po červené a zároveň po zelené NS Čertův mlýn k rozcestníku Martiňák a odtud po žluté do Horní Bečvy. Sem si pro nás přijela další kamarádka autem. 21 km/826 m převýšení)
Ale zpět k našemu putování - do roku 2009:-)
RADEGAST
(trasa: po modré 1 400 m z Pusteven)
V roce 1930 rodák z Frenštátu Albín Polášek (profesor uměl. školy v Chicagu) vytvořil dva odlitky sochy RADEGASTA z umělého kamene se železnou vložkou a přísadou drti ze žuly. Radegast však ve výšce 1 129 m špatně odolával tvrdým klimatickým vlivům. O instalaci kopie Radegasta rozhodl Krajský ústav památkové péče v Ostravě a finančně zasponzoroval nošovický pivovar (používající ve svém logu siluetu Radegasta). Sochu zhotovili kamenosochaři Jan Sobek a Miroslav Zubíček z Leskovce u Vsetína. Jejich životní (žulová) zakázka snad bez vážnějšího poškození v drsných horských podmínkách vydrží. Originál Poláškova Radegasta se nyní nachází ve vstupní hale frenštátské radnice a odlitek druhého Poláškova slovanského boha skončil v pražské zoo.
RADHOŠŤ
Hora Radhošť, významná dominanta západního okraje hřebene Moravskoslezských Beskyd, tyčící se ve výšce 1 129 m.n.m., bývá spojována s uctíváním Radegasta, pohanského boha pohostinnosti, úrody a plodnosti. Na vrchu hory stojí dvě umělecká díla - socha Radegasta a o 2,4 km dál před kaplí sv. Cyrila a Metoděje se nachází sousoší Cyrila a Metoděje. Z vrcholu Radhoště (cca 4 km od Pusteven po modré) je možné za příznivého počasí spatřit Javorníky, Lysou horu, Vsetínské vrchy, Bílé Karpaty, Malou Fatru, Západní Tatry a další přírodní skvosty.
Kaple sv. Cyrila a Metoděje, pocházející z konce 19. stol., je nejvýše položenou církevní stavbou v Česku. Nosné zdi má z kamene, ale považována je za stavbu dřevěnou. Při obkládání šindelem byla v roce 1924 dostavěna věž ve tvaru jehlanu.
Sousoší Cyrila a Metoděje z r. 1931 je pravým opakem sochy pohanského boha Radegasta. Zhotovitelem díla je též sochař Albín Polášek. Bronzové sousoší věrozvěstů (2,60m/ 800 kg) stojí na stejném místě, kde dříve stával kamenný kříž, který byl přemístěn ke kapli.
Cestou zpět skloňte hlavy, nezapomeňte zobat borůvky... a pokud vás nezasytí, přibrzděte v hotelu Radhošť a ochutnejte krajové speciality - valašskou kyselicu, brynzové halušky se slaninou nebo třeba borůvkové knedlíky.
Pár tipů na zajímavé zastávky cestou z Radhoště:
- Ve Velkých Karlovicích stojí za shlédnutí dřevěný Kostel Panny Marie Sněžné ...
- Ve sklářské vesničce Karolínka se nachází zelenkavá vodárenská nádrž, ale hlavně obchůdek se vkusnými skleněnými výrobky za velice příznivou cenu...
- V Novém Hrozenkově lze odbočit doleva a vyjet do Javorníků (na československou hranici) do Ski centra Kohútka a zopakovat si halušky, či borůvkové knedlíky - obojí tam vaří bezkonkurenčně.
Další tipy na výlety autem a pěšmo v okolí:
Čertovy skály u Lidečka - zajímavé skalní uskupení z rozpukaného pískovce... ví čert, jestli byl (dle pověsti) strůjcem díla čert, v každém případě skály statečně odolávají erozím.
Pulčinské skály (Pulčiny) - stěny obrovských balvanů (s mizivými pozůstatky středov. hradu), největší moravské skalní město, ukryté v lese masivu kopce Hradisko - pouhé 3km od Čertových skal po modré tur. značce. Stojí za návštěvu, výhledy ze skal do okolí jsou parádní.
Javorníky - KOLO - TIP na výlet s menšími dětmi (nutno jet min. 2 auty)
v Novém Hrozenkově (směrem od Velkých Karlovic) odbočte doleva a vyjeďte nahoru ke Ski centru Kohútka. Zde na chvíli zanechte bandu cyklistů.
Poté se (pouze řidiči) se dvěma auty z Kohútky vrátí dolů a přes Nový Hrozenkov dojedou do nedalekých Huslenek - cíle cesty. Jedno auto zaparkují a druhým se opět dostanou do startu - do Kohútek. (mapa)
Cesta po javornických hřebenech je nenáročná (mapa), na kole ji zvládnou i mrňata. Po skutálení se z kopců do Huslenek (do cíle) se řidiči vrátí pro auto v Kohútce.
Řešili jsme takto i při jiných výletech, které nebyly okruhy a kde by byl výjezd do kotárů pro malé děti prakticky nemožný.
Vsetínské vrchy - též vhodné na KOLO - start ze Vsetína a pak dle cyklotras a chuti.
Tip na ubytování za slušnou cenu: Autokemp u splavu, Hovězí
Poděkování tahounům na cestách - Dvořákům a Konečným
2017
LYSÁ HORA
Byl by hřích nepokořit Královnu Moravskoslezských Beskyd (1323 m n. m.).
V roce 2017 jsme s kamarádkami vyrazily z Ostravice (od cyklorozcestníku Ostravice) po červené 7 km vzhůru až k vrcholu, kde jsme si užily parádních výhledů na Beskydy i Malou Fatru. Poté jsme se skutálely po žluté zpět do Ostravice. Ještě nahoře jsme spekulovaly, na který další kopeček vyrazíme. V Ostravici jsme s pokorou (ušmatlané) nasedly do auta, ve Velkých Karlovicích pozdravily opravený dřevěný Kostel Panny Marie Sněžné ... a v Novém Hrozenkově se ponořily do vodní nádrže Balaton. Osvěžené jsme pak vyjely na Kohútku a po výborném občerstvení v Horském hotelu Kohútka se s nádherným dnem rozloučily na vycházce po javornickém hřebeni.
Poděkování Olči za nápad, organizaci a veškerý servis !!!
Pozdravy Lindě Beniačové, která se zúčastňuje beskydského závodu LH 24 (24 hodin na Lysé hoře, 12km okruhy s převýšením 800 m, mistrovství ČR v zimním horském maratonu). Získala již několik titulů. Klobouk dolů a neskutečný respekt, Lindo !