Česká Kanada, Český Rudolec - malá HLUBOKÁ, Landštejn, Peníkov - vodní pila - CYKLO
Česká Kanada 2009
Současné území České Kanady se rozprostírá v Jižních Čechách u rakouských hranic (na česko – moravsko – rakouském pomezí) mezi Novou Bystřicí, Slavonicemi a obcí Kunžak. Rozloha této příhraniční oblasti činí asi 283 km2. Přírodní park Česká Kanada byl vyhlášen v roce 1994.
Česká Kanada je výborným prostředím pro cyklistickou dovolenou. Nejen řidší osídlení, ale i hraniční pásmo (které bylo kdysi nepřístupné) zanechalo tuto oblast téměř neposkvrněnou. Zvlněná krajinka, posetá na mnohých místech skalními útvary, má velmi zajímavý ráz. Kopce zde nejsou tolik prudké jako třeba na Vysočině, ale spíš táhlé… Nachází se tu mnoho říček a rybníků (s možnostmi rekreačního využití). Dá se brouzdat lukami, pastvinami, či lesy plnými borůvek a hub. Lesy hojně vedou klikaté lesní pěšiny i asfaltky. Není problém i s menšími dětmi takovýmto terénem na kole denně ujet 50 km.
Kunžak (nacházející se u rybníka Komorník) se nám stal na týden příjemným zázemím a zároveň startem na výlety.
Oblast nabízí různé historické památky (např. Landštejn, Slavonice, Český Rudolec). Dále je možnost projet se parním vlakem po unikátní úzkorozchodné 760mm trati, která vede z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice. Mimo přírodní park lze také zavítat do nedaleké překrásné Telče.
TIP na CYKLOvýlet:
Start z Kunžaku směrem na JV po cyklo 1115 k rozc. Na Jitrách, rozc. Pod Skalou a odtud po červené přes rybník Zvůle, Terezín a Radíkov do Českého Rudolce (ZDE znázorněna TRASA- cca 13 km). V Rudolci stojí za prohlídku (tedy pouze zvenčí) velmi zdevastovaný zámek Český Rudolec, kterému se říká Malá Hluboká. Mě též připomněl italský zámeček Miramare. Oběma krasavcům se velmi podobá. Kdyby se Český Rudolec zrekonstruoval, byl by skvostem.
Něco málo přes dva kilometry JZ od Českého Rudolce jsme přibrzdili u kulturní technické památky a evropského unikátu z druhé pol. 19. stol. - Vodní pily Peníkov . Zdrojem vody pro pohon pilnice je rybník, pod jehož hrází se pila nachází. Až do doby po 2. sv. válce jak pila, tak i sousední Doubkův mlýn, fungovaly. Rekonstrukcí a provozuschopnosti se tato dřevěná stavba dočkala až v roce 2005 (blíže text na tabuli ve fotogalerii). Do otevírací doby jsme se, bohužel, netrefili, ale dírami ve vchodových vrátkách bylo možné nakouknout dovnitř – skutečně vše celodřevěné.
Cesta pokračovala malebnou krajinou od Peníkova po modré (asi 8 km – zde znázorněna trasa) k romantické zřícenině hradu Landštejn ze 13. stol., jedné z nejvýznamnějších románských památek v Evropě. V 18. stol. po zásahu blesku požár hrad velmi poškodil. Stavební materiál byl rozebrán, zůstala jen zřícenina. Rekonstrukce hradu začala od roku 1972 a zpřístupněn veřejnosti byl v roce 1990.
Ani zde jsme, bohužel, neměli štěstí na otvíračku, dovnitř jsme se nedostali. Malým dobrodružstvím pro děti bylo alespoň obejít rozsáhlé hradby a dírami ve zdech nakukovat do nádvoří. Vydechli jsme a posilnili se v jedné z restaurací v bezprostřední blízkosti hradu a poté ujížděli po žluté přes Blato a Klenovou (zde trasa cca 13 km) zpět do našeho útočiště v Kunžaku.
http://www.hrad-landstejn.eu/ - vstupné, otevírací doba, dějiny, prohlídkové trasy
Články související: