Linderhof Bavorsko - Německo
Dalším z nákladných rozmarů Ludvíka II. Bavorského, kterým kdysi likvidoval státní kasu, je zámeček Linderhof. Nachází se kousíček od stejnojmenné vesnice, pár kilometrů od Garmisch-Partenkirchenu.
Stavbu obklopují vysoká horstva. Zámek s šílenými doplňky a kýčovitými stavbičkami v různých stylech se nachází v prostorách parku. Optický střed parku tvoří vodotrysk, chrlící v každou celou hodinu gejzír vody. Samotná budova stojí na místě bývalého loveckého zámečku, který byl rozebrán a přemístěn.
Nápad se v Ludvíkově hlavě zrodil při návštěvě Mezinárodní výstavy v Paříži v roce 1867. Linderhof je postaven v rokokovém stylu jako památník absolutní monarchie francouzských králů.
V místnostech stavby viselo mnoho podobizen předků.
Architektem tohoto romantického zámečku byl, stejně jako u Neuschweinsteinu, George Dollman. Základní kámen byl položen v roce 1870 a za necelých 8 let bylo dílo kompletně dostavěno. Ludvík zde žil velmi rád několik let. Možná proto mi právě Linderhof připadal "nejdomácnější", ovšem zároveň i nejkýčovitěji, a to jak v interiérech, tak v přilehlém parku.
Uprostřed zámku ve tvaru U stálo centrum (ložnice), odkud měl panovník výhled na umělé vodopády. Z obrovské postele s nebesy v modrém odstínu i úřadoval a přijímal audience. Místnosti působily ponuře. Malby byly kombinované s plastikou. Ze stropu jednoho pokoje např. visely z malované postavy nohy. Opět nechyběly novodobé vymoženosti jako rozvod tepla potrubím, zvonek, či stoleček "prostři se". Stolek byl výtahem spouštěn o patro níž, do kuchyně, kde jej kuchaři naservírovali a pak ho posílali zase nahoru, přímo pod nos panovníkovi.
Ve vstupní hale stála jezdecká socha Ludvíka XIV. z červeného mramoru.
Za zmínku stojí i gobelínový pokoj, kde stálo přezdobené piano a harmonium v jednom, porcelánový páv a jiné šílenosti. Prostě vše bylo extrémně přeplácané.
Stále jsme, snad z pudu sebezáchovy, tak trochu uhýbali těžkým lustrům. Dle průvodce byly některé vyrobeny z Míšeňského porcelánu a jiné z českého křišťálu.
A těch svíček, co lustry tenkrát (s)potřebovaly. Všechny pro potěchu jedněch očí.
Součástí interiérů byla také obrovská benátská zrcadla, některá též ozdobena míšeňským porcelánem. Přemýšleli jsme, jak tehdy musela do hornaté oblasti probíhat přeprava těchto obrů.
Neméně absurdní byl i 50 ha park. Kromě již zmíněného umělého vodopádu a Neptunovy fontány jsme tu zhlédli chrám Venuše, Maurský kiosek, Kapličku Sv. Anny, hudební pavilon, především však dominantu celého parku – Venušinu jeskyni. Právě v této, několik desítek m dlouhé a 15 m vysoké betonové konstrukci, vyzdobené umělými krápníky, elektroinstalací, barevným umělým osvětlením a umělým jezírkem, trávil Ludvík mnoho času poslechem Wagnerových děl, která na jevišti předváděli hudebníci. Lodí ve tvaru labutě se nechal sloužícími tahat po jezírku.
Co napsat na závěr ?
Linderhof je dokonale zasazen do přírodního okolí alpské krajiny!!!
Větší architektektonickou směsici jsem však ale doposud neviděla. Často jsem kroutila hlavou a smála se. Právě pro svou absurdnost zámek s parkem stojí za návštěvu.
duben 2012, http://www.victoria-ck.cz/
Články s výlety v Bavorsku související:
Herrenchiemsee-Bavorské Versilles a jezero Chiemsee
Garmisch-Partenkirchen a soutěska Partnachklamm
Použité odkazy
https://cs.wikipedia.org/wiki/Lohengrin
https://www.youtube.com/watch?v=lqk4bcnBqls